2024-ին ոստիկանության համակարգում ատեստավորմանը մասնակցած 4063 ծառայողից միայն 1031-ն են կարողացել հաջողությամբ անցնել շեմը։ Տվյալները ներկայացրել է ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանն Ազգային ժողովում ՀՀ կառավարության 2024 թվականի ծրագրի կատարման քննարկման ընթացքում։
Նախարարն ընդգծել է, որ ոստիկանության ծառայողների վարձատրությունն էապես բարելավվել է, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Շատ են հնչում այնպիսի մտահոգություններ, թե ոստիկանությո՞ւնն է այն համակարգը, որտեղ պետք է փոփոխվեին աշխատավարձերը, վստահաբար այո՛, քանի որ ՀՀ քաղաքացու անվտանգությունն ապահովող իրավապահ կառույցի ներկայացուցիչը պիտի ունենա արժանապատիվ վարձատրություն»,–ասել է նա։
Նա հավելել է, որ նախկինում քրեական ոստիկանը ստացել է մոտավորապես 285 հազար դրամ, իսկ ներկայում այդ գումարը կրկնապատկվել է։
Սարգսյանը նշել է նաև, որ պարեկային ծառայությունն այժմ անհամեմատ ավելի համայնքամետ է, քան նախորդ տասնամյակներում:
«2021–24 թթ. ընթացքում Երևանում կաշառքի փորձ կատարելու 67, իսկ մարզերում` 29 դեպք է գրանցվել, որոնք արձանագրվել են հենց պարեկների կողմից։ Բնականաբար, բոլոր այս դեպքերում պարեկները բերման են ենթարկել իրավախախտին, որը համարձակություն է ունեցել կաշառք առաջարկել պարեկային ծառայողին»,-ասել է նախարարը։
Նա տեղեկացրել է, որ 2024 թվականին ատեստավորմանը մասնակցած ծառայողների 57 տոկոսը ստացել է դրական գնահատական։
Ի հավելումն՝ Սարգսյանը անդրադարձել է նաև փրկարար ծառայության ապագային՝ նշելով, որ 2025 թվականը լինելու է այդ համակարգի մոդեռնիզացման տարի՝ ինչպես կառուցվածքային, այնպես էլ գործառութային առումներով։

16 Апрель 2025 - 10:52 AMT
В 2024 году из 4063 сотрудников полиции Армении, прошедших аттестацию, только 1031 смог преодолеть установленный порог. Об этом сообщила министр внутренних дел Арпине Саргсян в ходе обсуждения исполнения правительственной программы в Национальном собрании.
Министр подчеркнула, что вознаграждение сотрудников полиции значительно улучшилось. По ее словам, ранее полицейский получал около 285 тысяч драмов, а сейчас эта сумма удвоилась.
«Часто задаются вопросы, почему именно полиция должна получать повышение зарплат. Уверенно скажу — да, потому что представитель правоохранительных органов, обеспечивающий безопасность граждан, должен получать достойную оплату», — заявила Саргсян.
Она отметила, что в настоящее время патрульная служба стала гораздо ближе к обществу по сравнению с предыдущими десятилетиями. В период с 2021 по 2024 год патрульные зафиксировали 67 попыток дать взятку в Ереване и 29 — в регионах. Во всех этих случаях нарушители были задержаны за попытку подкупа сотрудников патрульной службы.
По словам министра, 57% всех участников аттестации 2024 года получили положительную оценку.
Также Саргсян сообщила, что 2025 год станет годом модернизации спасательной службы — как в структурном, так и в функциональном плане.