Ազգային ժողովում տեղի ունեցած քննարկումների ընթացքում իրավիճակը զգալիորեն սրվել է՝ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի և «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանի միջև ծագած վիճաբանության ժամանակ։
Գեղամ Մանուկյանն իր ելույթի ընթացքում բարձրացրել է այն հարցը, թե 1999-ի հոկտեմբերի 27-ից առաջ ո՞ր լրատվամիջոցներն են արշավ տարել Վազգեն Սարգսյանի դեմ: ՔՊ-ական պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանն արձագանքել է՝ նշելով «դաշնակցական» մամուլը:
«Էդ ո՞վ ասեց, գլուխդ պատով տվեցիր, «Հայկական ժամանակ», Նիկոլ Փաշինյան, գնացե՛ք մամուլը նայեք»,- արձագանքել է Մանուկյանը։
Պատասխանելով ընդդիմադիր Մանուկյանին, որն արձագանքել էր տեղից՝ Սիմոնյանն ասել է․ «Ելույթ ես ունենում, մարդը արձագանքում է, ասում ես՝ գլուխդ պատով ես տվել: Ես էլ ասում եմ՝ գլուխդ պատով տվել ես դո՛ւ», հայտնում է 1lurer.am-ը։
Սիմոնյանը հորդորել է իրեն չսպառնալ:
«Գլուխներդ պատով եք տալիս բոլորդ, ով կարող է իրեն թույլ տալ ինձ սպառնալ: Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին ենք խոսում, տենց ելույթներով ծրագրեր ես անում, որ ոչ մեկ չի նայում, ոչ մեկ չի կարողանում գովազդ վաճառել, դնել այդ ծրագրերի մեջ, որովհետև ոչ ոք չի նայելու»,- ասել է ԱԺ նախագահը՝ դիմելով Մանուկյանին, ով պատրաստվել է լքել նիստերի դահլիճը:
Սիմոնյանը հորդորել է նրան վերադառնալ տեղը։
«Խնդրո՛ւմ եմ, նստիր ու լսի՛ր»,- դիմել է ԱԺ նախագահը:
Սակայն Մանուկյանը լքել է նիստերի դահլիճը:
«Հիմա դո՛ւք պատկերացրեք մի իրավիճակ, որ 30 տարվա գաղջից հետո՝ մարդկանց ծեծելով սպանելուց, թալանելուց հետո, ընտրություններ կեղծելուց հետո, մարտի 1 ու հոկտեմբերի 27 անելուց ու մարդկանց գնդակահարելուց հետո ՀՀ քաղաքացին մի օր դուրս է գալիս ու կոալիցիոն Դաշնակցությանը, Հանրապետականին ճանապարհում է ու ազատվում է այդ մղձավանջից»,- շարունակել է Սիմոնյանը՝ նշելով, որ դրան հաջորդել են համավարակի բռնկումն ու Արցախի վրա հարձակումը:
Սիմոնյանը ընդգծել է, որ այս նոր, առաջին անգամ ընտրված իշխանությունը փորձ է արել կայունացնել իրավիճակը, սակայն ներքին հարվածներով ակտիվացել է հինգերորդ շարասյունը, որը հայրենասիրական կարգախոսներով փորձել է քանդել պետությունը և վնասել պետականությունը: Նա հավելել է, որ այնուհետև գործի է դրվել պլան Բ-ն՝ Հայաստանը ներքաշելու պատերազմում, պատերազմը տեղափոխելու Հայաստան, փոխելու իշխանությունը ու բերելու վերահսկվող նոր վարչակարգ, որը նախկինի պես «կպարի ուրիշի դուդուկի տակ»:
Անդրադառնալով ներկա քաղաքական իրողություններին՝ Սիմոնյանը պնդել է, թե այսպես կոչված հինգերորդ շարասյունը շարունակում է գործել նաև Ազգային ժողովում՝ համագործակցելով արտաքին ուժերի հետ:
«Ընդդիմությունը չի ուզում իշխանությունը վերցնի, և դրա ապացույցները շատ են: Ենթադրենք, եթե ուզում էիք իշխանությունը վերցնել, ինչի էր պետք Վազգեն Մանուկյանին բերել: Երբ մեզ ասում եք՝ աթոռից կառչած, եթե այդ աթոռն այդքան լավն է, 2020-ի ավարտին աթոռն այդքան լավն էր, ինչու ոչ ոք չհամարձակվեց այդ աթոռը վերցնել, Վազգեն Մանուկյանին բերեցիք: Որովհետև չէիք ուզում այդ իշխանությունը վերցնել:
2020-ից հետո իշխանությունը փողոցում գցած էր: Դուք չվերցրեցիք այդ իշխանությունը, որովհետև պետք չէր՝ պատասխանատվություն էր: Հետո էլ չուզեցիք վերցնել: Դրա համար բերեցիք Կանադայի քաղաքացուն, որպեսզի իշխանություն չվերցնեք: Բա պատասխանատվություն է, հետո ի՞նչ եք անելու: Դուք իշխանություն չեք ուզում վերցնել նաև հիմա: Ձեր նպատակը հաջորդ Ազգային ժողովում հայտնվելն է»,- ընդգծել է ԱԺ նախագահը:
Նա մեղադրել է ընդդիմադիր ուժերին՝ քաղաքական փակուղու առաջ կանգնելու համար:
Դաշնակցության մասին խոսելիս Սիմոնյանը նշել է, որ կուսակցության հայաստանյան կառույցի գործողություններն այնքան են վնասել կուսակցության հեղինակությանը, որքան ոչ ոք նախկինում:
«Դուք հայտնվել եք Ազգային ժողովում պատերազմից հետո՝ «Հայաստան» դաշինքի ֆորմատով, Ռոբերտ Քոչարյանի տրամաբանության մեջ»,- նկատել է Սիմոնյանը՝ հավելելով, թե Դաշնակցությունը կարող է հաջորդ խորհրդարանում սակավաթիվ ներկայություն ունենալ:
ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանն ԱԺ–ում ընդդիմադիր մեդիաներին մեղադրել է ատելության խոսք գեներացնելու մեջ։
«Ատելության խոսքի գեներացիան ընդդիմադիր լրատվականներով մաքսիմումի վրա է: Նմանատիպ մակարդակ, ենթադրում եմ, եղել է 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ից առաջ, երբ դաշնակցական ու մերձդաշնակցական մամուլը ամեն կերպ ցեխոտում ու ատելություն էր տարածում Վազգեն Սարգսյանի, ինչու չէ, տեղ-տեղ նաև Կարեն Դեմիրճյանի նկատմամբ»,- հայտարարել է նա։

Tensions flared during a parliamentary debate as Speaker of the National Assembly Alen Simonyan clashed with Gegham Manukyan, an MP from the opposition Armenia alliance.
Manukyan questioned which media outlets had campaigned against Vazgen Sargsyan prior to the October 27, 1999 attack. Ruling party MP Vahagn Aleksanyan replied, citing “Dashnak-affiliated press.” In response, Manukyan retorted: “Who said that? Go bang your head on the wall. 'Haykakan Zhamanak' (newspaper name), Nikol Pashinyan—go check the media.”
Simonyan addressed Manukyan’s interjection: “You say someone banged their head on a wall? Then I say it’s you who banged your head.”
According to 1lurer.am , Simonyan urged that he not be threatened: “All of you banging your heads on walls, thinking you can threaten me. You’re doing TV and radio shows no one watches, and no one can sell ads for.”
He asked Manukyan, who was preparing to leave the hall, to remain seated. “Please, sit and listen,” Simonyan said, but Manukyan exited the chamber.
Simonyan then addressed the broader context, asking listeners to imagine a situation where, after 30 years of violence, corruption, and election fraud—including the events of March 1 and October 27—Armenian citizens finally ousted the ruling coalition. This was followed by the COVID-19 pandemic and renewed conflict in Artsakh.
Simonyan stated that the newly elected government sought stabilization, but a so-called “fifth column,” cloaked in patriotic slogans, tried to dismantle the state from within. He said this group aimed to provoke war, bring the conflict into Armenia, change the government, and establish a foreign-controlled regime.
He alleged that this fifth column remains active in Parliament and cooperates with foreign actors.
“The opposition doesn’t want power. There’s plenty of evidence. If you really wanted power, why bring in Vazgen Manukyan? You accuse us of clinging to power—if it was so appealing in late 2020, why didn’t anyone claim it? You brought Manukyan because you didn’t want the responsibility.”
He continued, “After 2020, power was lying on the street. You didn’t take it because you didn’t want responsibility. Later, you brought in a Canadian citizen to avoid taking power. Now, your only goal is to secure seats in the next Parliament.”
Simonyan blamed opposition forces for leading the country into a political deadlock. Regarding the Dashnaktsutyun party, he claimed their local actions had damaged its reputation more than any external force.
“You entered Parliament after the war, within the Armenia alliance, reflecting Robert Kocharyan’s logic,” Simonyan said, suggesting the party might have minimal presence in the next legislature.
Ruling party MP Vahagn Aleksanyan also accused opposition media of inciting hatred, comparing it to the level seen before the October 27, 1999 attack on Vazgen Sargsyan and Karen Demirchyan.