Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հայտնել է, որ Երևանի նախկին քաղաքապետ և Կենտրոն համայնքի նախկին ղեկավար Գ․Բ․–ն (Գագիկ Բեգլարյան), օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, 2004-2010 թվականներին, իր հետ փոխկապակցված անձանց սեփականությունը դարձնելու նպատակով, նպաստել է 2 միլիարդ 327 միլիոն դրամի արժեք ունեցող 27 անշարժ գույքի ապօրինի օրինականացմանը։
Ըստ հաղորդագրության՝ պարզվել է, որ այդ ընթացքում նա պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով՝ գույքը դարձրել է իր կամ փոխկապակցված անձանց սեփականությունը, ինչը անզգուշությամբ հանգեցրել է ծանր հետևանքների։ Բացի այդ, 2004-2017 թվականների ընթացքում Գ. Բ.-ն օրինականացրել է հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գույք։
Մասնավորապես՝ Գ. Բ.-ն, Երևանի քաղաքապետի պաշտոնը զբաղեցնելու ընթացքում, Կենտրոն համայնքին պատկանող ավելի քան 233 մլն ՀՀ դրամի շուկայական արժեք ունեցող թիվ 140 մանկապարտեզի տարածքը փաստացի իրենը դարձնելու նպատակով, 2008 թվականի դեկտեմբերի 25-ին համայնքի ավագանու նիստի օրակարգում ներառել է այդ մանկապարտեզի վերակազմակերպման հարցը՝ ավագանու անդամներից թաքցնելով նշված անշարժ գույքը հետագայում իրենը դարձնելու մտադրությունը: Արդյունքում՝ ավագանու որոշմամբ հիշյալ հաստատությունը վերակազմակերպվել և միացվել է նույն համայնքի մեկ այլ մանկապարտեզի:
Բացի այդ, հայտնի է դարձել, որ Գ. Բ.-ն համոզել է Կենտրոնի նախկին ղեկավարին՝ նույն գույքը վարձակալության հանձնել իր հետ կապ ունեցող անձին, որպեսզի հետո այն անցնի իր փաստացի տիրապետության տակ։ Այս գործընթացից հետո, գույքը վաճառվել է ձևական առուվաճառքի պայմանագրով՝ շուկայականից զգալիորեն ցածր՝ 23 միլիոն դրամով, նույն փոխկապակցված անձին։
Այնուհետև, համաձայնություն ձեռք բերելով այդ անձի հետ, Գ. Բ.-ն կազմակերպել է նույն գույքի կրկին ձևական վաճառքը՝ այս անգամ 24 միլիոն դրամով իր հորը, ինչի արդյունքում գույքը փաստացի դարձել է հենց իր սեփականությունը։ Այս կերպ հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գույքի ծագման աղբյուրը թաքցվել և խեղաթյուրվել է։
Նմանատիպ եղանակով ևս 26 անշարժ գույք՝ Երևանի համայնքային սեփականություն հանդիսացող՝ ընդհանուր 2 միլիարդ դրամ արժեքով, փոխանցվել է Գ. Բ.-ի հետ փոխկապակցված անձանց։ Այս փոխանցումները տեղի են ունեցել ուղղակի վաճառքով, նվիրատվությամբ կամ ձևական աճուրդների միջոցով, ինչի արդյունքում ողջ գույքը անցել է Գ. Բ.-ի փաստացի տիրապետության տակ։
Գ. Բ.-ին, Կենտրոն համայնքի նախկին ղեկավարին և նրա տեղակալին մեղադրանքներ են ներկայացվել բազմաթիվ դրվագներով փողերի լվացման, դրան դրդելու և պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար:
Նախաքննության փուլում Գ. Բ.-ն վերադարձրել է մոտ 210 միլիոն դրամ, և պետությանը պատճառված վնասի չափով կալանք է դրվել վերոնշյալ 27 գույքի վրա։
Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Դատախազի կողմից հաստատվել է մեղադրական եզրակացությունը, և վարույթի նյութերն ուղարկվել են դատարան։

Gagik Beglaryan, former Mayor of Yerevan and ex-head of the Kentron district, is accused of embezzling state property worth approximately 2.3 billion drams (around $6 million), according to Armenia’s Anti-Corruption Committee.
Between 2004 and 2010, Beglaryan allegedly abused his official authority to facilitate the unlawful transfer and laundering of 27 real estate properties by converting them into the ownership of individuals affiliated with him.
Authorities report that these actions were carried out in defiance of official duties and led to significant consequences. Moreover, between 2004 and 2017, Beglaryan is said to have repeatedly legalized property obtained through criminal means.
One specific incident involves the premises of Kindergarten No. 140 in Kentron district, valued at over 233 million drams. In December 2008, while serving as mayor, Beglaryan allegedly initiated its reorganization during a municipal council meeting, concealing his true intention to claim it for himself. The kindergarten was subsequently merged with another municipal preschool.
Later, Beglaryan is said to have persuaded the district’s former head to lease the property to a person linked to him. The asset was then sold under a fictitious sale contract for just 23 million drams—far below market value—to the same associate. Eventually, it was formally resold to Beglaryan’s father for 24 million drams, making the property de facto his.
This scheme effectively obscured the illicit origin of the asset. A similar process was used for 26 additional municipal properties—worth about 2 billion drams in total—which were transferred through direct sales, gifts, or mock auctions to persons close to Beglaryan, granting him actual control.
Criminal charges have been filed against Beglaryan, the former district head, and his deputy, covering multiple counts of money laundering, incitement to money laundering, and abuse of office.
During the investigation, Beglaryan returned approximately 210 million drams. Authorities have seized the implicated 27 properties to recover the state’s losses.
The preliminary investigation has concluded. The prosecutor has approved the indictment, and the case has been forwarded to court.