ՀՀ արտաքին գործերի նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը Ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ վերջին շրջանում իշխող ուժի ներկայացուցիչների կողմից՝ թե՛ Ազգային ժողովում, թե՛ դրա սահմաններից դուրս, հայտարարությունների պակաս չի զգացվել՝ որքան ողբերգական են նրանց քաղաքականության և գործողությունների հետևանքները հայ ժողովրդի համար, այնքան բարձր են նրանց լեզուն, տոնը և պահվածքը։
Ըստ Օսկանյանի, նրանք «գիտեն, որ այն, ինչ արել են, աններելի է, և վախենում են դատաստանից»։
«Երբ մեկը հետևում է Փաշինյանի և նրա շրջապատի թատերական ելույթներին, դժվար է ինքն իրեն հարց չուղղելը՝ մի՞թե Փաշինյանն ու իր շրջապատը իսկապես հավատում են, որ կարող են պատճառել հազարավոր զոհեր, դատարկել ու հանձնել Արցախը, զիջել տարածքներ Հայաստանից, քանդել ազգային ոգին, չարաշահել պետական միջոցները, բռնությամբ պահել իշխանությունը, ոտնահարել Սահմանադրությունը, իսկ հետո պարզապես մի օր հեռանալ, գնալ տուն ու շարունակել նորմալ կյանքով ապրել։
Մի՞թե կարծում են, թե կարող են լվանալ իրենց ձեռքերը արյունից ու սեփական շահերը սպասարկող ճառերով և դատարկ խիզախությամբ ծածկել անկարողության, ձախողության և պարտություն փաստերը։ Եթե իրապես հավատում են դրան, ուրեմն նրանք պարզապես ցինիկ չեն՝ նրանք մոլորության մեջ են»,-գրել է նա։
Ըստ Օսկանյանի՝ իշխանության ներկայացուցիչների կողմից հաճախ օգտագործվող բարձրախոս հռետորաբանությունը վախի ու ներքին մեղավորության արտահայտություն։
«Նրանց՝ հրապարակային կերպարը շքեղացնելու ջանքերը, բեմադրված ելույթները, դատարկաբան հռետորաբանությունը, ուռճացված խիզախության ցուցադրությունները ուժի կամ համոզմունքի նշաններ չեն։ Դրանք վախի դրսևորումներ են։ Դրանք չեն նմանվում մարդկանց կեցվածքին, ովքեր վստահ կանգնած են՝ հավատալով, որ պատմությունը կարդարացնի իրենց։ Դրանք նման են այն անհանգիստ շարժումներին, որոնք անում են մարդիկ, երբ խորքում գիտեն՝ մեղավոր են։ Մեղավոր իրենց ժողովրդի հանդեպ։ Մեղավոր՝ հայկական պատմության ընթացքի հանդեպ:
Նրանց չափազանցված հռետորաբանությունն առանձին խոստովանություն է. իրենք գիտեն, որ այն, ինչ արել են, աններելի է։ Եվ խորքում՝ վախենում են դատաստանից, որը գիտեն՝ գալու է։ Ոչ մի անպարտելիության զգեստ չի կարող պաշտպանել նրանց ճշմարտության վճռից, կամ այն արդարադատությունից, որը այդ ճշմարտությունը պահանջում է»,-ասվում է գրառման մեջ։

17 Апрель 2025 - 09:55 AMT
Бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян написал на своей странице в Facebook, что в последнее время представители правящей силы как в Национальном собрании, так и за его пределами, активно выступают с заявлениями. По его словам, чем трагичнее последствия их политики для армянского народа, тем громче становятся их речь, тон и поведение.
«Они знают, что то, что они сделали, — непростительно, и боятся суда», — утверждает Осканян.
«Когда наблюдаешь театральные выступления Пашиняна и его окружения, трудно не задаться вопросом: неужели они действительно верят, что можно причинить тысячи жертв, сдать и покинуть Арцах, уступить территории Армении, разрушить национальный дух, злоупотребить государственными средствами, удерживать власть насилием, попирать Конституцию — и затем просто уйти домой и жить обычной жизнью?
Неужели они думают, что смогут отмыться от крови и прикрыть свои провалы и поражения выступлениями, обслуживающими личные интересы, и пустыми бравадными речами? Если они действительно в это верят — значит, они не только циники, но и находятся в заблуждении», — написал он.
По мнению Осканяна, преувеличенная риторика представителей власти является проявлением страха и внутреннего чувства вины.
«Попытки приукрасить свой публичный образ, постановочные выступления, пустословная риторика, демонстративная храбрость — всё это не признаки силы или убеждённости. Это проявления страха. Это не поведение людей, уверенных в том, что история их оправдает. Это беспокойные движения тех, кто в глубине души знает — они виноваты. Виноваты перед своим народом. Виноваты перед армянской историей.
Их преувеличенная риторика — это отдельное признание. Они знают, что то, что они сделали, непростительно. И в глубине души они боятся суда, который, как они знают, наступит. Ни одна мантия непобедимости не защитит их от приговора истины и от той справедливости, которую требует эта истина», — говорится в публикации.