ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովը բանաձև է ընդունել, որը դատապարտում է Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի ագրեսիան, որին Հայաստանը կողմ է քվեարկել։
Կողմ է քվեարկել նաև Վրաստանը, իսկ Ադրբեջանը չի մասնակցել քվեարկությանը։
Բանաձևը վերնագրված է «Միավորված Ազգերի Կազմակերպության և Եվրոպայի Խորհրդի միջև համագործակցություն»։ ՄԱԿ-ի հաղորդմամբ՝ այդ փաստաթուղթը ստացել է 105 կողմ, 9 դեմ և 33 ձեռնպահ ձայն։
Դեմ քվեարկած երկրների թվում են եղել ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանը, Բելառուսը, ԿԺԴՀ-ն, Էրիթրեան, Մալին, Նիկարագուան, Նիգերն ու Սուդանը, հայտնում է Factor.am-ը։
Փաստաթղթի մեջ մի քանի հատվածում հիշատակվել է Ուկրաինայի նկատմամբ Ռուսաստանի իրականացրած ագրեսիան։ Ըստ ձևակերպման՝ Եվրոպան կանգնած է լինելու «Ռուսաստանի Դաշնության կողմից Ուկրաինայի, իսկ դրանից առաջ՝ Վրաստանի դեմ ագրեսիայից հետո» ի հայտ եկած աննախադեպ մարտահրավերների առջև։
Բանաձևի նախագծում նշվել է նաև հատուկ տրիբունալի ստեղծման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքը, որը միտված է Ուկրաինայի դեմ ռազմական հանցագործությունների քննությանը։
ԱՄՆ-ն, չնայած իր հակառուսական դիրքորոշմանը, այս անգամ դեմ է քվեարկել բանաձևին՝ ՌԴ-ի հետ միասին։ Քննարկման ընթացքում ՄԱԿ-ի տնտեսական և սոցիալական խորհրդում ԱՄՆ-ի ժամանակավոր ներկայացուցիչ Ջոնաթան Շրայերը հայտարարել է. «Միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանումը, այդ թվում՝ վեճերի խաղաղ կարգավորման միջոցով, Միավորված Ազգերի Կազմակերպության ստեղծման հիմնական նպատակն է։ Ներկայիս բանաձևը կրկնում է Ռուսաստան-Ուկրաինա պատերազմի վերաբերյալ այնպիսի հայտարարություններ, որոնք Միացյալ Նահանգները համարում է անօգուտ խաղաղության գործի առաջխաղացման համար»։
Նա հավելել է, որ Վաշինգտոնում հավատացած են՝ Ուկրաինայի ու Ռուսաստանի միջև կայուն խաղաղության հասնելը չափազանց կարևոր է Եվրոպայի խորհրդի անդամների, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի համար։
«Մենք հույս ունենք, որ Եվրոպայի խորհուրդը և ՄԱԿ-ի բոլոր անդամ պետությունները կաջակցեն և կամրապնդեն Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև համապարփակ և կայուն խաղաղության հասնելու ջանքերը»,- ասել է Շրայերը։

18 Апрель 2025 - 08:03 AMT
Армения проголосовала за резолюцию Генеральной Ассамблеи ООН, осуждающую агрессию России против Украины. Также «за» выступила Грузия, тогда как Азербайджан участия в голосовании не принял.
Документ под названием «Сотрудничество между Организацией Объединенных Наций и Советом Европы» получил 105 голосов «за», 9 — «против» и 33 страны воздержались.
Среди проголосовавших против оказались США, Россия, Беларусь, КНДР, Эритрея, Мали, Никарагуа, Нигер и Судан, передает «Factor.am ».
В резолюции в нескольких местах упоминается агрессия России против Украины. Отмечается, что Европа сталкивается с беспрецедентными вызовами «после агрессии Российской Федерации против Украины, а ранее — против Грузии».
В проекте документа также указаны усилия по созданию специального трибунала для расследования военных преступлений, совершенных против Украины.
Несмотря на традиционно антироссийскую позицию, США в этот раз проголосовали против. Во время обсуждения в Экономическом и Социальном Совете ООН временный представитель США Джонатан Шраер заявил: «Сохранение международного мира и безопасности, в том числе посредством мирного разрешения споров, является основной целью создания ООН. Настоящая резолюция повторяет заявления по войне России и Украины, которые США считают не способствующими продвижению мира».
Он добавил, что в Вашингтоне считают достижение устойчивого мира между Украиной и Россией исключительно важным как для стран Совета Европы, так и для самих США.
«Мы надеемся, что Совет Европы и все государства-члены ООН поддержат и укрепят усилия по достижению всеобъемлющего и устойчивого мира между Россией и Украиной», — подчеркнул Шраер.