Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն Սուրբ Հարության տոնական պատարագի ժամանակ ընդգծել է, որ երկրում առկա անվտանգային մարտահրավերների արդյունքում ձևավորված բարդ իրադրությունն «առավել ծանրանում է ներքին պառակտումներով ու ճգնաժամային նոր իրավիճակներով»։
Կաթողիկոսը կոչ է արել «ազգի շահը վեր դասել անձնական ու խմբակային նկրտումներից, պարտադրվող հայրենավնաս քայլերից»։
«Մերժենք մեր կյանքից կեղծիքն ու սուտը, իսպառ հեռու վանենք ազգակործան բարքերն ու արարքները, մեր անցյալը, պատմական հիշողությունները նսեմացնող ու արժեզրկող, մեր ապագան վտանգող խոսքերն ու գործերը։ Համախմբվենք մեր հավատքի, ինքնության, արժեքների, պատմության, մեր պետության ու ապագայի համընդհանուր տեսլականի շուրջ, այն ամենի շուրջ, ինչը նվիրական է, ինչը միավորում է մեզ ամենքիս՝ որպես ազգ՝ ի Հայաստան և ի սփյուռս»,-ասել է կաթողիկոսը։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա չի գտնվել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում մատուցված Սուրբ Հարության պատարագին։ Այլ պաշտոնյաներ ևս ներկա չեն գտնվել։ Պատարագին մասնակցել ԵՄ դեսպանը։

21 Апрель 2025 - 07:26 AMT
Во время праздничной мессы по случаю Воскресения Христова Католикос всех армян Гарегин II подчеркнул, что на фоне существующих угроз безопасности страны сложная ситуация усугубляется внутренними расколами и новыми кризисами.
Он призвал «поставить интересы нации выше личных и групповых стремлений и отказаться от навязываемых родиноразрушительных шагов».
«Отвергнем ложь и лицемерие из нашей жизни, полностью устраним гибельные для нации поступки и нравы, а также слова и действия, умаляющие и обесценивающие наше прошлое, нашу историческую память, угрожающие нашему будущему. Объединимся вокруг нашей веры, идентичности, ценностей, истории, нашего государства и общего видения будущего — всего того, что свято и объединяет нас как нацию — и в Армении, и в диаспоре», — заявил Католикос.
Премьер-министр Никол Пашинян не присутствовал на пасхальной мессе в Первопрестольном Святом Эчмиадзине. Также отсутствовали и другие официальные лица. На богослужении присутствовал посол ЕС.