Հայաստանի նախկին Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ իշխանությունը սնվում է մարդկանց պառակտումից՝ ՀՀ ներսում և Սփյուռքում։
Նա շեշտել է, որ հայ ժողովրդի մեջ չեն կարող լինել բաժանումներ ու խտրականություն
«Քանի որ իշխանութան ներկայացուցիչները ոչ միայն չեն դադարեցնում արցախցի մեր հայրենակիցների նկատմամբ ատելության և անհանդուրժողականության քարոզը, այլ անգամ խորացնում են լարվածությունը, ապա սա քաղաքական հաշվարկված, մտածված քայլ է` հստակ գիտակցելով, որ պառակտում են հասարակությունը և սերմանում ներազգային թշնամանք, գիտակցելով, որ խոսքը ոչ միայն բռնի տեղահանվածների հետ կապված, այլ շատ ավելի լայն պառակտման մասին է:
Սա ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ ՔՊ ղեկավարի իշխանությունը սնվում է Հայաստանի ներսում և Սփյուռքում մարդկանց պառակտումից և իրար նկատմամբ ատելությունից»։
Դրա համար էլ նա այս արատավոր երևույթները խրախուսում է, իսկ յուրայիններին` հովանավորում, քանի որ իշխանության հենարան են ապահովում:
Հայ ժողովրդի մեջ չեն կարող լինել բաժանումներ ու խտրականություն: Համերաշխությունն ու փոխադարձ հարգանքն են մեր իրական առաջընթացի երշախիքներից»,–գրել է նա։
2025 թվականի փետրվարի 11-ին ԱԺ միջանցքում ճեպազրույցի ժամանակ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը արցախցիներին մեղադրել է՝ պնդելով, թե նրանք չեն կռվել և պարզապես փախել են. «պետք էր մնալ ու կռվել»։ ԱԺ պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանն ապրիլի 17–ին ասել է, թե 2023–ի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախի նկատմամբ սանձազերծված ռազմական գործողությունների ժամանակ ընդամենը 10 մարդ է զոհվել։

Бывший Защитник прав человека Армении Арман Татоян написал на своей странице в Facebook, что нынешняя власть питается расколом внутри страны и в Диаспоре.
Он подчеркнул, что в армянском народе не может быть ни разделения, ни дискриминации.
«Так как представители власти не только не прекращают разжигание ненависти и нетерпимости по отношению к нашим соотечественникам из Арцаха, но и усугубляют напряжённость, это — политически просчитанный, обдуманный шаг, с ясным пониманием того, что общество разделяется, и посевается внутринациональная вражда. Речь идёт не только о насильственно перемещённых лицах, а о гораздо более широком расколе.
Это в очередной раз доказывает, что власть главы партии «Гражданский договор» питается расколом и враждой между людьми внутри Армении и в Диаспоре».
Он добавил, что эти порочные явления сознательно поощряются, а приближённые получают покровительство, поскольку служат опорой режима.
«В армянском народе не может быть разделения и дискриминации. Солидарность и взаимное уважение — одни из главных залогов нашего реального прогресса», — написал он.
11 февраля 2025 года на брифинге в коридоре парламента председатель НС Ален Симонян обвинил арцахцев в бегстве, заявив: «нужно было остаться и воевать». 17 апреля депутат Хачатур Сукиасян заявил, что во время военной операции Азербайджана против Арцаха 19 сентября 2023 года погибло всего 10 человек.