Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Սլովենիայի արտգործնախարար Տանյա Ֆայոնի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է, որ ԵՄ Խաղաղության հիմնադրամի միջոցներից Հայաստանին այս տարի հատկացվելու է 20 միլիոն եվրո։
«Անցած տարի եղել է 10 մլն, այս տարի այդ գումարը մի փոքր ավելի է։ Ասելով մի քիչ ավելի՝ կրկնակի»,- ասել է Միրզոյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Մինչդեռ որոշ լրատվամիջոցների համաձայն՝ աջակցության հատկացումն արգելափակում է Հունգարիան՝ պահանջելով ծրագրում ներառել նաև Ադրբեջանին:
Պատասխանելով արգելափակմանը վերաբերող հարցին` Միրզոյանն ասել է, որ հարցի շուրջ քննարկումները շարունակվում են: Նա հույս է հայտնել, որ ապագայում դրական լուծում կլինի։
«Հույս ունենք ապագայում դրական հանգուցալուծում կլինի»,- ասել է նախարարը։
Սլովենիայի փոխվարչապետ, արտաքին ու եվրոպական հարցերի նախարար Տանյա Ֆայոնն իր հերթին նշել է, որ իրենք աջակցել են ՀՀ զինված ուժերի աջակցությունն առանձնացնելու առաջարկին: Նա հավելեց՝ դրա համար անհրաժեշտ է միաձայն որոշում։
2024 թվականի հուլիսին ԵՄ-ն Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից Հայաստանին 10 մլն եվրոյի օգնություն է հատկացրել գումարտակի համար նախատեսված վրանային ճամբարի համար։ Անցյալ տարի Հունգարիան նույնպես արգելափակել էր Հայաստանին միջոցների տրամադրումը և հանել էր վետոն՝ պայմանով, որ Ադրբեջանին նմանատիպ գումար ուղարկվի ականազերծման գործողություններին աջակցելու համար։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan announced during a joint press conference with Slovenian Foreign Minister Tanja Fajon that Armenia is set to receive €20 million this year from the European Union’s Peace Facility.
“Last year it was €10 million; this year, the amount is slightly higher. By ‘slightly,’ I mean double,” Mirzoyan said, according to Sputnik Armenia.
However, some media outlets have reported that Hungary is blocking the transfer of €10 million, demanding that Azerbaijan also be included in the aid package.
Responding to a question about the alleged blockade, Mirzoyan stated that discussions are ongoing and expressed hope for a favorable resolution.
“We hope for a positive outcome in the future,” the minister said.
Slovenia’s Deputy Prime Minister and Minister of Foreign and European Affairs Tanja Fajon stated that they supported the proposal to separate aid intended for Armenia’s armed forces. She added that such a decision requires unanimous approval.
In July 2024, the EU allocated €10 million from its Peace Facility to Armenia for a tent camp designated for a battalion. Hungary also blocked last year’s transfer, lifting its veto on the condition that Azerbaijan receive a comparable sum for demining efforts.