Արցախից տեղահանված քաղաքացիները հավաքվել են Երևանում գտնվող Արցախի ներկայացուցչության շենքի դիմաց՝ պահանջելով նախագահ Սամվել Շահրամանյանից քայլեր ձեռնարկել և վերադարձնել, իրենց պնդմամբ, 48 արցախցի ընտանիքների կողմից յուրացված 467 միլիոն դոլար գումարը։
ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ՝ բողոքի ակցիային մասնակցող մարդիկ Արցախի պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար, ԱԽ նախկին քարտուղար Սամվել Բաբայանի կողմնակիցներն են, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ակցիայի կազմակերպիչներից Արթուր Օսիպյանը մամուլի հետ զրույցում նշել է, որ իրենց նպատակը արցախցիների սոցիալական խնդիրների լուծումն է։
«Դրա ճանապարհը տեսնում ենք այսպես Արցախից թալանած գումարները պետք է վերադարձվեն։ Մենք ամբողջ թալանի մասին չգիտենք, բայց մի մասից տեղյակ ենք, ու դրանք փաստաթղթերով 1.5 տարի առաջ ներկայացվել են դատախազություն։ Որոշ դրվագներով գործեր կան հարուցված, մի մասն էլ դեռ օդից կախված է։ Ինձ էլ քննչական կոմիտե են կանչել, այնտեղ ներկայացրել եմ Արցախում տեղի ունեցած խոշոր կոռուպցիոն սխեմաները։ Այդ գումարները պետք է վերադարձվեն ժողովրդին։ Սամվել Շահրամանյանից պահանջում ենք դուրս գալ ու ժողովրդին ասել, թե ինչպես է քաշելու այս ժողովրդի հոգսը։ Եթե չի գալիս, ուրեմն մենք կասենք ինչ անի»,– ասել է Օսիպյանը։
Օսիպյանն ընդգծել է, որ Շահրամանյանը պարտավոր է գնալ ՀՀ գլխավոր դատախազություն և որպես լիազոր պաշտոնյա, պահանջել արագացնել թալանված գումարների վերադարձի գործընթացը։ Նրա խոսքով՝ ընդհանուր գումարը կազմում է 467 միլիոն դոլար, որը հայտնվել է 48 ընտանեկան խմբերի ձեռքում։ Նա նաև կոչ է արել ՀՀ դատախազությանը հրապարակել այդ անձանց ցուցակը, որպեսզի հասարակությունը ճանաչի նրանց անուններով։
Լրագրողներից մեկի բարձրացրած հարցին՝ արդյոք նշված անձանց մասին մանրամասներ կարող են ներկայացնել, ակցիայի մասնակիցները չեն պատասխանել։ Երբ հետաքրքրվեցին՝ արդյոք անձամբ ներկայացել են դատախազություն, Օսիպյանը նշել է, որ ինքն այնտեղ չի եղել, սակայն այլ արցախցիներ փորձել են այցելել, սակայն մերժվել են։
Այս հարցուպատասխանից հետո իրավիճակը լարվել է, երբ Օսիպյանը և մի քանի մասնակից սկսել են բարձրաձայնել և վիրավորական արտահայտություններ հնչեցնել լրագրողների հասցեին։ Տեղում գտնվող ոստիկանները միջամտել են՝ փորձելով հանդարտեցնել իրավիճակը, իսկ Օսիպյանն հորդորել է մասնակցիներին չհաղորդակցվել լրագրողների հետ։
«Մենք ձեր կարիքը չունենք, մեզ «Ֆեյսբուքը» հերիք ա։ Մեր հավաքին մի՛ խառնվեք, բոլորդ կեղտոտ լրատվամիջոցներ եք, գնացե՛ք ստեղից»,– ասել է Օսիպյանը։
Որոշ ժամանակ անց նա վերադարձել է լրագրողների մոտ և հայտնել, որ նշված 467 միլիոն դոլարը այն գումարն է, որը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հատկացրել է Արցախին։
Երբ իրավիճակը լարվել է, մի քանի արցախցի պատգամավորներ մոտեցել են հավաքվածներին, սակայն նրանց ներկայությունը նույնպես հանգեցրել է լարված խոսակցությունների։
«Այս քաղաքացիները, որ հավաքվել են այստեղ, բազմիցս խնդրել են հանդիպում նախագահի հետ, այդ հանդիպումները կայացել են։ Արցախի ներկայացուցչության դեմ ցանկացած սադրանք ուղղորդվում է Ալիևի և ՀՀ այսօրվա իշխանությունների կողմից։ Արցախի նախագահը արդեն եղել է դատախազությունում, դեռ 2023 թվականի նոյեմբերին հաղորդում ներկայացրել, իսկ փետրվարին գործ է հարուցվել։ Նա նաև հարցաքննվել է»,– նշել է պատգամավոր Աշոտ Դանիելյանը։
Հանդիպումից հետո ակցիայի որոշ մասնակիցներ բարձրացան դարպասների վրա և սկսեցին ցնցել ճաղերը։
Մի քանի կարմիրբերետավոր ոստիկաններ մոտեցել են բողոքողներին, հորդորել են նման գործողություններից զերծ մնալ և հեռացել։ Հավաքված քաղաքացիները պահանջել են ամբողջ խմբով մուտք գործել ներկայացուցչության տարածք, սակայն ոստիկանները թույլ չեն տվել։ Նրանք պնդել են, որ նախագահ Շահրամանյանը պետք է իջնի դարպասների մոտ, լսի բողոքողներին և բարձրախոսով պատասխանի հարցերին։
Բազմակի բանակցություններից հետո, ոստիկանությունը համաձայնել է ներս թողնել միայն 10 հոգու։ Նրանց հետ ներկայացուցչության տարածք է մուտք գործել նաև Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը։
Ավելի ուշ Արցախի հանրապետության ներկայացուցչության դիմաց կազմակերպած բողոքի ակցիայի մի խումբ մասնակիցներին արձագանքել է Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանը, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Արցախցիների բռնի տեղահանումից հետո սոցիալական բոլոր հարցերի պատասխանատվությունն իր վրա է վերցրել Հայաստանի կառավարությունը»,–ասել է նա։
Նա նշել է, որ Արցախի վտարանդի կառավարությունն այդ որոշումները մշակելու, հաստատելու լիազորություններ չունի։

Группа переселенцев из Арцаха собралась перед зданием Представительства Арцаха в Ереване, требуя от президента Самвела Шахраманяна принять меры по возвращению $467 млн, которые, по их утверждению, были присвоены 48 семьями из Арцаха.
По данным СМИ, протестующие являются сторонниками Самвела Бабаяна, бывшего командующего Армией обороны Арцаха и экс-секретаря Совета безопасности, сообщает «Sputnik Армения».
Один из организаторов акции, Артур Осипян, заявил, что их цель — решение социальных проблем арцахцев.
«Мы считаем, что путь решения — это возврат украденных из Арцаха средств. Мы не знаем о полном объеме хищений, но нам известны некоторые случаи, которые были представлены в прокуратуру с документами 1,5 года назад. По некоторым эпизодам возбуждены дела, часть остается в подвешенном состоянии. Меня также вызывали в Следственный комитет, где я представил крупные коррупционные схемы, происходившие в Арцахе. Эти средства должны быть возвращены народу. Мы требуем от Самвела Шахраманяна выйти и объяснить, как он собирается решать проблемы народа. Если он не выйдет, мы скажем ему, что делать», — сказал Осипян.
Осипян подчеркнул, что Шахраманян обязан обратиться в Генеральную прокуратуру РА и, как уполномоченное лицо, потребовать ускорения процесса возврата украденных средств. По его словам, общая сумма составляет $467 млн, которые оказались в руках 48 семей. Он также призвал Генпрокуратуру РА опубликовать список этих лиц, чтобы общественность знала их поименно.
На вопрос журналиста о том, могут ли они предоставить подробности о этих лицах, участники акции не ответили. На вопрос, обращались ли они лично в прокуратуру, Осипян сообщил, что сам не был там, но другие арцахцы пытались посетить учреждение, однако им было отказано.
После этого обмена репликами ситуация обострилась: Осипян и несколько участников начали громко выражаться и оскорблять журналистов. Присутствующие полицейские вмешались, пытаясь успокоить ситуацию, а Осипян призвал участников не общаться с журналистами.
«Нам вы не нужны, нам хватает "Фейсбука". Не вмешивайтесь в наше собрание, вы все грязные СМИ, уходите отсюда», — сказал Осипян.
Позже он вернулся к журналистам и сообщил, что $467 млн — это сумма, которую премьер-министр РА Никол Пашинян выделил Арцаху.
С усилением напряженности к собравшимся подошли несколько депутатов из Арцаха, однако их присутствие также вызвало резкие перепалки.
«Эти граждане, собравшиеся здесь, неоднократно просили о встрече с президентом, и такие встречи состоялись. Любая провокация против Представительства Арцаха направляется Алиевым и нынешними властями Армении. Президент Арцаха уже обращался в прокуратуру, еще в ноябре 2023 года представил сообщение, в феврале было возбуждено дело. Его также допросили», — заявил депутат Ашот Даниелян.
После встречи некоторые участники акции поднялись на ворота и начали трясти решетку.
К протестующим подошли несколько полицейских в красных беретах, призвали воздержаться от подобных действий и ушли. Собравшиеся потребовали, чтобы вся группа могла войти на территорию представительства, но полиция отказала. Они настаивали, чтобы президент Шахраманян спустился к воротам, выслушал протестующих и ответил на их вопросы через громкоговоритель.
После многократных переговоров полиция согласилась впустить только 10 человек. Вместе с ними в здание вошел и омбудсмен Арцаха Гегам Степанян.
Позже на протест у Представительства Арцаха откликнулся президент Арцаха Самвел Шахраманян, сообщает «Panorama.am ».
«После насильственного выселения арцахцев всю ответственность за социальные вопросы взяло на себя правительство Армении», — заявил он.
Он добавил, что изгнанное правительство Арцаха не обладаетполномочиями разрабатывать или утверждать подобные решения.