ԱԺ պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ Սահմանադրական դատարանը «Ապօրինի գույքի բռնագանձման մասին» օրենքԸ հակասահմանադրական չի համարել ,ՍԴ-ն երկու կարգավորում մեկնաբանել է և, ըստ էության, իրավակիրարկման պրակտիկային հուշել է հետևյալը՝ այս կանոնակարգումների պարագայում պետք է առաջնորդվեն այն մեկնաբանությամբ, որը տվել է ՍԴ-ն։
Նա հավելել է, որ Սահմանադրական դատարանն այս պահին հրապարակել է միայն որոշման եզրափակիչ հատվածը, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Ամբողջական տեքստը, երբ հասանելի կլինի, նոր հնարավոր կլինի հիմնավորումներով խոսել։ Ցանկացած գործ պետք է ուսումնասիրել կոնկրետ հանգամանքների շրջանակում, ՍԴ-ն չի նեղացրել գույքի շրջանակը, ՍԴ-ն այդ հնարավորությունը չունի։ ՍԴ-ն մեկնաբանել է կանոնակարգումները և տվել է դիրքորոշում, որով պետք է առաջնորդվի իրավակիրառը։
Գույքն ի սկզբանե պետք է ապօրինի ծագում ենթադրի, եթե այդ ծագումն առկա է և այն փոխկապակցված է անձի կողմից, որն անհամատեղելի պաշտոն է զբաղեցրել ծավալած ապօրինի գործունեության հետ, ապա այդ գույքը պետք է վերադարձվի իրական սեփականատիրոջը»,–ասել է նա։
Սահմանադրական դատարանը հրապարակել է որոշումն «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի սահմանադրականության վերաբերյալ գործով, որը նախաձեռնել են խորհրդարանական պատգամավորների առնվազն հինգերորդը։ ՍԴ որոշմամաբ «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքը համապատասխանում է Սահմանադրությանը:

MP Vladimir Vardanyan from the Civil Contract faction stated that the Constitutional Court did not find the “Law on the Confiscation of Illegally Acquired Property” unconstitutional. Instead, the Court interpreted two provisions and, in essence, provided guidance on their application in legal practice.
“The Court has published only the final section of its decision so far,” Vardanyan told journalists, as reported by Aysor.am.
He emphasized that further analysis will be possible once the full text of the ruling is available: “Every case must be studied within its specific circumstances. The Court did not narrow the scope of property subject to confiscation—it lacks such authority. What it did was interpret the regulations and present a position that legal practitioners should follow.” According to Vardanyan, “The property in question must initially be presumed to be of illegal origin. If such origin exists and it is connected to a person who held a position incompatible with illicit activities, then that property should be returned to its rightful owner.”
The Constitutional Court has ruled on the constitutionality of the law on the confiscation of illegally acquired property, following a petition submitted by at least one-fifth of parliamentary MPs. The Court determined that the law complies with the Constitution.