Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի որոշ ներկայացուցիչներ ապրիլի 17-ին հանդիպում են ունեցել Արցախի Հանրապետության նախագահ Սամվել Շահրամանյանի հետ:
Կողմերը քննարկել են Խորհրդի կատարած աշխատանքները և հրապարակված օրակարգի շուրջ համագործակցության հնարավորությունները: Խորհրդի անդամները հետաքրքրվել են ԱՀ իշխանությունների դիրքորոշումների և ծրագրերի վերաբերյալ՝ կարևորելով ջանքերի ներդաշնակեցման անհրաժեշտությունը:
Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհուրդը բողոքի ակցիաներ է իրականացրել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության և գլխավոր դատախազության շենքերի դիմաց։Այս միջոցառումների նպատակն է ներկայացնել մի շարք հիմնարար հարցեր, որոնց լուծումը, խորհրդի համոզմամբ, չի կարող այլևս հետաձգվել։

18 Апрель 2025 - 07:38 AMT
17 апреля представители Совета по защите прав арцахцев встретились с президентом Республики Арцах Самвелом Шахраманяном.
Стороны обсудили работу, проделанную Советом, и возможные формы сотрудничества в рамках обнародованной повестки дня. Представители Совета поинтересовались позициями и планами властей Арцаха, подчеркнув важность координации усилий по защите прав вынужденно перемещённых лиц.
Совет по защите прав арцахцев провел акции протеста у зданий Министерства иностранных дел и Генеральной прокуратуры Армении, стремясь обратить внимание на острые и неотложные вопросы. Особое недовольство среди вынужденно перемещённых жителей Нагорного Карабаха вызвало прекращение программы «40+10 тысяч драмов», которая утратила силу 1 апреля. По мнению многих, это может ускорить отток арцахцев из региона.