Ազգային ժողովում քննարկումների ժամանակ, որոնք վերաբերում են 2021-2026 թվականների կառավարության ծրագրի 2024 թվականի կատարման ընթացքին ու արդյունքներին, ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանի քաղաքացիություն ստանալու համար ներկայացված դիմումների թիվը վերջին երեք տարում եռապատկվել են:
«Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանալու դիմումների աճ ունենք, որը վերջին երեք տարիների կտրվածքով, կարելի է ասել, եռապատկվել է՝ տարեկան կտրվածքով անցնելով 20 հազարը։ Սա բավականին դրական ցուցանիշ է»,-նշել է նախարարը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Սարգսյանն ընդգծել է, որ գործընթացի ինտենսիվացումը պահանջել է տեխնոլոգիական բարեփոխումների իրականացում, որպեսզի քաղաքացիների դիմումները հնարավոր լինի ընդունել ժամանակակից ձևաչափով։
«Սրան զուգահեռ խնդիր ենք ունեցել հասկանալ, թե ինչպես կարելի է ամբողջությամբ թվայնացնել այս գործընթացը։ 2024-2025 թվականների կտրվածքով արդեն ընդունվել է քաղաքացիության ոլորտի փոփոխությունների հսկայածավալ փաթեթ, որը մեզ թույլ կտա դիմումների ընդունումն ամբողջովին իրականացնել թվային հարթակում, ապահովել անհրաժեշտ ստուգումները և գործը կազմակերպել առավել արդյունավետ ձևով»,-ասել է Սարգսյանը։
Նրա խոսքով՝ փոփոխությունների փաթեթը միտված է ոչ միայն ընթացակարգերի պարզեցմանը, այլև քաղաքացիության տրամադրման գործընթացի որակական բարելավմանը՝ դարձնելով այն առավել արագ և թափանցիկ։

Во время обсуждений в Национальном собрании, касающихся реализации программы правительства Армении на 2021–2026 годы в 2024 году, министр внутренних дел Арпине Саргсян отметила значительный рост числа заявлений на получение гражданства.
«Мы фиксируем рост обращений за гражданством Армении, и за последние три года их количество утроилось — ежегодно подаётся более 20 тысяч заявлений. Это очень позитивный показатель», — подчеркнула она, передаёт «Арменпресс».
Саргсян отметила, что возросший поток обращений потребовал проведения технологических реформ, чтобы обеспечить их приём в современном формате.
«Одновременно мы решали задачу по полной цифровизации процесса. В 2024–2025 годах уже принят обширный пакет изменений в сфере гражданства, что позволит нам принимать заявления в цифровой среде, проводить необходимые проверки и организовывать процесс более эффективно», — сказала министр.
По её словам, пакет реформ направлен не только на упрощение процедур, но и на качественное улучшение процесса предоставления гражданства, делая его более быстрым и прозрачным.