Փաստաբան Արամ Վարդևանյանը ֆյեսբուքյանիր էջում անդրադարձել է այն փաստին, որ ՍԴ–ն, չորս տարի անց ի վերջո որոշել է «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի սահմանադրականության հարցը:
Նա նշել է, որ Սահմանադրական դատարանն ուղիղ արձանագրել է նաև, որ ընդհանուր հիմքերով վարույթներում բռնագանձման ենթակա է հենց այն գույքը, որը կապ ունի համապատասխան հանցանքի հետ ( ՄԻԵԴ Մեծ պալատի սահմանած «the establishment of a causal link»):
«Հրապարակվել է միայն եզրափակիչ մասը, հետևաբար երեք օր անց հրապարակվելու է ամբողջ որոշումը որին առանձին կանդրադառնանք: Միաժամանակ հենց եզրափակիչ մասում Սահմանադրական դատարանը ընդգծում է, որ Օրենքի մի շարք դրույթների վերաբերյալ տրվել են համապատասխան մեկնաբանություններ և իրավական դիրքորոշումներ: Ավելին Սահմանադրական դատարանն այս Օրենքի առանցքը հանդիսացող դրույթները` գույքի վերաբերյալ ուսումնասիրություն սկսելու հիմքերի մասերով էապես նեղացրել է դրա կիրառման շրջանակը, իսկ լայն մեկնաբանումն այլևս հակասահմանադրական է:
Ավելին Սահմանադրական դատարանն ուղիղ արձանագրել է նաև, որ ընդհանուր հիմքերով վարույթներում բռնագանձման ենթակա է հենց այն գույքը, որը կապ ունի համապատասխան հանցանքի հետ ( ՄԻԵԴ Մեծ պալատի սահմանած «the establishment of a causal link»): Վերջին շեշտադրման մասին տեղյակ էին բոլոր պաշտոնատար անձինք, բայց 4 տարի ուղիղ անտեսել են:
Ակնհայտ է, որ նման ինստիտուտ պետք է լինի, սակայն պետության շահն այն է, որ նման ինտենսիվությամբ գործիքն իսկապես սահմանադրական լինի, որ մի քանի տարի անց Եվրոպական դատարանի վճիռներով պետական բյուջեից՝ բռնագանձցված գումարը չեզոքացնող հատուցումներ տեղի չունենան»,–ասվում է գրառման մեջ։
Սահմանադրական դատարանը հրապարակել է որոշումն «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի սահմանադրականության վերաբերյալ գործով, որը նախաձեռնել են խորհրդարանական պատգամավորների առնվազն հինգերորդը։ ՍԴ որոշմամաբ «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքը համապատասխանում է Սահմանադրությանը:

Адвокат Арам Вардеванян в своём Facebook-посте прокомментировал решение Конституционного суда по закону «О конфискации имущества незаконного происхождения», обсуждение которого длилось четыре года.
Он отметил, что Конституционный суд прямо указал: конфискации по общим основаниям подлежит только то имущество, которое связано с соответствующим преступлением — в соответствии с принципом «установления причинно-следственной связи», сформулированным Большой палатой Европейского суда по правам человека.
«Пока опубликована только заключительная часть решения, а полное решение будет доступно через три дня, после чего мы дадим более детальный анализ. Уже в этой части КС подчёркивает, что даны толкования и правовые позиции по ряду положений закона. Более того, Конституционный суд существенно сузил сферу применения ключевых положений закона, касающихся оснований для начала проверки имущества, указав, что их расширительное толкование является неконституционным», — написал Вардеванян.
Он вновь подчеркнул, что под конфискацию может попадать только имущество, связанное с преступлением, согласно стандартам ЕСПЧ. При этом, по его словам, все должностные лица были осведомлены об этом требовании, но игнорировали его в течение четырёх лет.
«Такой институт, безусловно, должен существовать, но интерес государства заключается в том, чтобы инструмент функционировал в рамках конституции. Иначе в будущем решения Европейского суда могут привести к компенсациям из госбюджета, что нейтрализует эффект от конфискаций», — резюмировал он.
Конституционный суд признал закон «О конфискации имущества незаконного происхождения» соответствующим Конституции. Обращение в суд было инициировано как минимум одной пятой депутатов парламента.