Ապրիլի 15-ին, Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում անցկացվել է հանդիսավոր արարողություն՝ նվիրված Խորհրդային միության մարշալ, հայազգի զորավար Հովհաննես Բաղրամյանի անունը կրող դպրոցի անվանակոչմանը։
Միջոցառման նախաձեռնողը եղել է «Ժառանգություն և առաջընթաց» ռուս-հայկական հիմնադրամը, որի ընթացքում դպրոցի աշակերտները հանդես են եկել ազգային պարերի կատարումներով, ռազմահայրենասիրական երգերով և Հայրենական մեծ պատերազմին նվիրված պոեզիայի ընթերցմամբ։ Դպրոցում բացվել է նաև Բաղրամյանի անունով փառքի սրահը, հայտնում է «Առավոտը»։
Միջոցառմանն իրենց մասնակցությունն են բերել Մինսկի քաղաքային իշխանությունների ներկայացուցիչները, մարշալ Բաղրամյանի թոռները՝ Իվան Բաղրամյանն ու Կարինե Նաջարովան, ինչպես նաև նշված հիմնադրամի ղեկավարներ Արամայիս Քամալովն ու Արթուր Սողոմոնյանը։

16 Апрель 2025 - 14:55 AMT
15 апреля в столице Беларуси — Минске — прошла торжественная церемония, посвящённая присвоению имени маршала Советского Союза, армянского полководца Ованеса Баграмяна одной из городских школ.
Инициатором мероприятия выступил российско-армянский фонд «Наследие и прогресс». В рамках программы учащиеся школы исполнили армянские национальные танцы, патриотические песни и читали стихи, посвящённые Великой Отечественной войне. В учебном заведении также был открыт зал славы имени Баграмяна, сообщает «Аравот».
В церемонии приняли участие представители городских властей Минска, внуки маршала — Иван Баграмян и Карине Наджарова, а также руководители фонда — Арамаис Камалов и Артур Согомонян.