Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Արման Խաչատրյանը Շարանտոն-լե-Պոն քաղաքում մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին նվիրված պաշտոնական հիշատակի միջոցառմանը։
Միջոցառման շրջանակում ելույթներ են ունեցել դեսպան Խաչատրյանը, Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր Միշել Էրբիյոն, Վալ-դե-Մարն դեպարտամենտի նախագահ Օլիվիե Կապիտանիոն, Շարանտոն-լե-Պոնի քաղաքապետ Էրվե Գիքելը, ինչպես նաև «Վալ-դե-Մարնի ֆրանս-հայկական միություն» կազմակերպության նախագահ Դելֆին Կույումջյանը, հայտնում է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունը։
«Արարողությանը ներկա էին և Շարանտոն-լե-Պոն քաղաքում տեղադրված հայկական խաչքարի առջև ծաղկեպսակներ և ծաղիկներ են զետեղել նաև Իլ-դե-Ֆրանս ռեգիոնի խորհրդի, Վալ-դե-Մարն դեպարտամենտի, Շարանտոն-լը-Պոն և հարակից քաղաքների խորհուրդների անդամներ, քաղաքապետեր, ֆրանսահայ համայնքային կառույցների ներկայացուցիչներ, տեղի բնակիչներ»,-նշված է հաղորդագրության մեջ։
Միջոցառման ավարտին տեղի է ունեցել նաև հուշատախտակի բացում՝ նվիրված ֆրանսահայ բարերար և գործարար Ռոժե Կարպիս Ջրբաշյանին, ով մեծ ավանդ է ներդրել Շարանտոն-լե-Պոնի համայնքային կյանքում։

17 Апрель 2025 - 11:21 AMT
Посол Армении во Франции Арман Хачатрян принял участие в официальной памятной церемонии, посвящённой 110-летию Геноцида армян, которая прошла в городе Шарантон-ле-Пон.
В рамках мероприятия выступили посол Хачатрян, депутат Национального собрания Франции Мишель Эрбийон, президент департамента Валь-де-Марн Оливье Капитанио, мэр Шарантон-ле-Пона Эрве Жикель, а также президент Ассоциации франко-армян Валь-де-Марн Дельфин Куюмджян, сообщает посольство Армении во Франции.
«На церемонии также присутствовали представители совета региона Иль-де-Франс, департамента Валь-де-Марн, городских советов Шарантон-ле-Пона и соседних городов, мэры, представители армянских общинных организаций и местные жители, которые возложили венки и цветы к армянскому хачкару, установленному в Шарантон-ле-Поне», — говорится в сообщении.
По завершении мероприятия состоялось открытие памятной доски в честь французско-армянского филантропа и бизнесмена Роже Карписа Джрбашяна, внесшего значительный вклад в общественную жизнь Шарантон-ле-Пона.