Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն խաղաղության հաստատման ջանքերի համատեքստում քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող գործընթացները՝ մասնավորապես կարևորվել է այն հանգամանքը, որ խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների վերաբերյալ համաձայնագրի տեքստն արդեն համաձայնեցված է։
Միրզոյանն շեշտել է համաձայնագրի ստորագրման կարևորությունն ու անդրադարձել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումներին։ Նա ներկայացրել է նաև խաղաղության գործընթացի այլ բաղադրիչների ուղղությամբ ՀՀ-ի կառուցողական առաջարկները։
Տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման թեմայի քննարկման ժամանակ ընդգծվել է Հարավային Կովկասի՝ որպես յուրահատուկ տարանցիկ կենտրոնի ներուժը, ինչպես նաև օգտվելու անհրաժեշտությունը ստեղծված հնարավորություններից։
«Հենց այս ընկալումն է դրված ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի հիմքում»,-հավելել է նախարարը։
Արարատ Միրզոյանն և Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն կարծիքներ են փոխանակել նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ։

21 Апрель 2025 - 08:14 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и генеральный секретарь Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе Феридун Синирлиоглу обсудили процесс установления мира между Арменией и Азербайджаном, особо подчеркнув, что текст соглашения о мире и межгосударственных отношениях уже согласован.
Мирзоян отметил важность его подписания, а также представил позицию Армении по вопросу Минской группы ОБСЕ и конструктивные предложения по другим элементам мирного процесса.
В ходе обсуждения темы разблокировки региональных коммуникаций была подчеркнута перспектива превращения Южного Кавказа в важный транзитный центр и необходимость использования созданных возможностей.
«Именно на этом понимании основана инициатива правительства Армении под названием “Перекресток мира”», — добавил министр.
Стороны также обменялись мнениями относительно процесса нормализации армяно-турецких отношений.
*Премьер-министр Никол Пашинян неоднократно заявлял, что проект мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном уже согласован и ожидает подписания. Он предложил президенту Азербайджана начать консультации по этому вопросу.
13 марта МИД Армении сообщил, что принял предложения Азербайджана по двум ранее несогласованным статьям и что соглашение готово к подписанию. Армянская сторона выразила готовность начать обсуждение сроков и места подписания, однако Баку выдвинул новые предварительные условия и заявил, что говорить о сроках встречи пока преждевременно.*