Ֆրանսիական Figaro պարբերականը հրապարակել է ֆրանսիացի ազդեցիկ փաստաբանների, փաստաբանական պալատների ղեկավարների և իրավապաշտպանների հայտարարությունը, որով ընդգծվել է Ադրբեջանի նկատմամբ անպատժելիության անթույլատրելիությունը՝ կապված մարդու հիմնական իրավունքների կոպիտ խախտումների հետ Բաքվում հայերի դեմ ընթացող շինծու գործերով դատական ֆարսի շրջանակում։ Նախաձեռնությունը եկել է Մոնպելիեի փաստաբանական պալատից։
Ըստ փաստաբանների՝ միջազգային արձագանքի պակասը կարող է վնասել Եվրոպայում մարդու իրավունքների պաշտպանության հիմքերին։ Նրանք ընդգծել են, որ նման զարգացումները վտանգավոր նախադեպ են ստեղծում, երբ Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունը կարող է անպատիժ գործել օրենքի սահմաններից դուրս, հայտնում է «Առավոտը»։
Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է, որ «Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության եվրոպական կոնվենցիայի ստորագրումից 75 տարի անց, Եվրոպան առերեսվում է անընդունելի խախտումների հետ, որոնք չեն կարող անպատասխան մնալ:
«Ադրբեջանում հայ պատանդների դատավարությունը պետական անարդարության ամենաբացահայտ դրսևորումներից մեկն է: Այս դատավարությունը, որը միջազգային լրատվամիջոցներն ու Եվրախորհրդարանը՝ 2025 թ. մարտի 13-ի բանաձևով որակել է որպես ձևական, ոտնահարում է մարդու իրավունքների հիմնարար սկզբունքները և ցույց է տալիս ադրբեջանական ռեժիմի կողմից հայերի նկատմամբ կիրառվող համակարգված ճնշումը:
Ադրբեջանը, որը 2002 թվականից Կոնվենցիայի կողմ է, բացահայտորեն ծաղրում է իր պարտավորությունները, պարբերաբար մերժում է Եվրոպական դատարանի որոշումները՝ հրաժարվելով կատարել որոշումներ, որոնք դատապարտում են հայերի նկատմամբ խտրականության և խոշտանգումների գործողությունները: Այս ինստիտուցիոնալացված բռնապետությունը հասնում է իր գագաթնակետին 23 հայ պատանդների անարդար դատավարությամբ, որոնց թվում են Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ղեկավարներ և կամայականորեն ձերբակալված քաղաքացիական անձինք:
Այս մարդիկ, որոնք գերեվարվել են էթնիկ զտման համատեքստում, ենթարկվում են անմարդկային և նվաստացնող վերաբերմունքի: Բազմաթիվ փաստեր կան, որոնք վկայում են այն տառապանքների մասին, որ նրանք կրում են, հատկապես Ռուբեն Վարդանյանը, որի լուսանկարներում ակնհայտ բռնության հետքեր են նկատվում: Նրան մոտ 45 կեղծ մեղադրանք է առաջադրված: Նա կարողացել էր ընտանիքի միջոցով ուղերձ փոխանցել՝ նշելով, որ «ներկայացված «մեղադրական եզրակացությունը» պաշտոնական փաստաթուղթ չի հանդիսանում: «Ես զրկված եմ պաշտպանության իրավունքից. սահմանափակվում է իմ փաստաբանի հասանելիությունը գործի նյութերին, առգրավվում են փաստաթղթեր, հոգեբանական ճնշում են գործադրում նրա վրա: Բացի այդ, իմ միջազգային իրավաբանական թիմին արգելվել է շփվել կամ հանդիպել ինձ հետ և հասանելիություն ունենալ գործի նյութերին: Բոլոր նիստերն անցկացում են գաղտնի և փակ հանրության համար: Միջազգային լրագրողների և միջազգային ներկայացուցիչների մուտքը դատարան խոչընդոտվում է»,–ասվում էր ուղերձում:
Այս խոսքերը հնչում են որպես տագնապի ազդանշան դատական համակարգի դեմ, որը վերածվել է հայերի ճնշման և համակարգված նվաստացման գործիքի: Այս դատավարությունը բացահայտորեն խախտում է Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածը, որը երաշխավորում է արդար և հրապարակային դատաքննության իրավունքը՝ անկախ և անաչառ դատարանի առջև»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Նրանք նաև նշել են, որ ֆրանսիական և եվրոպական փաստաբանական պալատները պարտավոր են պահանջել միջազգային դիտորդների մասնակցություն այս դատավարություններին։
«Եթե եվրոպական փաստաբանները խիզախել են ներկա գտնվել լրագրողների և այլախոհների դատավարություններին Թուրքիայում, Թունիսում կամ այլուր, ինչո՞ւ Ադրբեջանը պետք է խուսափի դրանից։ Արդյո՞ք այն այնպիսի գերագույն բռնապետություն է, որի առջև մարդու իրավունքների պաշտպանները նահանջում են։ Եվրոպան չի կարող լուռ մնալ այս դատական սկանդալի նկատմամբ։
Եվրոպական կառույցները, անդամ պետությունները, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակությունը պետք է մոբիլիզացվեն՝ այս արդարադատության ծաղրին վերջ տալու համար։ Եվրոպայի՝ որպես մարդու իրավունքների պաշտպանի վստահելիությունը այսօր փորձության է ենթարկվում։ Ժամանակն է գործել, որպեսզի անպատժելիությունը երբեք չդառնա նորմ»,-ասվում է ֆրանսիացի փաստաբանների հայտարարության մեջ։

18 Апрель 2025 - 12:06 AMT
Французские влиятельные юристы, главы адвокатских палат и правозащитники выступили с совместным заявлением, опубликованным в издании Le Figaro, в котором осудили безнаказанность Азербайджана за грубые нарушения основных прав человека в рамках сфабрикованных судебных процессов против армян в Баку.
Инициатива принадлежит адвокатской палате Монпелье. По мнению авторов заявления, отсутствие международной реакции может подорвать основы защиты прав человека в Европе и создать опасный прецедент, позволяющий государству – члену Совета Европы – действовать вне закона без последствий.
«Через 75 лет после подписания Европейской конвенции по правам человека Европа сталкивается с недопустимыми нарушениями, которые не могут остаться без ответа», – говорится в документе. Адвокаты называют судебные процессы над армянскими пленниками в Азербайджане вопиющим проявлением государственной несправедливости, ссылаясь на резолюцию Европарламента от 13 марта 2025 года, признавшую эти процессы формальными и дискриминационными.
Азербайджан, являющийся стороной Конвенции с 2002 года, по их словам, откровенно игнорирует свои обязательства, систематически отказывается выполнять решения Европейского суда по правам человека, особенно касающиеся пыток и дискриминации армян. Апофеозом этой политики стал несправедливый судебный процесс над 23 армянскими заложниками, в числе которых – бывшие лидеры Нагорного Карабаха и произвольно задержанные гражданские лица.
Среди них – Рубен Варданян, которому предъявлены около 45 сфабрикованных обвинений. В переданном через семью послании он указал, что обвинительное заключение не является официальным документом, а также сообщил о лишении его права на защиту, ограничении доступа адвоката к материалам дела, изъятии документов и психологическом давлении. Его международной юридической команде запрещено общаться с ним и участвовать в процессе. Все заседания проходят в закрытом режиме, доступ международных журналистов и наблюдателей блокируется.
Заявление подчеркивает, что подобные действия нарушают статью 6 Конвенции, гарантирующую право на справедливое и публичное судебное разбирательство независимым судом. Юристы заявляют, что французские и европейские адвокатские палаты обязаны настаивать на международном наблюдении за этими процессами.
«Если европейские юристы осмеливались присутствовать на судебных процессах над журналистами и инакомыслящими в Турции, Тунисе или других странах, почему Азербайджан должен быть исключением? Является ли он такой сверхдиктатурой, перед которой правозащитники отступают?», – говорится в документе.
Они призывают европейские институты, государства-члены и гражданское общество мобилизоваться для прекращения этого «суда-пародии». «Доверие к Европе как защитнику прав человека поставлено на карту. Пришло время действовать, чтобы безнаказанность никогда не стала нормой», – подчеркивается в заявлении французских юристов.
Комиссия США по международной религиозной свободе (USCIRF) в своем ежегодном докладе сообщает, что армянские христиане-заключенные часто подвергаются жестокому обращению, избиениям, психологическому насилию, лишению медицинской помощи и нормального питания. Зафиксированы случаи попыток выжечь татуировки в виде креста.