ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը թուրքական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում հայտնել է, որ համաձայնագրով նախատեսվում է ձևավորել երկկողմ հանձնաժողով, որը կստանձնի համաձայնագրի իրականացման նկատմամբ վերահսկողության գործառույթը։
Միրզոյանը շեշտել է. «Սա նաև Հայաստան-Թուրքիա ընդհանուր երկխոսության մաս է։ Մենք կարողացել ենք համաձայնության գալ Խաղաղության համաձայնագրի նախագծի տեքստի շուրջ, և այն լիովին պատրաստ է ստորագրման։ Սա բավականին մեծ ձեռքբերում է։ Սա, ես կասեի, պատմական իրադարձություն է, աննախադեպ մի բան։ Պատկերացրեք՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը երկարատև հակամարտությունից հետո, մեր տարածաշրջանում տեղի ունեցած արյունահեղություններից հետո… մենք կարողացանք, մենք հաջողեցինք համաձայնության գալ տեքստի շուրջ»,-ասել է նա։
Նախարարի խոսքով՝ հայկական կողմն առաջարկել է շուտափույթ բանակցություններ սկսել ադրբեջանցի գործընկերների հետ՝ ստորագրման վայրն ու ժամանակը հստակեցնելու նպատակով։
«Մենք առաջարկել ենք անմիջապես սկսել խորհրդակցություններ ադրբեջանցի գործընկերների հետ՝ ստորագրման արարողության տեղի և ժամկետի որոշման նպատակով: Սակայն, ցավոք, մենք նկատում ենք, որ Ադրբեջանը հարցի վերաբերյալ ունի որոշակիորեն այլ պատկերացում։ Նրանք գտնում են, որ Հայաստանը պետք է կատարի որոշ հավելյալ քայլեր, որպեսզի պայմանագրի ստորագրումը հնարավոր դառնա»,–պասել է նա։
Նա հավելել է, որ հայկական կողմը գործել է չափազանց ճկուն և նպատակամետ կերպով՝ հասնելու փաստաթղթի պատրաստ վիճակին։

17 Апрель 2025 - 13:10 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в интервью турецким СМИ сообщил, что в рамках соглашения планируется создание двусторонней комиссии, которая будет следить за его выполнением.
«Это также часть общего диалога между Арменией и Турцией», — подчеркнул он. «Нам удалось достичь согласия по проекту текста мирного соглашения, и он полностью готов к подписанию. Это довольно большое достижение. Я бы сказал, это историческое событие, беспрецедентный шаг. Представьте себе: после многолетнего конфликта и кровопролитий в нашем регионе Армения и Азербайджан смогли достичь договоренности по тексту», — заявил министр.
По его словам, армянская сторона предложила немедленно начать консультации с азербайджанскими коллегами для определения места и времени подписания договора.
«Мы предложили сразу приступить к переговорам с азербайджанскими коллегами, чтобы определить место и дату церемонии подписания. К сожалению, мы замечаем, что у Азербайджана иное видение ситуации. Они считают, что Армения должна предпринять дополнительные шаги, прежде чем можно будет подписать соглашение», — отметил он.
Он добавил, что армянская сторона действовала крайне гибко и целенаправленно, чтобы привести документ к финальной стадии.
13 марта МИД Армении сообщил, что принял предложения азербайджанской стороны по двум ранее не согласованным статьям и что текст мирного соглашения готов к подписанию. Ведомство также выразило готовность начать консультации по поводу сроков и места подписания. В свою очередь, Баку выдвинул новые предварительные условия и заявил, что пока рано говорить о сроках встречи.