Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հայտնել է, որ Երևանի նախկին քաղաքապետ և Կենտրոն համայնքի նախկին ղեկավար Գ․Բ․–ն (Գագիկ Բեգլարյան), օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, 2004-2010 թվականներին, իր հետ փոխկապակցված անձանց սեփականությունը դարձնելու նպատակով, նպաստել է 2 միլիարդ 327 միլիոն դրամի արժեք ունեցող 27 անշարժ գույքի ապօրինի օրինականացմանը։
Ըստ հաղորդագրության՝ պարզվել է, որ այդ ընթացքում նա պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով՝ գույքը դարձրել է իր կամ փոխկապակցված անձանց սեփականությունը, ինչը անզգուշությամբ հանգեցրել է ծանր հետևանքների։ Բացի այդ, 2004-2017 թվականների ընթացքում Գ. Բ.-ն օրինականացրել է հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գույք։
Մասնավորապես՝ Գ. Բ.-ն, Երևանի քաղաքապետի պաշտոնը զբաղեցնելու ընթացքում, Կենտրոն համայնքին պատկանող ավելի քան 233 մլն ՀՀ դրամի շուկայական արժեք ունեցող թիվ 140 մանկապարտեզի տարածքը փաստացի իրենը դարձնելու նպատակով, 2008 թվականի դեկտեմբերի 25-ին համայնքի ավագանու նիստի օրակարգում ներառել է այդ մանկապարտեզի վերակազմակերպման հարցը՝ ավագանու անդամներից թաքցնելով նշված անշարժ գույքը հետագայում իրենը դարձնելու մտադրությունը: Արդյունքում՝ ավագանու որոշմամբ հիշյալ հաստատությունը վերակազմակերպվել և միացվել է նույն համայնքի մեկ այլ մանկապարտեզի:
Բացի այդ, հայտնի է դարձել, որ Գ. Բ.-ն համոզել է Կենտրոնի նախկին ղեկավարին՝ նույն գույքը վարձակալության հանձնել իր հետ կապ ունեցող անձին, որպեսզի հետո այն անցնի իր փաստացի տիրապետության տակ։ Այս գործընթացից հետո, գույքը վաճառվել է ձևական առուվաճառքի պայմանագրով՝ շուկայականից զգալիորեն ցածր՝ 23 միլիոն դրամով, նույն փոխկապակցված անձին։
Այնուհետև, համաձայնություն ձեռք բերելով այդ անձի հետ, Գ. Բ.-ն կազմակերպել է նույն գույքի կրկին ձևական վաճառքը՝ այս անգամ 24 միլիոն դրամով իր հորը, ինչի արդյունքում գույքը փաստացի դարձել է հենց իր սեփականությունը։ Այս կերպ հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գույքի ծագման աղբյուրը թաքցվել և խեղաթյուրվել է։
Նմանատիպ եղանակով ևս 26 անշարժ գույք՝ Երևանի համայնքային սեփականություն հանդիսացող՝ ընդհանուր 2 միլիարդ դրամ արժեքով, փոխանցվել է Գ. Բ.-ի հետ փոխկապակցված անձանց։ Այս փոխանցումները տեղի են ունեցել ուղղակի վաճառքով, նվիրատվությամբ կամ ձևական աճուրդների միջոցով, ինչի արդյունքում ողջ գույքը անցել է Գ. Բ.-ի փաստացի տիրապետության տակ։
Գ. Բ.-ին, Կենտրոն համայնքի նախկին ղեկավարին և նրա տեղակալին մեղադրանքներ են ներկայացվել բազմաթիվ դրվագներով փողերի լվացման, դրան դրդելու և պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար:
Նախաքննության փուլում Գ. Բ.-ն վերադարձրել է մոտ 210 միլիոն դրամ, և պետությանը պատճառված վնասի չափով կալանք է դրվել վերոնշյալ 27 գույքի վրա։
Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Դատախազի կողմից հաստատվել է մեղադրական եզրակացությունը, և վարույթի նյութերն ուղարկվել են դատարան։

Антикоррупционный комитет Армении сообщил, что бывший мэр Еревана и экс-глава общины Кентрон Гагик Бегларян обвиняется в хищении имущества на сумму около 2,3 млрд драмов.
С 2004 по 2010 год Бегларян, используя служебное положение, способствовал незаконной легализации 27 объектов недвижимости общей стоимостью 2 миллиарда 327 миллионов драмов, переоформив их на аффилированных с ним лиц.
По данным следствия, он действовал вопреки интересам службы, передавая имущество себе или связанным с ним лицам, что привело к тяжким последствиям. Кроме того, в 2004–2017 годах Бегларян неоднократно легализовывал имущество, полученное преступным путем.
Один из случаев касается здания детского сада № 140 в общине Кентрон, рыночная стоимость которого превышает 233 млн драмов. В декабре 2008 года, будучи мэром, Бегларян включил вопрос реорганизации сада в повестку заседания совета, скрыв свои намерения завладеть этим имуществом. В результате учреждение было объединено с другим детским садом.
Позже он убедил бывшего главу общины Кентрон сдать здание в аренду связанному с ним лицу, после чего объект был продан по формальному договору купли-продажи всего за 23 млн драмов. Затем, договорившись с этим лицом, Бегларян организовал повторную фиктивную продажу имущества своему отцу за 24 млн драмов, фактически став владельцем.
Таким образом был скрыт преступный источник происхождения собственности. Аналогичным образом ещё 26 объектов недвижимости, находящихся в общинной собственности Еревана, общей стоимостью около 2 млрд драмов, перешли в распоряжение связанных с Бегларяном лиц через прямые продажи, дарения или фиктивные аукционы.
Бегларяну, бывшему главе общины Кентрон и его заместителю предъявлены обвинения по множеству эпизодов отмывания денег, подстрекательства к этому и злоупотребления служебными полномочиями.
На стадии предварительного следствия Бегларян возместил около 210 млн драмов, а на 27 указанных объектов наложен арест в размере ущерба, причиненного государству.
Предварительное следствие завершено. Обвинительное заключение утверждено прокурором, материалы дела направлены в суд.