«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանն Ազգային ժողովում արձագանքել է ՔՊ-ական Վահագն Ալեքսանյանի պնդումներին, ըստ որոնց՝ ժամանակին Վազգեն Սարգսյանի դեմ արշավ է իրականացրել դաշնակցական մամուլը։
Մանուկյանն իր ելույթի ընթացքում ընդգծել է, որ դժվարությամբ է հանդուրժում այն ելույթները, որոնք արվում են մարդկանց կողմից, ովքեր չեն ապրել տվյալ ժամանակահատվածը։ Նրա խոսքով՝ ինքն այդ ամենը զգացել և ապրել է, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Հոկտեմբերի 27»-ից առաջ ո՞ր մամուլն էր Վազգեն Սարգսյանի դեմ արշավ անում»,–հարցրել է նա։ ՔՊ-ական պատգամավորի պնդմանը, թե դաշնակցականներն են իրականացրել այդ արշավը, Մանուկյանը արձագանքել է կտրուկ. «Գլուխդ պատով տվեցիր»։
««Հայկական ժամանակ», Նիկոլ Փաշինյան․․․։ Տիգրան Հակոբյանը գոնե ներկա է»,–ասել է նա։
Շարունակելով իր ելույթը՝ Մանուկյանը դիմել է Տիգրան Հակոբյանին, ինչպես նաև այն սերնդակիցներին, որոնք իր ձևակերպմամբ՝ «կորցրել են 30 տարին»։ Նրա խոսքերով, իր ելույթը ուղղված է բոլոր նրանց, ովքեր դեռ պատրաստ են պաշտպանել պետականության կարևորագույն հիմնասյուները՝ պատմությունը, արժանապատվությունն ու հիշողությունը.։
«Ելույթս ուղեցույց է բոլոր նրանց, ովքեր դեռ պատրաստ են ամուր պահել պետականության հենասյուները՝ պատմություն, արժանապատվություն, հիշողություն։ Այն հակափաստարկ է բոլոր նրանց, ովքեր ուզում են հայ ժողովրդի հիշողությունը կեղծել, ջնջել, Խոսքս հանուն պետության և Հայրենիքի է՝ հակափաստարկելով փաշինյանական այն թեզերին, որոնք մեր ազգային գոյությունը և հենց պետականությունն են վտանգում։ Միակողմանի ապազգային տրամաբանության հակադրումը՝ պետությունը, հիշողությունը՝ ուժեղ ու կենդանի Հայրենիք հայեցակարգն է»,- նշել է Մանուկյանը։
Նա անդրադարձել է նաև ներկայիս իշխանությունների հիմնական թեզերին՝ հիշեցնելով Արագած-Արարատ, Հայրենիք-Պետություն բաժանումները և Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ անցկացվող աղճատված քննարկումներն ուղղակիորեն բխել են թուրքական ու ադրբեջանական ճնշումներից ու պահանջներից։
ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանն ԱԺ–ում ընդդիմադիր մեդիաներին մեղադրել է ատելության խոսք գեներացնելու մեջ։
«Ատելության խոսքի գեներացիան ընդդիմադիր լրատվականներով մաքսիմումի վրա է: Նմանատիպ մակարդակ, ենթադրում եմ, եղել է 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ից առաջ, երբ դաշնակցական ու մերձդաշնակցական մամուլը ամեն կերպ ցեխոտում ու ատելություն էր տարածում Վազգեն Սարգսյանի, ինչու չէ, տեղ-տեղ նաև Կարեն Դեմիրճյանի նկատմամբ»,- հայտարարել է նա։

Gegham Manukyan, a lawmaker from the opposition Armenia alliance, responded sharply in Parliament to Civil Contract MP Vahagn Aleksanyan’s claim that Dashnak-affiliated media once led campaigns against Vazgen Sargsyan.
Manukyan questioned: “Which media attacked Vazgen Sargsyan before October 27?” When Aleksanyan asserted it was the Dashnak press, Manukyan retorted: “Bang your head on the wall.”
He continued: “'Haykakan Zhamanak,' Nikol Pashinyan… Tigran Hakobyan was at least present at the time,” implying that those criticizing the past were not involved in it.
Addressing Tigran Hakobyan and peers he described as a generation that had “lost 30 years,” Manukyan declared his speech was directed at those still willing to defend the pillars of statehood: history, dignity, and memory.
“My speech is a guide for those ready to uphold the foundation of our statehood—history, dignity, memory. It’s a rebuttal to those who seek to falsify and erase Armenian memory. I speak in the name of the state and Homeland, countering the Pashinyan-era theses that threaten our national survival and statehood. The antidote to one-sided, anti-national logic is a strong and living Homeland rooted in memory,” he said.
Manukyan also criticized the current government’s ideological lines, mentioning the controversial divisions like Aragats vs. Ararat and Homeland vs. State. He claimed that distorted discourse around the Armenian Genocide was driven by Turkish and Azerbaijani pressures.
Earlier, Civil Contract MP Vahagn Aleksanyan accused opposition-aligned media of spreading hate speech, comparing current rhetoric to that before the October 27, 1999 attack on Vazgen Sargsyan and Karen Demirchyan.