Արցախի թեմի առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը Սուրբ Զատկի տոնի առթիվ հանդես է եկել ուղերձով` նշելով, որ ապրում ենք դժվարին ժամանակներում՝ լի փորձություններով, ցավով ու կորստներով թե՛ Արցախի, թե՛ Հայաստանի համար։
«Աշխարհում տիրող անարդարությունը, անտարբերությունը, հանիրավի հալածանքները երբեմն հուսահատեցնող տրամադրություններ են ստեղծում կյանքում։ Սակայն մենք, որ Քրիստոսի հետևորդներն ենք, ունենք Հարության՝ հույս շնորհող լույսը մեր մեջ։ Եվ այդ լույսը անմար կերպով ցույց է տալիս, որ, ի վերջո, ինչպես մեր Տիրոջ գերեզմանն էր թափուր, այնպես էլ մեզ հողի մեջ թաղել փորձող հանգամանքներն են ապարդյուն դառնալու, եթե մենք հաստատուն ու հավատարիմ մնանք մեր հավատքին ու արժեքներին։
Թող Հարության լույսով լցված հավատքը զորացնի մեզ՝ ամրապնդելով հավատարմությունը մեր հոգևոր արժեքներին, ինչպես նաև՝ սերն ու հոգատար վերաբերմունքը միմյանց հանդեպ։ Միայն այդ ճանապարհով մենք կարող ենք հասնել նույնիսկ անհասանելի թվացող նպատակների իրականացման։ Այդ ուղով՝ Տիրոջ զորակցությամբ, մենք կվերադարձնենք մեր հայրենիքը՝ Արցախ աշխարհը»,–ասել է նա։
Նա հավելել է, որ եթե մենք իսկապես հավատում ենք Քրիստոսի Հարությանը, նշանակում է՝ վստահում ենք նաև, որ Նրա օգնությամբ հնարավոր է հաղթահարել բոլոր փորձությունները, և որ մեր Տերը՝ Արդար դատավորը, անպատասխան չի թողնի հավատացյալների աղոթքներն ու Նրա կամքը կատարելու ձգտումները։
«Թող այսօր, երբ մեր բոլորի աղոթքները ուղղված են հայրենիքին և մեր երեխաներին, հիշենք նաև այն հայորդիներին, ովքեր գտնվում են գերության մեջ և զրկված են հարազատների կողքին Հարության տոնը նշելու հնարավորությունից։ Թող Աստված հնարավորինս շուտ պարգևի նրանց ազատություն, քանի որ նրանք մարմնավորում են մեր հավաքական ցավը իրենց անձերով։
Ամրացե՛ք ոգով և հավատացեք, որ Հարության հավատով զինված ժողովրդի դեմ մահվան խայթոցն իսկ անզոր է»,- նշված է Արցախի թեմի առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի պատգամում։

21 Апрель 2025 - 07:42 AMT
Епископ Арцахской епархии Вртанес Абраамян в пасхальном послании отметил, что Армения и Арцах переживают тяжелые времена, наполненные испытаниями, болью и утратами.
«Несправедливость, безразличие и необоснованные гонения в мире нередко вызывают у людей чувство отчаяния. Однако мы, последователи Христа, носим в себе свет Воскресения — свет, дарующий надежду. Этот свет неугасимо свидетельствует: как гробница нашего Господа оказалась пуста, так и обстоятельства, пытающиеся нас “похоронить”, окажутся тщетными, если мы будем тверды в вере и преданы своим ценностям», — говорится в обращении.
Епископ призвал укрепляться светом Воскресения, сохранять верность духовным ценностям, проявлять любовь и заботу друг о друге. «Только так мы сможем достичь даже, казалось бы, недостижимых целей. И именно этим путем, с помощью Господа, мы вернем нашу родину — Арцах», — подчеркнул он.
Он добавил, что вера в Воскресение Христа означает также веру в то, что с Его помощью можно преодолеть любые испытания, а Господь, как Праведный Судия, не оставит без ответа молитвы и стремления своих верных последователей.
«Сегодня, когда все наши молитвы обращены к Родине и нашим детям, давайте не забудем и тех армян, кто находится в плену и лишен возможности встретить праздник Воскресения рядом с близкими. Пусть Господь дарует им свободу как можно скорее, ведь они воплощают нашу общую боль в своих судьбах.
Укрепитесь духом и верьте: перед народом, вооруженным верой в Воскресение, даже жало смерти бессильно», — заключил Вртанес Абраамян.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал масштабное наступление на Арцах, подвергнув его массированному артобстрелу. Уже 20 сентября власти Арцаха приняли предложение командования российской миротворческой миссии о прекращении огня и согласились на условия Баку: разоружение армии и роспуск Республики Арцах. С 24 сентября началась насильственная депортация населения — более 100 000 человек были вынуждены бежать в Армению. По некоторым данным, в Арцахе осталось около 20 армян. 28 сентября президент Самвел Шахраманян подписал указ о роспуске республики, вступивший в силу 1 января 2024 года.