Ապրիլի լույս 20–ի գիշերը Շենգավիթ վարչական շրջանի աշխատակազմում իրավապահները գործողություններ են իրականացրել։ Աշխատակիցներ են ձերբակալվել։ Այդ տեղեկությունը հաստատել են Հակակոռուպցիոն կոմիտեից, հայտնում է Factor.am-ը։
«Քննչական գործողություններն իրականացվել են Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի շրջանակում։ ԱԱԾ աշխատակիցների հետ իրականացված համատեղ միջոցառումների արդյունքում կան ձերբակալված անձինք»,- նշել է կոմիտեի խոսնակ Մարինա Օհանջանյանը։
Շենգավիթ վարչական շրջանի աշխատակազմի ղեկավար Ռազմիկ Մկրտչյանը ֆեյսբուքյան էջում գրել է. «Յուրաքանչյուր քայլ, որն իրականացվում է օրենքի սահմաններից դուրս և համայնքի շահերին հակառակ, ինձ համար անընդունելի է։ Կաշառք վերցնելը, հանրային միջոցներ յուրացնելը՝ այսպես ասված «փող ուտելը», ինձ համար կարմիր գիծ է, որն անցնելը աններելի է և նշանակում է դավաճանել ժողովրդին: Հաշվի առնելով անմեղության կանխավարկածը՝ այս պահին կլռեմ»։
Ավելի վաղ լրագրող Գագիկ Շամշյանը տեղեկացրել էր, որ ԱԱԾ-ն հատուկ գործողություն է իրականացրել Շենգավիթի թաղապետարանում։ Ըստ աղբյուրի՝ ԱԱԾ աշխատակիցները մոտ 1.5 ժամ գործողություններ են կատարել շենքում, որից հետո թաղապետարանի երկու պաշտոնյա տեղափոխվել է ԱԱԾ։ Նրանց կասկածում են կաշառք պահանջելու և ստանալու մեջ։ Գործողությունների ընթացքում շենքում գտնվել է նաև Շենգավիթ վարչական շրջանի ղեկավարը՝ Ռազմիկ Մկրտչյանը։

21 Апрель 2025 - 07:41 AMT
В ночь на 20 апреля в здании администрации Шенгавита прошли действия правоохранительных органов. Задержаны сотрудники. Информацию подтвердил Антикоррупционный комитет, сообщает Factor.am .
«Следственные действия проводились в рамках уголовного дела, расследуемого в Антикоррупционном комитете. В результате совместных мероприятий с сотрудниками СНБ были произведены задержания», — заявила представитель комитета Марина Оганжаньян.
Глава администрации Шенгавита Размик Мкртчян написал на своей странице в Facebook: «Любое действие, выходящее за рамки закона и противоречащее интересам общины, для меня неприемлемо. Взятки, присвоение общественных средств — так называемое “проедание бюджета” — для меня красная линия. Переступить её — значит предать народ. Учитывая презумпцию невиновности, пока воздержусь от комментариев».
Ранее журналист Гагик Шамшян сообщил, что СНБ провела спецоперацию в мэрии Шенгавита. По его данным, операция длилась около полутора часов. После этого двое сотрудников мэрии были доставлены в СНБ. Их подозревают в вымогательстве и получении взятки. Во время действий в здании находился глава администрации Размик Мкртчян.