Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գործարար աշխատաժողովի մասնակիցների հետ այցելել է Կիրանց՝ «Հայաստանի տնտեսական մրցունակության բարձրացումը քաղաքականությունների և վարչարարության բարելավման միջոցով» խորագրով անցկացվող միջոցառման շրջանակում։
Այցի ընթացքում ներկայացվել են սահմանազատման ավարտից հետո կատարված աշխատանքները, իսկ մասնակիցները տեղում ծանոթացել են այդ փոփոխությունների արդյունքում համայնքում ձևավորված ենթակառուցվածքներին։
Աշխատաժողովի մասնակիցներն այցելել են Կիրանցի հիմնական դպրոց, որը կառուցվել է կառավարության «300 դպրոց, 500 մանկապարտեզ» ծրագրի միջոցով։ Նրանք նաև տեղում ծանոթացել են կառավարության ֆինանսավորմամբ վերականգնվող Սուրբ Երրորդություն եկեղեցու՝ 19-րդ դարին վերաբերող պատմական շինության վերանորոգման գործընթացին։
Մասնակիցներին ներկայացվել է, որ Կիրանց համայնքում, պետական աջակցության 16 մլն դրամանոց ծրագրի շրջանակում, նախատեսվում է կառուցել մի քանի տասնյակ բնակելի տներ սահմանամերձ գյուղական բնակավայրերի բնակիչների համար։
ՀՀ և Ադրբեջանի սահմանին 2024թ. ապրիլի 19-ին տեղի է ունեցել ՀՀ և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի ութերորդ հանդիպումը՝ ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և ԱՀ փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի նախագահությամբ, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ–ն։
Սահմանազատման գործընթացի սկզբնական փուլում Կողմերը նախնական համաձայնեցրել են սահմանագծի առանձին հատվածները, անմիջականորեն Բաղանիս (ՀՀ) – Բաղանիս Այրում (ԱՀ), Ոսկեպար (ՀՀ) – Աշաղը Ասկիպարա (ԱՀ), Կիրանց (ՀՀ) – Խեյրումլի (ԱՀ) և Բերքաբեր (ՀՀ) – Կըզըլ Հաջիլի (ԱՀ) բնակավայրերի միջև՝ Խորհրդային Միության փլուզման պահի դրությամբ գոյություն ունեցող իրավաբանորեն հիմնավորված միջհանրապետական սահմանին համապատասխանեցնելու նպատակով:

Премьер-министр Никол Пашинян вместе с участниками форума «Повышение экономической конкурентоспособности Армении за счёт совершенствования политики и управления» посетил село Киранц.
Во время визита были представлены работы, выполненные после завершения демаркации границы, а гости на месте ознакомились с новой инфраструктурой, сформировавшейся в результате этих изменений.
Участники также посетили основную школу села Киранц, построенную в рамках государственной программы «300 школ, 500 детских садов». Кроме того, они осмотрели процесс реставрации исторической церкви Святой Троицы XIX века, которая восстанавливается при финансовой поддержке правительства.
Сообщается, что в рамках государственной программы на сумму 16 миллионов драмов в Киранце планируется строительство нескольких десятков жилых домов для жителей приграничных сельских населённых пунктов.
19 апреля 2024 года состоялась восьмая встреча Комиссии по вопросам демаркации государственной границы и приграничной безопасности между Республикой Армения и Республикой Азербайджан, со-председателями которой выступили вице-премьер Армении Мгер Григорян и вице-премьер Азербайджана Шахин Мустафаев, сообщает МИД Армении.
На начальном этапе процесса демаркации стороны предварительно согласовали отдельные участки границы между следующими населёнными пунктами: Баганис (Армения) — Баганис Айрум (Азербайджан), Воскепар (Армения) — Ашагы Аскипара (Азербайджан), Киранц (Армения) — Хейрумли (Азербайджан) и Беркабер (Армения) — Кызыл Гаджылы (Азербайджан) в соответствии с юридически обоснованной межреспубликанской границей, существовавшей на момент распада Советского Союза.