«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանն ԱԺ ամբիոնից զգուշացրել է, որ իշխանությունները պատրաստվում են ոչ միայն հարկել, այլև հնարավոր քրեական գործեր հարուցել քաղաքացիների դեմ՝ հայտարարագիր չներկայացնելու դեպքում։
«Սիրելի քաղաքացիներ, իշխանությունը ձեզ համար անակնկալ է պատրաստել: Ձեզ ոչ միայն հարկելու են, ձեզ նաև դատելու են»,- ասել է Խամոյանը, հայտնում է «Առավոտը»։
Նա հիշեցրել է, որ փետրվարին ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանին շատ ուղիղ հարց էին տվել՝ ինչ է սպասվում այն քաղաքացիներին, որոնք հայտարարագիր չեն լրացնի: Հակոբյանն, ըստ Խամոյանի, ներկայացրել էր այն վարչական պատասխանատվությունը, որին կենթարկվեն հայտարարագիր չլրացրած քաղաքացիները։
«Մի դեպքում 5-50,000 դրամ, եթե նախազգուշացում է ստանում ու էլի չի լրացնում, տուգանքը կրկնապատկվելու է: Հարցնում ենք՝ այսքա՞նը, պարոն Հակոբյան, ասում է՝ այդքանը: Մի անգամ էլ կրկնապատկում ու այդտեղ ավարտվում է, բանալի բառը՝ ավարտվում է: Բայց քանի որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մեզ սովորեցրել է, որ այս իշխանությունների բանավոր խոսքին հավատալ չի կարելի, հաջորդ օրը հարցում եմ պատրաստում և ուղարկում ՊԵԿ նախագահին:
Մի ամիս մտածելուց հետո երեք էջով ՊԵԿ նախագահը պատասխանում է՝ «Քրեական հետապնդումը բացառելու հնարավորության հարցի վերաբերյալ դիրքորոշում տալը դուրս է ՊԵԿ-ի իրավասությունների շրջանակից»: Հիմա կասեք՝ ի՞նչ քրեական պատասխանատվության մասին է խոսքը: Քրեական օրենսգրքի 444 հոդվածով սահմանվում է՝ հայտարարագրման ենթակա տվյալները թաքցնելը կամ հայտարարագիր չներկայացնելը պատժվում է առավելագույնը 3 տարի ժամկետով ազատազրկմամբ»,–ասել է Խամոյանը։
Պատգամավորը ընթերցել է նաև Քրեական օրենսգրքի 444-րդ հոդվածի երկրորդ մասը, որտեղ նշվում է, որ եթե հայտարարագրում ներկայացվել են կեղծ տվյալներ կամ թաքցվել են տվյալներ, և դա հանգեցրել է առանձնապես խոշոր չափի՝ 1 միլիոն դրամը գերազանցող ծախսերի, գույքի կամ եկամտի չհայտարարագրման, ապա այդ արարքը կարող է պատժվել 3-6 տարվա ազատազրկմամբ։
Խամոյանը շեշտել է, որ խոսքը վերաբերում է բոլոր այն քաղաքացիներին, որոնք չեն լրացնելու հայտարարագիր կամ չեն հայտարարագրելու իրենց եկամուտները։

Власти намерены не только облагать граждан налогами, но и возбуждать против них уголовные дела в случае непредставления деклараций, заявила с трибуны парламента депутат фракции «Армения» Агнеса Хамоян.
«Дорогие граждане, власть подготовила для вас сюрприз: вас не только обложат налогами, вас еще и будут судить», — сказала Хамоян, передает «Аравот».
Она напомнила, что в феврале председателю Комитета государственных доходов Эдуарду Акопяну задали прямой вопрос: что будет с гражданами, которые не подадут декларации. По словам Хамоян, Акопян озвучил административную ответственность.
«Сначала — штраф от 5 до 50 тысяч драмов. Если после предупреждения декларация не подана, штраф удваивается. Спрашиваем: всё? Г-н Акопян отвечает — да, всё. Еще раз удваивается — и конец. Ключевое слово — “конец”. Но поскольку премьер Никол Пашинян приучил нас не верить устным заявлениям этой власти, на следующий день я отправила официальный запрос председателю КГД».
Спустя месяц Акопян прислал ответ на трёх страницах: «Вопрос о возможности исключения уголовного преследования выходит за рамки полномочий Комитета государственных доходов».
«Вы спросите — о каком уголовном наказании речь? — продолжила Хамоян. — По статье 444 Уголовного кодекса сокрытие данных, подлежащих декларированию, или непредставление декларации карается лишением свободы на срок до трёх лет».
Депутат также зачитала вторую часть статьи 444, согласно которой предоставление ложных данных или сокрытие информации в декларации, если это привело к неучету особо крупных сумм — свыше одного миллиона драмов, может повлечь наказание в виде лишения свободы от трёх до шести лет.
Хамоян подчеркнула, что это касается всех граждан, которые не подадут декларацию или не укажут свои доходы.
С 1 ноября все наёмные работники в Армении обязаны подавать декларацию о доходах. Подавшие декларацию смогут воспользоваться правом на компенсацию социальных расходов в сфере здравоохранения и образования — за себя и членов семьи.