Ազգային ժողովում տեղի ունեցած քննարկումների ընթացքում իրավիճակը զգալիորեն սրվել է՝ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի և «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանի միջև ծագած վիճաբանության ժամանակ։
Գեղամ Մանուկյանն իր ելույթի ընթացքում բարձրացրել է այն հարցը, թե 1999-ի հոկտեմբերի 27-ից առաջ ո՞ր լրատվամիջոցներն են արշավ տարել Վազգեն Սարգսյանի դեմ: ՔՊ-ական պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանն արձագանքել է՝ նշելով «դաշնակցական» մամուլը:
«Էդ ո՞վ ասեց, գլուխդ պատով տվեցիր, «Հայկական ժամանակ», Նիկոլ Փաշինյան, գնացե՛ք մամուլը նայեք»,- արձագանքել է Մանուկյանը։
Պատասխանելով ընդդիմադիր Մանուկյանին, որն արձագանքել էր տեղից՝ Սիմոնյանն ասել է․ «Ելույթ ես ունենում, մարդը արձագանքում է, ասում ես՝ գլուխդ պատով ես տվել: Ես էլ ասում եմ՝ գլուխդ պատով տվել ես դո՛ւ», հայտնում է 1lurer.am-ը։
Սիմոնյանը հորդորել է իրեն չսպառնալ:
«Գլուխներդ պատով եք տալիս բոլորդ, ով կարող է իրեն թույլ տալ ինձ սպառնալ: Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին ենք խոսում, տենց ելույթներով ծրագրեր ես անում, որ ոչ մեկ չի նայում, ոչ մեկ չի կարողանում գովազդ վաճառել, դնել այդ ծրագրերի մեջ, որովհետև ոչ ոք չի նայելու»,- ասել է ԱԺ նախագահը՝ դիմելով Մանուկյանին, ով պատրաստվել է լքել նիստերի դահլիճը:
Սիմոնյանը հորդորել է նրան վերադառնալ տեղը։
«Խնդրո՛ւմ եմ, նստիր ու լսի՛ր»,- դիմել է ԱԺ նախագահը:
Սակայն Մանուկյանը լքել է նիստերի դահլիճը:
«Հիմա դո՛ւք պատկերացրեք մի իրավիճակ, որ 30 տարվա գաղջից հետո՝ մարդկանց ծեծելով սպանելուց, թալանելուց հետո, ընտրություններ կեղծելուց հետո, մարտի 1 ու հոկտեմբերի 27 անելուց ու մարդկանց գնդակահարելուց հետո ՀՀ քաղաքացին մի օր դուրս է գալիս ու կոալիցիոն Դաշնակցությանը, Հանրապետականին ճանապարհում է ու ազատվում է այդ մղձավանջից»,- շարունակել է Սիմոնյանը՝ նշելով, որ դրան հաջորդել են համավարակի բռնկումն ու Արցախի վրա հարձակումը:
Սիմոնյանը ընդգծել է, որ այս նոր, առաջին անգամ ընտրված իշխանությունը փորձ է արել կայունացնել իրավիճակը, սակայն ներքին հարվածներով ակտիվացել է հինգերորդ շարասյունը, որը հայրենասիրական կարգախոսներով փորձել է քանդել պետությունը և վնասել պետականությունը: Նա հավելել է, որ այնուհետև գործի է դրվել պլան Բ-ն՝ Հայաստանը ներքաշելու պատերազմում, պատերազմը տեղափոխելու Հայաստան, փոխելու իշխանությունը ու բերելու վերահսկվող նոր վարչակարգ, որը նախկինի պես «կպարի ուրիշի դուդուկի տակ»:
Անդրադառնալով ներկա քաղաքական իրողություններին՝ Սիմոնյանը պնդել է, թե այսպես կոչված հինգերորդ շարասյունը շարունակում է գործել նաև Ազգային ժողովում՝ համագործակցելով արտաքին ուժերի հետ:
«Ընդդիմությունը չի ուզում իշխանությունը վերցնի, և դրա ապացույցները շատ են: Ենթադրենք, եթե ուզում էիք իշխանությունը վերցնել, ինչի էր պետք Վազգեն Մանուկյանին բերել: Երբ մեզ ասում եք՝ աթոռից կառչած, եթե այդ աթոռն այդքան լավն է, 2020-ի ավարտին աթոռն այդքան լավն էր, ինչու ոչ ոք չհամարձակվեց այդ աթոռը վերցնել, Վազգեն Մանուկյանին բերեցիք: Որովհետև չէիք ուզում այդ իշխանությունը վերցնել:
2020-ից հետո իշխանությունը փողոցում գցած էր: Դուք չվերցրեցիք այդ իշխանությունը, որովհետև պետք չէր՝ պատասխանատվություն էր: Հետո էլ չուզեցիք վերցնել: Դրա համար բերեցիք Կանադայի քաղաքացուն, որպեսզի իշխանություն չվերցնեք: Բա պատասխանատվություն է, հետո ի՞նչ եք անելու: Դուք իշխանություն չեք ուզում վերցնել նաև հիմա: Ձեր նպատակը հաջորդ Ազգային ժողովում հայտնվելն է»,- ընդգծել է ԱԺ նախագահը:
Նա մեղադրել է ընդդիմադիր ուժերին՝ քաղաքական փակուղու առաջ կանգնելու համար:
Դաշնակցության մասին խոսելիս Սիմոնյանը նշել է, որ կուսակցության հայաստանյան կառույցի գործողություններն այնքան են վնասել կուսակցության հեղինակությանը, որքան ոչ ոք նախկինում:
«Դուք հայտնվել եք Ազգային ժողովում պատերազմից հետո՝ «Հայաստան» դաշինքի ֆորմատով, Ռոբերտ Քոչարյանի տրամաբանության մեջ»,- նկատել է Սիմոնյանը՝ հավելելով, թե Դաշնակցությունը կարող է հաջորդ խորհրդարանում սակավաթիվ ներկայություն ունենալ:
ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանն ԱԺ–ում ընդդիմադիր մեդիաներին մեղադրել է ատելության խոսք գեներացնելու մեջ։
«Ատելության խոսքի գեներացիան ընդդիմադիր լրատվականներով մաքսիմումի վրա է: Նմանատիպ մակարդակ, ենթադրում եմ, եղել է 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ից առաջ, երբ դաշնակցական ու մերձդաշնակցական մամուլը ամեն կերպ ցեխոտում ու ատելություն էր տարածում Վազգեն Սարգսյանի, ինչու չէ, տեղ-տեղ նաև Կարեն Դեմիրճյանի նկատմամբ»,- հայտարարել է նա։

21 Апрель 2025 - 13:50 AMT
Во время обсуждений в Национальном собрании обострилась ситуация из-за конфликта между председателем парламента Аленом Симоняном и депутатом от блока «Армения» Гегамом Манукяном.
Манукян в своём выступлении задал вопрос, какие СМИ до событий 27 октября 1999 года вели кампанию против Вазгена Саргсяна. Депутат от правящей партии Ваге Алексанян ответил, упомянув «дашнакскую прессу». Манукян отреагировал резко: «Кто это сказал? Об стену ударился? “Айкакан жаманак”, Никол Пашинян — идите и посмотрите прессу».
Симонян ответил Манукяну: «Ты выступаешь, человек реагирует, а ты говоришь: ударился об стену. Тогда я тоже скажу — это ты ударился об стену», — передаёт «1lurer.am ».
Он призвал не угрожать ему: «Все вы ударяетесь об стену, кто позволяет себе угрожать мне. Мы говорим о телевидении и радио, а ты делаешь такие передачи, которые никто не смотрит, никто не может продать туда рекламу — потому что их никто не будет смотреть».
Симонян попросил Манукяна вернуться на место: «Прошу тебя, сядь и послушай», — сказал он. Тем не менее, Манукян покинул зал заседаний.
После этого Симонян призвал задуматься: после десятилетий насилия, грабежей, фальсификаций выборов, событий 1 марта и 27 октября, армянский народ освободился от коалиции Дашнакцутюн и Республиканской партии. Затем последовали пандемия и агрессия против Арцаха.
По его словам, новое правительство, впервые пришедшее к власти, пыталось стабилизировать ситуацию, но изнутри активизировалась так называемая пятая колонна, которая под патриотическими лозунгами стремилась разрушить государственность. Далее, по его утверждению, был задействован «план Б» — втянуть Армению в войну, перенести боевые действия на территорию страны, сменить власть и установить подконтрольный режим, который будет «танцевать под чужую дудку».
Говоря о текущей политической ситуации, Симонян заявил, что пятая колонна продолжает действовать в парламенте и сотрудничать с внешними силами.
«Оппозиция не хочет брать власть, и доказательств тому множество. Если бы вы хотели, зачем было приводить Вазгена Манукяна? Вы говорите, что мы цепляемся за кресло. Но если кресло было так привлекательно в конце 2020 года, почему никто не осмелился его занять и выдвинули Манукяна? Потому что вы не хотели брать на себя ответственность».
«После 2020 года власть была брошена на улицу. Вы её не взяли, потому что это ответственность. Потом вы снова не захотели её взять. Поэтому и привели гражданина Канады — чтобы не брать власть. Потому что это ответственность. А потом что делать? Вы и сейчас не хотите её брать. Ваша цель — попасть в следующий парламент», — подчеркнул он.
Симонян обвинил оппозицию в том, что она завела политическую систему в тупик.
О партии Дашнакцутюн он сказал, что действия армянской структуры партии нанесли ей больший ущерб, чем кто-либо прежде.
«Вы оказались в парламенте после войны, в формате блока “Армения”, в логике Роберта Кочаряна», — отметил он, добавив, что в следующем составе парламента у Дашнакцутюна может быть лишь незначительное представительство.
Депутат от правящей партии Ваагн Алексанян также обвинил оппозиционные СМИ в разжигании ненависти, сравнив это с атмосферой перед терактом 27 октября 1999 года, когда, по его словам, дашнакская и близкая к ней пресса распространяла ненависть в адрес Вазгена Саргсяна и отчасти Карена Демирчяна.