Ալեքսանդր Կոնյուկն ազատվել է Հայաստանի Հանրապետությունում Բելառուսի արտակարգ և լիազոր դեսպանի պաշտոնից։ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հրամանագիր է ստորագրել, հայտնում է «Բելտա» գործակալությունը։
Կոնյուկը ՀՀ–ում դեսպան էր նշանակվել 2020 թվականին։
Ավելի վաղ պետական այցով Ադրբեջան այցելած Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն այդ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևի ուղեկցությամբ մեկնել էր գրավյալ Արցախ, մասնավորապես, Շուշի, որտեղ մի շարք սկանդալային հայտարարություններ էր արել, որից պարզ է դարձել որ Արցախի դեմ հնարավոր պատերազմը նա քննարկել է 2020–ից առաջ Ալիևի հետ։ Նա ասել է, որ դեռևս 2020–ից առաջ Ալիևի հետ «փիլիսոփայական զրույցներ են ունեցել» պատերազմով հակամարտությունը հանգուցալուծելու և հետագա վերականգնման դժվարությունների մասին։ Նա նաև ասել է, թե «ասյուհետ Ալիևն է Հարավային Կովկասի առաջնորդը», որ նա «պետք է վերահսկի տարածաշրջանը»։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ՀԱՊԿ-ի առնվազն 2 երկիր մասնակցել է դաշնակից Հայաստանի դեմ 44-օրյա պատերազմի նախապատրաստությանը և հայտարարել, որ ՀՀ ոչ մի պաշտոնյա չի այցելի Բելառուս։

Александр Конюк освобожден от должности чрезвычайного и полномочного посла Республики Беларусь в Республике Армения. Соответствующий указ подписал президент Беларуси Александр Лукашенко, сообщает агентство «Белта».
Конюк занимал пост посла в Армении с 2020 года.
Ранее Александр Лукашенко в рамках государственного визита в Азербайджан посетил оккупированный Арцах, в том числе город Шуши, в сопровождении президента Азербайджана Ильхама Алиева. Там он сделал ряд скандальных заявлений, подтвердив, что еще до 2020 года обсуждал с Алиевым возможность разрешения конфликта посредством войны и сложности последующего восстановления. Он также заявил, что «отныне Алиев — лидер Южного Кавказа» и что «он должен контролировать регион».
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в ответ отметил, что как минимум две страны-члена ОДКБ участвовали в подготовке 44-дневной войны против союзной Армении, и заявил, что ни один армянский чиновник не поедет в Беларусь.