Հայաստանի քաղաքացիները ներկայումս հնարավորություն են ստացել հատել Ռուսաստանի և Բելառուսի միջև սահմանը նաև ցամաքային տրանսպորտի միջոցով։ Այս փոփոխությունը հետևել է ԵԱՏՄ տարածքում քաղաքացիների ազատ տեղաշարժման խոչընդոտներից մեկի վերացմանը, ինչի մասին հայտարարել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը։
Հանձնաժողովից հիշեցրել են, որ վերջերս ուժի մեջ է մտել երկու երկրների՝ Ռուսաստանի և Բելառուսի միջև վիզաների փոխադարձ ճանաչման համաձայնագիրը, ինչը նպաստել է այս որոշման իրականացմանը, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Ռուսաստանի Դաշնությունը և Բելառուսի Հանրապետությունը Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովին տեղեկացրել են, որ Հայաստանի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի քաղաքացիները ներկայումս գործնական հնարավորություն ունեն Բելառուսից Ռուսաստան և Ռուսաստանից Բելառուս անցնելու միջազգային երկաթուղային և օդային հաղորդակցության օգտագործվող ուղիներով, ինչպես նաև համաձայնագրի հավելվածում թվարկված ավտոմոբիլային հաղորդակցության ուղիներով»,- հայտնել են հանձնաժողովից։
Մինչ այդ Հայաստանի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի քաղաքացիները Ռուսաստանի և Բելառուսի միջև սահմանը կարող էին հատել միայն ինքնաթիռով, այժմ քաղաքացիները կարող են երթևեկել նաև ցամաքային տրանսպորտով։ Դրա համար մուտքի արտոնագիր չի պահանջվում։

Граждане Армении теперь могут пересекать границу между Россией и Беларусью по наземным маршрутам. Это стало возможным после устранения одного из препятствий на пути свободного передвижения граждан в рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС), сообщили в Евразийской экономической комиссии.
В комиссии напомнили, что недавнее вступление в силу соглашения о взаимном признании виз между Россией и Беларусью позволило реализовать данное решение, передаёт 1lurer.am .
«Российская Федерация и Республика Беларусь проинформировали Евразийскую экономическую комиссию о том, что граждане Армении, Казахстана и Кыргызстана теперь имеют практическую возможность перемещаться из Беларуси в Россию и обратно по международным железнодорожным и воздушным маршрутам, а также по автомобильным маршрутам, перечисленным в приложении к соглашению», — говорится в сообщении комиссии.
Ранее граждане Армении, Казахстана и Кыргызстана могли пересекать границу между Россией и Беларусью только на самолётах. Теперь же они могут воспользоваться и наземным транспортом, при этом виза не требуется.