«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանն Ազգային ժողովում արձագանքել է ՔՊ-ական Վահագն Ալեքսանյանի պնդումներին, ըստ որոնց՝ ժամանակին Վազգեն Սարգսյանի դեմ արշավ է իրականացրել դաշնակցական մամուլը։
Մանուկյանն իր ելույթի ընթացքում ընդգծել է, որ դժվարությամբ է հանդուրժում այն ելույթները, որոնք արվում են մարդկանց կողմից, ովքեր չեն ապրել տվյալ ժամանակահատվածը։ Նրա խոսքով՝ ինքն այդ ամենը զգացել և ապրել է, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Հոկտեմբերի 27»-ից առաջ ո՞ր մամուլն էր Վազգեն Սարգսյանի դեմ արշավ անում»,–հարցրել է նա։ ՔՊ-ական պատգամավորի պնդմանը, թե դաշնակցականներն են իրականացրել այդ արշավը, Մանուկյանը արձագանքել է կտրուկ. «Գլուխդ պատով տվեցիր»։
««Հայկական ժամանակ», Նիկոլ Փաշինյան․․․։ Տիգրան Հակոբյանը գոնե ներկա է»,–ասել է նա։
Շարունակելով իր ելույթը՝ Մանուկյանը դիմել է Տիգրան Հակոբյանին, ինչպես նաև այն սերնդակիցներին, որոնք իր ձևակերպմամբ՝ «կորցրել են 30 տարին»։ Նրա խոսքերով, իր ելույթը ուղղված է բոլոր նրանց, ովքեր դեռ պատրաստ են պաշտպանել պետականության կարևորագույն հիմնասյուները՝ պատմությունը, արժանապատվությունն ու հիշողությունը.։
«Ելույթս ուղեցույց է բոլոր նրանց, ովքեր դեռ պատրաստ են ամուր պահել պետականության հենասյուները՝ պատմություն, արժանապատվություն, հիշողություն։ Այն հակափաստարկ է բոլոր նրանց, ովքեր ուզում են հայ ժողովրդի հիշողությունը կեղծել, ջնջել, Խոսքս հանուն պետության և Հայրենիքի է՝ հակափաստարկելով փաշինյանական այն թեզերին, որոնք մեր ազգային գոյությունը և հենց պետականությունն են վտանգում։ Միակողմանի ապազգային տրամաբանության հակադրումը՝ պետությունը, հիշողությունը՝ ուժեղ ու կենդանի Հայրենիք հայեցակարգն է»,- նշել է Մանուկյանը։
Նա անդրադարձել է նաև ներկայիս իշխանությունների հիմնական թեզերին՝ հիշեցնելով Արագած-Արարատ, Հայրենիք-Պետություն բաժանումները և Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ անցկացվող աղճատված քննարկումներն ուղղակիորեն բխել են թուրքական ու ադրբեջանական ճնշումներից ու պահանջներից։
ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանն ԱԺ–ում ընդդիմադիր մեդիաներին մեղադրել է ատելության խոսք գեներացնելու մեջ։
«Ատելության խոսքի գեներացիան ընդդիմադիր լրատվականներով մաքսիմումի վրա է: Նմանատիպ մակարդակ, ենթադրում եմ, եղել է 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ից առաջ, երբ դաշնակցական ու մերձդաշնակցական մամուլը ամեն կերպ ցեխոտում ու ատելություն էր տարածում Վազգեն Սարգսյանի, ինչու չէ, տեղ-տեղ նաև Կարեն Դեմիրճյանի նկատմամբ»,- հայտարարել է նա։

21 Апрель 2025 - 13:51 AMT
Депутат от блока «Армения» Гегам Манукян в ходе заседания парламента резко отреагировал на утверждения Ваaгна Алексаняна из фракции «Гражданский договор» о том, что в прошлом дашнакская пресса вела кампанию против Вазгена Саргсяна.
Манукян задал вопрос: «Какие СМИ вели кампанию против Вазгена Саргсяна до 27 октября?» На утверждение Алексаняна о дашнакской прессе он ответил: «Ты головой об стену ударился».
Он добавил: «“Айкакан жаманак”, Никол Пашинян… Тигран Акопян хотя бы был тогда в этих процессах», — подчеркнув, что выступают те, кто не жил в описываемое время.
Обращаясь к Тиграну Акопяну и представителям своего поколения, которых он назвал «потерявшими 30 лет», Манукян заявил, что его речь адресована всем, кто готов защищать ключевые опоры государственности — историю, достоинство и память.
«Моё выступление — это путеводитель для тех, кто готов сохранить опоры государственности: историю, достоинство и память. Это ответ всем, кто пытается сфальсифицировать и стереть народную память. Я выступаю во имя государства и Родины, противопоставляя это тем тезисам эпохи Пашиняна, которые подрывают наше национальное бытие и саму государственность. Противовесом односторонней антинациональной логике может быть только концепция сильной и живой Родины, основанной на памяти», — сказал Манукян.
Он также критиковал идеологию нынешней власти, указав на искусственные противопоставления вроде «Арагац — Арарат», «Родина — Государство», а также на искажения в обсуждениях темы Геноцида армян, которые, по его словам, происходят под давлением Турции и Азербайджана.
Ранее депутат от «Гражданского договора» Ваге Алексанян обвинил оппозиционные СМИ в максимальной генерации языка вражды, сравнив это с периодом перед терактом 27 октября 1999 года, когда, по его словам, дашнакская и близкая к ней пресса распространяли ненависть в адрес Вазгена Саргсяна и частично Карена Демирчяна.