Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գործարար աշխատաժողովի մասնակիցների հետ այցելել է Կիրանց՝ «Հայաստանի տնտեսական մրցունակության բարձրացումը քաղաքականությունների և վարչարարության բարելավման միջոցով» խորագրով անցկացվող միջոցառման շրջանակում։
Այցի ընթացքում ներկայացվել են սահմանազատման ավարտից հետո կատարված աշխատանքները, իսկ մասնակիցները տեղում ծանոթացել են այդ փոփոխությունների արդյունքում համայնքում ձևավորված ենթակառուցվածքներին։
Աշխատաժողովի մասնակիցներն այցելել են Կիրանցի հիմնական դպրոց, որը կառուցվել է կառավարության «300 դպրոց, 500 մանկապարտեզ» ծրագրի միջոցով։ Նրանք նաև տեղում ծանոթացել են կառավարության ֆինանսավորմամբ վերականգնվող Սուրբ Երրորդություն եկեղեցու՝ 19-րդ դարին վերաբերող պատմական շինության վերանորոգման գործընթացին։
Մասնակիցներին ներկայացվել է, որ Կիրանց համայնքում, պետական աջակցության 16 մլն դրամանոց ծրագրի շրջանակում, նախատեսվում է կառուցել մի քանի տասնյակ բնակելի տներ սահմանամերձ գյուղական բնակավայրերի բնակիչների համար։
ՀՀ և Ադրբեջանի սահմանին 2024թ. ապրիլի 19-ին տեղի է ունեցել ՀՀ և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի ութերորդ հանդիպումը՝ ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և ԱՀ փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի նախագահությամբ, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ–ն։
Սահմանազատման գործընթացի սկզբնական փուլում Կողմերը նախնական համաձայնեցրել են սահմանագծի առանձին հատվածները, անմիջականորեն Բաղանիս (ՀՀ) – Բաղանիս Այրում (ԱՀ), Ոսկեպար (ՀՀ) – Աշաղը Ասկիպարա (ԱՀ), Կիրանց (ՀՀ) – Խեյրումլի (ԱՀ) և Բերքաբեր (ՀՀ) – Կըզըլ Հաջիլի (ԱՀ) բնակավայրերի միջև՝ Խորհրդային Միության փլուզման պահի դրությամբ գոյություն ունեցող իրավաբանորեն հիմնավորված միջհանրապետական սահմանին համապատասխանեցնելու նպատակով:

Prime Minister Nikol Pashinyan visited Kirants with participants of the forum titled “Enhancing Armenia’s Economic Competitiveness through Better Policy and Administration.”
During the visit, the guests were briefed on the work completed following the recent border demarcation. They viewed new infrastructure developed in the community as a result of these changes.
The delegation also visited the Kirants Primary School, built under the government’s “300 Schools, 500 Kindergartens” program. They observed restoration work at the 19th-century Holy Trinity Church, which is being renovated with government funding.
It was also announced that under a state-supported program worth 16 million drams, several dozen residential houses are planned to be built in the Kirants community for residents of nearby border villages.
On April 19, 2024, the eighth meeting of the Armenia-Azerbaijan Border Demarcation and Security Commissions took place, co-chaired by Armenian Deputy Prime Minister Mher Grigoryan and Azerbaijani Deputy Prime Minister Shahin Mustafayev, according to the Armenian Foreign Ministry.
At this initial stage of the demarcation process, the sides have preliminarily aligned specific segments of the border between the following settlements: Baghanis (Armenia) – Baghanis Ayrum (Azerbaijan), Voskepar (Armenia) – Ashaghi Askipara (Azerbaijan), Kirants (Armenia) – Kheyrimli (Azerbaijan), and Berkaber (Armenia) – Kyzyl Hajili (Azerbaijan), based on the legally substantiated inter-republican borders existing at the time of the Soviet Union’s dissolution.