Գյումրիի նորընտիր քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը հայտարարել է, որ պատրաստվում է հանդիպել Ավագանու մյուս խմբակցությունների հետ՝ քննարկելու համատեղ ծրագրերը, որոնց շուրջ համաձայնության գալուց հետո, կանցնեն դրանց կյանքի կոչմանը։
Լրագրողի այն հարցին, թե հնարավոր է, որ նա 2026-ին առաջադրվի վարչապետի պաշտոնի համար, Ղուկասյանը պատասխանել է. «Եթե շատ մարդիկ, ում չի ընտրում ժողովուրդը կանչեն ու ասեն, այո, մենք գտնում ենք, որ դու պետք է ստանձնես այդ պարտականությունը և իմ կողքին կանգնեն, ապա՝ այո», հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Ղուկասյանը հաստատել է, որ նաև Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցությանն է հրավիրելու քննարկումներին։
«Եթե չգան՝ մենք մեր գործը կանենք։ Բայց ես կարծում եմ, որ ՔՊ-ն էլ պետք է մասնակցի նիստերին, որովհետև մեր քաղաքի՝ բոլորիս համար է։ Իրենք ինչ քայլ էլ անեն՝ Ղուկասյան Վարդանին չեն անելու, քաղաքի բնակիչներին են անելու»,–ասել է նա։
Լրագրողի հարցին, թե շնորհակալություն հայտնե՞լ է Մարտուն Գրիգորյանին՝ իրեն քաղաքապետ դարձնելու համար, Ղուկասյանը պատասխանել է, որ նրա հետ որևէ թշնամական հարաբերություն չունի և նրանց միջև կա դրացիական փոխհասկացողություն։
Ճշգրտմանը, թե արդյոք յուրաքանչյուր որոշման համար նա պետք է դիմի Մարտուն Գրիգորյանին՝ Ղուկասյանը արձագանքել է. «Ես ոչ մեկի դուռը չեմ գնա, ապրելու եմ այնպես, ինչպես բոլոր ընդդիմադիր քաղաքապետերը։ Միայն Սրբի դուռ եմ գնում։ Համերաշխությունն իմ զենքն է”,–ասել է նա։
Ղուկասյանը հավելել է, որ, եթե մարդիկ առաջնորդվեն ոչ թե քաղաքական պատվերներով, այլ քաղաքի շահով, ապա այդ մարդիկ կմասնացեն որոշումների կայացմանը։
«Օրինակ, աշխատավարձերը բարձրացնելու հարցը դնելու և գտնելու ենք դրա լուծման ուղիները։ Ես գիտեմ, թե ինչ սկզբունքով ենք անելու և բյուջեն որտեղից պետք է ավելացնենք»,–ասել է նա։

Новоизбранный мэр Гюмри Вардан Гукасян сообщил, что намерен провести встречи с другими фракциями городского совета для обсуждения совместных программ, которые будут реализованы при достижении согласия.
Отвечая на вопрос журналиста о возможном участии в выборах премьер-министра в 2026 году, Гукасян заявил: «Если многие люди, которых народ не выбирает, пригласят и скажут: “Да, мы считаем, что ты должен взять на себя эту ответственность” — и встанут рядом со мной, то да», — передаёт «Пастинфо».
Он подтвердил, что пригласит к обсуждению и партию «Гражданский договор». «Если не придут — мы всё равно будем работать. Но я считаю, что партия ГД тоже должна участвовать в заседаниях, потому что наш город — для всех нас. Какие бы шаги они ни предприняли — это не против Вардана Гукасяна, это против жителей города», — подчеркнул он.
На вопрос о том, поблагодарил ли он Мартуна Григоряна за своё избрание мэром, Гукасян отметил, что у них нет враждебных отношений, а есть соседское взаимопонимание.
На уточнение, будет ли он советоваться с Григоряном по каждому решению, он ответил: «Я ни к чьей двери не иду, буду жить, как все оппозиционные мэры. Только к двери Святого иду. Гармония — моё оружие», — сказал он.
Он добавил, что если люди будут руководствоваться не политическими заказами, а интересами города, то будут участвовать в принятии решений.
«Например, мы поднимем вопрос повышения зарплат и найдём пути его решения. Я знаю, на каком принципе будем действовать и откуда увеличим бюджет», — отметил Гукасян.
Вардан Гукасян, возглавлявший Гюмри с 1999 по 2012 год, был вновь избран мэром 16 апреля. Все 18 оппозиционных членов городского совета единогласно поддержали его кандидатуру. Фракции «Мать Армения», «Наш город» и «Моя сильная община» решили не выдвигать своих кандидатов и выразили готовность поддержать оппозиционную силу, набравшую наибольшее количество голосов, сочтя необходимым отстранить от власти фракцию «Гражданский договор».