Աշտարակից Երևան մտնող ճանապարհի լանջերին նոր անտառային գոտի կստեղծվի։ Այդ մասին ասվել է քաղաքապետարանի գործակարգավարական խորհրդակցության ժամանակ։
Երևանի կանաչապատման և շրջակա միջավայրի պահպանության ՀՈԱԿ-ի տնօրեն Արմեն Բեգոյանն ասել է․ «Այս շաբաթվա ընթացքում մոտ 700 ծառով նոր անտառային գոտի ենք ստեղծում՝ որպես պաշտպանիչ գոտի Աշտարակից Երևան մտնող ճանապարհի լանջերին», հայտնում է Radar.am-ը։
Բեգոյանն հավելել է, որ առաջիկա ամռանը նախատեսվում է տնկել ևս 3000-4000 ծառ ու թուփ։
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը տեղեկացրել է, որ շաբաթ օրը Նոր Նորքի Սուրբ Սարգիս եկեղեցուն հարող տարածքում տնկվել են 1300 ծառ և 200 մշտադալար թուփ։
«Այդ տարածքում արդեն իրականացվել են շինբարեկարգման աշխատանքներ, կառուցվել է գեղեցիկ կասկադ, տեղադրվել են շատրվաններ, տարածքն ամբողջությամբ հագեցած է ոռոգման համակարգով: Շատ շուտով այդ հատվածում կտեսնենք գեղեցիկ և կանաչապատ տարածք»,- ասել է նա։
Տնկվել են սոսիներ, կաղնիներ, ձիակասկեր, կատալպաներ, կեյլեթերիաներ, ինչպես նաև պտղատու ծառատեսակներ՝ ծիրանենի, խնձորենի, տանձենի, սալորենի և նշենի: Տարածքն ամբողջությամբ ապահովված է ոռոգման համակարգով։

21 Апрель 2025 - 09:13 AMT
На склонах дороги, ведущей из Аштарака в Ереван, появится новый лесной пояс. Об этом сообщили на оперативном совещании в мэрии.
Директор НКО «Озеленение и охрана окружающей среды Еревана» Армен Бегоян отметил: «На этой неделе мы создаём новый лесной участок примерно из 700 деревьев как защитную зону на склонах дороги из Аштарака в Ереван», передаёт «Radar.am ».
По его словам, летом планируется дополнительно высадить ещё 3000–4000 деревьев и кустарников.
Мэр Еревана Тигран Авинян сообщил, что в субботу рядом с церковью Святого Саркиса в Нор Норке были высажены 1300 деревьев и 200 вечнозелёных кустарников.
«На этой территории уже проведены работы по благоустройству, построен красивый каскад, установлены фонтаны, и вся зона оснащена системой орошения. В скором времени мы увидим здесь зелёный и ухоженный уголок», — отметил он.
Высажены сосны, дубы, каштаны, катальпы, гледичии, а также плодовые деревья: абрикосы, яблони, груши, сливы и миндаль. Территория полностью обеспечена системой полива.