Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել է Դատախազության բողոքը, բեկանել է Առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և մյուսների արդարացման վերաբերյալ դատական ակտն ու գործն ուղարկել նոր քննության:
Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը, անդրադառնալով հարցին, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ դա ՀՀԿ-ին ու Սերժ Սարգսյանին առանձնապես չի անհանգստացնում։
«Իշխանությունը չներեց այս գործով ներգրաված իրավապահներին, ովքեր չկարողացան իշխանության քարոզչության և քաղաքական գծին համահունչ գործ փաթեթավորել և գործով դատավորին, ով իրեն իջեցված քաղաքական հանձնարարությունը չկատարեց։
Թեմային էլ մեծ հանրայնություն հաղորդեցին ՀՀԿ խորհրդի նիստում Սերժ Սարգսյանի ելույթի և տարածված ուղերձից անմիջապես հետո` ընդդիմադիր դաշտին հասկացնելով, որ քաղաքական ակտիվացման ու վճռականության դրսևորման քայլերին արձագանքելու են ավանդական դարձած այլանդակություններով:
Սա ՀՀԿ-ին ու Սերժ Սարգսյանին առանձնապես չի անհանգստացնում, մենք մեր «մաշկի վրա» ավելի ծանր ճնշումներ և հարվածներ ենք ստացել, սակայն սա կաշկանդելու և զսպելու ազդակ է, փորձ է բոլոր այն ուժերի և գործիչների համար, ովքեր դաշտում որևէ ձևով ակտիվանալու հայտ են ներկայացնում կամ ունեն նման մտադրություն։,–գրել է նա։

The Anti-Corruption Court of Appeals has granted the Prosecutor’s motion, overturning the General Jurisdiction Court’s acquittal of Armenia’s third president, Serzh Sargsyan, and others, and sent the case for retrial.
Tigran Abrahamyan, an MP from the I Have Honor faction, addressed the issue in a Facebook post, stating that the Republican Party of Armenia (RPA) and Serzh Sargsyan are not particularly concerned by the ruling.
“The authorities did not forgive the law enforcement officers involved in this case, who failed to package the case in line with government propaganda and political expectations, nor the judge who refused to carry out the political directive handed down to him,” Abrahamyan wrote.
He added that the renewed publicity around the case came immediately after Sargsyan’s speech and statement during an RPA council session, signaling to the opposition that any steps toward political activity or assertiveness would be met with the regime’s familiar tactics.
“This does not especially concern RPA or Serzh Sargsyan. We’ve faced far harsher pressure and blows, but this is clearly meant to deter and constrain—sending a warning to all those forces and figures who might be preparing to become politically active,” Abrahamyan concluded.