Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ապրիլի 20–ին ընդունել է Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուին, ով ժամանել է Հայաստան՝ տարածաշրջանային այցի շրջանակում։
Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն նշել է, որ Հարավային Կովկասն ունի ռազմավարական նշանակություն ԵԱՀԿ-ի համար, և կառույցը շարունակելու է իր մասնակցությունն ունենալ խաղաղության հաստատման գործընթացում։ Նա ընդգծել է տարածաշրջանային կայունության և խաղաղության ուղղությամբ արվող քայլերն ու նախաձեռնությունները։
Փաշինյանը ողջունել է ԵԱՀԿ բարձրաստիճան ներկայացուցչի այցը՝ այն գնահատելով որպես արդյունավետ հարթակ երկկողմ համագործակցային հարցերն ու օրակարգը քննարկելու համար։ Վարչապետը կարևորել է ԵԱՀԿ-ի հետ շարունակական ու խորացված երկխոսությունն ու բարձր է գնահատել փոխգործակցության զարգացման հեռանկարները։
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ զրուցակիցները այս համատեքստում հույս են հայտնել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը կկայանա հնարավորինս կարճ ժամանակում։ Փաշինյանը ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումները՝ ընդգծելով, որ կառավարության առաջնահերթություններից է խաղաղության օրակարգի իրականացումը։
Իր խոսքում Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն ընդգծել է, որ ներկայումս գոյություն ունեն իրական հնարավորություններ տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու համար և կարևորել է դրանց լիարժեք իրագործումը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը մտքեր են փոխանակել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ կարևոր թեմաների շուրջ։

20 апреля премьер-министр Армении Никол Пашинян принял генерального секретаря Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) Феридуна Синирлиоглу, находящегося в Армении с региональным визитом.
Синирлиоглу отметил, что Южный Кавказ имеет стратегическое значение для ОБСЕ, и организация продолжит участие в процессе установления мира. Он подчеркнул значимость предпринимаемых шагов и инициатив в направлении обеспечения региональной стабильности и мира.
Пашинян поприветствовал визит главы ОБСЕ, назвав его эффективной платформой для обсуждения двусторонних вопросов и повестки. Премьер-министр подчеркнул важность углубленного диалога с ОБСЕ и высоко оценил перспективы развития сотрудничества.
Стороны выразили надежду, что подписание мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном состоится в кратчайшие сроки. Пашинян представил подходы армянской стороны, подчеркнув, что реализация повестки мира является одним из приоритетов правительства.
Синирлиоглу в своей речи отметил, что в регионе на сегодняшний день существуют реальные возможности для установления мира, и подчеркнул необходимость их полноценной реализации.
В завершение встречи стороны обменялись мнениями по другим актуальным темам, представляющим взаимный интерес.
Премьер-министр Пашинян ранее неоднократно заявлял, что проект мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном уже согласован и ожидает подписания. 13 марта МИД Армении сообщил, что принял предложения азербайджанской стороны по двум несогласованным статьям и что соглашение готово к подписанию. Армения выразила готовность к обсуждению сроков и места подписания. В свою очередь, Баку выдвинул новые условия и заявил, что говорить о дате встречи преждевременно.