ԼՂՀ պաշտպանության նախկին նախարար, գեներալ-լեյտենանտ Սամվել Բաբայանը չի հավակնում Արցախի նախագահի պաշտոնին։ Այդ մասին հայտարարություն է տարածել նրա գրասենյակը։
«Ի պատասխան լրատվամիջոցների կողմից ստացված հարցումների և հանրային դաշտում տարածվող չհիմնավորված տեղեկատվության՝ հայտարարում ենք, որ Սամվել Բաբայանը չի հավակնում Արցախի նախագահի պաշտոնին։ Իսկ տարածվող նմանատիպ տեղեկությունները դիտարկում ենք որպես միտումնավոր արշավ՝ ուղղված հասարակական կարծիքի մանիպուլյացիային։
Արցախի պետական ինստիտուտների պահպանման և շարունակականության վերաբերյալ Սամվել Բաբայանի դիրքորոշումները բազմիցս արտահայտվել են գործող նախագահ Սամվել Շահրամանյանի հետ քննարկումների ընթացքում, ինչպես նաև Արցախի Ազգային ժողովի լիագումար նիստերի և աշխատանքային հանդիպումների շրջանակում «Միասնական հայրենիք» խմբակցության գործունեութամբ։
Հորդորում ենք լրատվամիջոցներին դադարեցնել իրականության հետ կապ չունեցող թեզերի շրջանառությունը և առաջնորդվել մասնագիտական պատասխանատվության չափանիշներով»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

Samvel Babayan, former Defense Minister of the Republic of Artsakh and a lieutenant general, is not seeking the presidency of Artsakh, according to a statement from his office.
“In response to media inquiries and unsubstantiated information, we declare that Samvel Babayan is not pursuing the presidency of Artsakh. We view such reports as part of a deliberate campaign aimed at manipulating public opinion,” the statement reads.
Babayan's position on preserving and continuing Artsakh's state institutions has been repeatedly expressed in discussions with current President Samvel Shahramanyan, as well as during full sessions and working meetings of the National Assembly, through the activities of the 'United Homeland' parliamentary group.
“We urge media outlets to stop spreading narratives that have no basis in reality and to adhere to professional standards of responsibility,” the statement concludes.