«Իմ հզոր համայնք» կուսակցության Գյումրու ավագանու անդամ Ռուբեն Մխիթարյանը Գյումրիի նոր քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանին, որն այսօր ստանձնել է պաշտոնը, մաղթել է սկզբունքայնություն՝ բոլոր այն հարցերում, որոնց մասին ինքը խոսել է, ինչպես նաև ուժ, համբերատարություն, իմաստություն և քրիստոնեական բարություն։
Նա նաև դիմել է լրագրողներին, որ սեպ չխրեն սրբազանի Միքայել Աջապահյանի և քաղաքապետի միջև՝ նշելով․«Այո, շատ կարևոր հարցերում մենք պետք է և պարտավոր ենք մեր անձնական ամբիցիաները, մտորումները, անհամաձայնությունները դնել կողքի ու մտածել պետության առավելագույն շահի մասին, հայ ժողովրդի, հայ ազգի, մեր հավատքի և, իհարկե, հայրաքաղաքի մասին, որին վստահաբար բոլորս շատ կսիրենք»,-ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նա նաև հույս է հայտնել, որ հնարավոր կլինի Գյումրիին վերադարձնել իր երբեմնի հայրաքաղաքի կարգավիճակը՝ նշելով. «Բոլորը հասկանան ոչ թե ուղղակի խոսքերով, այլ մայրաքաղաքը զգա, որ հայրը պատրաստ է նորից ստանձնել օջախի պահապանի, զարգացնողի և անվտանագությունն ապահովողի դերը»։
«Գյումրիի երիտասարդներին ցանկանում եմ՝ այս տարիներին զգան, որ ապրում են ժամանակակից ու զարգացող քաղաքում, մեր քաղաքի տարեցներին ցանկանում եմ՝ զգան, որ իրենք ապրում են անվտանգ ու հոգատար քաղաքում, անմահացած հերոսների մայրերին՝ իրենց անտեսված չզգան, որ իրենց որդիների, ամուսինների ու եղբայրների շիրիմները հարգված են, խնամված են ու շատ-շատ կարևոր արժեք են մեզ՝ բոլորիս համար»,-ասել է Մխիթարյանը։

Член совета старейшин Гюмри от партии «Моя сильная община» Рубен Мхитарян пожелал новому мэру Гюмри Вардану Гукасяну, вступившему в должность сегодня, быть принципиальным в тех вопросах, которые он поднимал ранее. Он также пожелал ему силы, терпения, мудрости и христианского милосердия.
Он обратился к журналистам с просьбой не вбивать клин между архиепископом Микаэлом Аджапахяном и мэром, подчеркнув: «Да, по действительно важным вопросам мы должны и обязаны отложить в сторону личные амбиции, размышления, разногласия и думать о высших интересах государства, армянского народа, нашей веры и, конечно, родного города, который мы все, без сомнения, любим».
Мхитарян выразил надежду, что Гюмри удастся вернуть статус настоящей столицы: «Пусть это поймут не только словами, но и почувствуют, что столица ощущает: отец снова готов стать хранителем очага, его развивать и обеспечивать безопасность».
«Молодежи Гюмри я желаю почувствовать, что они живут в современном и развивающемся городе. Пожилым — чтобы они чувствовали заботу и безопасность. А матерям павших героев — чтобы они не ощущали себя забытыми, чтобы могилы их сыновей, мужей и братьев были уважаемы, ухожены и стали для нас всех важнейшей ценностью», — добавил он.
Вардан Гукасян, ранее руководивший Гюмри с 1999 по 2012 годы, вновь избран мэром 16 апреля. Все 18 оппозиционных членов совета старейшин единогласно проголосовали за него. Фракции «Мать Армения», «Наш город» и «Моя сильная община» отказались выдвигать своих кандидатов и решили поддержать оппозиционную силу, набравшую наибольшее число голосов, считая необходимым отстранить от власти фракцию «Гражданский договор».