Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն Սուրբ Հարության տոնական պատարագի ժամանակ ընդգծել է, որ երկրում առկա անվտանգային մարտահրավերների արդյունքում ձևավորված բարդ իրադրությունն «առավել ծանրանում է ներքին պառակտումներով ու ճգնաժամային նոր իրավիճակներով»։
Կաթողիկոսը կոչ է արել «ազգի շահը վեր դասել անձնական ու խմբակային նկրտումներից, պարտադրվող հայրենավնաս քայլերից»։
«Մերժենք մեր կյանքից կեղծիքն ու սուտը, իսպառ հեռու վանենք ազգակործան բարքերն ու արարքները, մեր անցյալը, պատմական հիշողությունները նսեմացնող ու արժեզրկող, մեր ապագան վտանգող խոսքերն ու գործերը։ Համախմբվենք մեր հավատքի, ինքնության, արժեքների, պատմության, մեր պետության ու ապագայի համընդհանուր տեսլականի շուրջ, այն ամենի շուրջ, ինչը նվիրական է, ինչը միավորում է մեզ ամենքիս՝ որպես ազգ՝ ի Հայաստան և ի սփյուռս»,-ասել է կաթողիկոսը։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա չի գտնվել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում մատուցված Սուրբ Հարության պատարագին։ Այլ պաշտոնյաներ ևս ներկա չեն գտնվել։ Պատարագին մասնակցել ԵՄ դեսպանը։

During the Easter Mass, Catholicos of All Armenians Garegin II emphasized that the current national security challenges are exacerbated by deepening internal divisions and crises.
He called on the public to “place the nation’s interests above personal and group ambitions and reject harmful, imposed actions against the homeland.”
“Let us reject lies and falsehoods, and completely cast away destructive behaviors and actions. Let us not tolerate words and deeds that belittle or devalue our past, our historical memory, or endanger our future. Let us unite around our faith, identity, values, history, our state, and a shared vision for the future—around all that is sacred and unifying for us as a nation, both in Armenia and the diaspora,” the Catholicos declared.
Prime Minister Nikol Pashinyan did not attend the Easter Mass held at the Mother See of Holy Etchmiadzin. Other officials were also absent. The EU Ambassador was present.