Արցախի թեմի առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը Սուրբ Զատկի տոնի առթիվ հանդես է եկել ուղերձով` նշելով, որ ապրում ենք դժվարին ժամանակներում՝ լի փորձություններով, ցավով ու կորստներով թե՛ Արցախի, թե՛ Հայաստանի համար։
«Աշխարհում տիրող անարդարությունը, անտարբերությունը, հանիրավի հալածանքները երբեմն հուսահատեցնող տրամադրություններ են ստեղծում կյանքում։ Սակայն մենք, որ Քրիստոսի հետևորդներն ենք, ունենք Հարության՝ հույս շնորհող լույսը մեր մեջ։ Եվ այդ լույսը անմար կերպով ցույց է տալիս, որ, ի վերջո, ինչպես մեր Տիրոջ գերեզմանն էր թափուր, այնպես էլ մեզ հողի մեջ թաղել փորձող հանգամանքներն են ապարդյուն դառնալու, եթե մենք հաստատուն ու հավատարիմ մնանք մեր հավատքին ու արժեքներին։
Թող Հարության լույսով լցված հավատքը զորացնի մեզ՝ ամրապնդելով հավատարմությունը մեր հոգևոր արժեքներին, ինչպես նաև՝ սերն ու հոգատար վերաբերմունքը միմյանց հանդեպ։ Միայն այդ ճանապարհով մենք կարող ենք հասնել նույնիսկ անհասանելի թվացող նպատակների իրականացման։ Այդ ուղով՝ Տիրոջ զորակցությամբ, մենք կվերադարձնենք մեր հայրենիքը՝ Արցախ աշխարհը»,–ասել է նա։
Նա հավելել է, որ եթե մենք իսկապես հավատում ենք Քրիստոսի Հարությանը, նշանակում է՝ վստահում ենք նաև, որ Նրա օգնությամբ հնարավոր է հաղթահարել բոլոր փորձությունները, և որ մեր Տերը՝ Արդար դատավորը, անպատասխան չի թողնի հավատացյալների աղոթքներն ու Նրա կամքը կատարելու ձգտումները։
«Թող այսօր, երբ մեր բոլորի աղոթքները ուղղված են հայրենիքին և մեր երեխաներին, հիշենք նաև այն հայորդիներին, ովքեր գտնվում են գերության մեջ և զրկված են հարազատների կողքին Հարության տոնը նշելու հնարավորությունից։ Թող Աստված հնարավորինս շուտ պարգևի նրանց ազատություն, քանի որ նրանք մարմնավորում են մեր հավաքական ցավը իրենց անձերով։
Ամրացե՛ք ոգով և հավատացեք, որ Հարության հավատով զինված ժողովրդի դեմ մահվան խայթոցն իսկ անզոր է»,- նշված է Արցախի թեմի առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի պատգամում։

Bishop Vrtanes Abrahamyan of the Diocese of Artsakh delivered an Easter message, emphasizing the hardships facing both Artsakh and Armenia. He acknowledged the prevailing injustice, indifference, and persecution in the world, which often bring despair. However, he affirmed that followers of Christ carry within them the light of the Resurrection, which offers enduring hope.
“The same way our Lord’s tomb was found empty, so too will the efforts to bury us as a people prove futile—if we remain steadfast in our faith and values,” he stated.
He urged the faithful to let the light of the Resurrection strengthen their commitment to spiritual values and deepen their love and care for one another. “Only by this path can we realize even the goals that seem unreachable. And on this path, with the Lord’s help, we will reclaim our homeland—Artsakh,” the bishop declared.
He added that true belief in Christ’s Resurrection entails trust that, with divine help, all trials can be overcome and that the Lord, the Righteous Judge, will not ignore the prayers and intentions of the faithful.
“Today, as all our prayers are directed toward our homeland and our children, let us also remember those Armenians in captivity, who are denied the chance to celebrate Easter with loved ones. May God grant them freedom soon, for they embody our collective sorrow through their personal suffering.
Strengthen your spirit and believe: a people armed with faith in the Resurrection is immune even to the sting of death,” the bishop’s message concluded.
Azerbaijan launched a large-scale offensive on Artsakh on September 19, 2023, subjecting the region to heavy shelling. A day later, on September 20, the Artsakh authorities agreed to the Russian peacekeeping command’s proposal to cease fire and accepted Baku’s terms: disarmament and the dissolution of the Republic of Artsakh. On September 24, mass forced displacement of Artsakh residents began, with over 100,000 people fleeing to Armenia. Reports suggest only about 20 Armenians remain in Artsakh. On September 28, President Samvel Shahramanyan signed a decree to dissolve the republic, effective January 1, 2024.