«Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ այս փուլում Հայաստանի իշխանությունները հակաարցախյան հռետորաբանություն են որդեգրել՝ նպատակ ունենալով սիրաշահել Ադրբեջանին։
«Վերջին օրերին արցախցիների ու, առհասարակ, հայության տարբեր խմբերի նկատմամբ ատելություն գեներացնող իշխանության քայլերը տարբեր դրդապատճառների ներքո քննարկվեցին: Կարծում եմ, որ այս փուլում, իշխանության հակարցախյան հռետորաբանության հիմքում Ադրբեջանին «ընծա» մատուցելն է, որի վերջին արարը, միգուցե, դառնաԱրցախի ներկայացուցչության փակումը (2023-ի սեպտեմբերից հետո դրա շանտաժն անընդհատ հնչում է)»,– գրել է Աբրահամյանը։
«Սակայն այս պահին, իշխանությունը որպես զիջում փորձում է Ադրբեջանին ծախել իր կոշտ դիրքորոշումն Արցախի ու արցախցիների ապագայի նկատմամբ` Ադրբեջանից ակնկալելով բարեհաճ վերաբերմունք»,–գրել է նա։
2025 թվականի փետրվարի 11-ին ԱԺ միջանցքում ճեպազրույցի ժամանակ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը արցախցիներին մեղադրել է՝ պնդելով, թե նրանք չեն կռվել և պարզապես փախել են. «պետք էր մնալ ու կռվել»։ ԱԺ պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանն ապրիլի 17–ին ասել է, թե 2023–ի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախի նկատմամբ սանձազերծված ռազմական գործողությունների ժամանակ ընդամենը 10 մարդ է զոհվել։

Tigran Abrahamyan, secretary of the I Have Honor parliamentary faction, wrote on his Facebook page that the current Armenian authorities have adopted an anti-Artsakh rhetoric in an effort to appease Azerbaijan.
"In recent days, various motivations have been discussed behind the government's actions generating hatred toward the people of Artsakh and Armenians in general. I believe that, at this stage, the foundation of this anti-Artsakh rhetoric lies in presenting a ‘gift’ to Azerbaijan. The final act in this effort might be the closure of the Artsakh representation office—a threat that has been repeatedly voiced since September 2023," Abrahamyan stated.
He claimed the government is attempting to trade its tough stance on Artsakh and the future of its people for a more favorable attitude from Baku.
On February 11, 2025, during a briefing in the National Assembly hallway, Speaker Alen Simonyan accused Artsakh residents of fleeing instead of fighting, saying: “They should have stayed and fought.” On April 17, MP Khachatur Sukiasyan claimed only 10 people were killed during Azerbaijan's military assault on Artsakh on September 19, 2023.