Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր տանող ճանապարհի երկարությամբ ձգվող հուշապատի վրա որոշվել է ավելացնել Ռաֆայել Լեմկինի և Լուի Դարտիժ դյու Ֆուրնեի անունները, որոնք Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության օրերին իրենց ավանդն են ունեցել հայ ժողովրդի պաշտպանության հարցում։ Այդ մասին ասուլիսում ասել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Էդիտա Գզոյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
100 մետր երկարությամբ ձգվող բազալտե հուշապատ վրա փորագրված են Օսմանյան կայսրության հայաշատ ավելի քան հինգ տասնյակ մեծ ու փոքր քաղաքների ու բնակավայրերի անունները, որտեղ կազմակերպվել են հայ բնակչության կոտորածներն ու տեղահանությունները։ 1996 թվականից հուշապատի հետնամասում ամփոփված են օտարազգի այն հասարակական, քաղաքական գործիչների, մտավորականների գերեզմաններից վերցված հողով լի սափորները, որոնք իրենց բողոքի ձայնն են բարձրացրել ընդդեմ թուրքական կառավարության իրագործած հայերի ցեղասպանության:
«Հունիսի 24-ին պատի այդ հատվածում կամփոփվի «ցեղասպանություն» տերմինի հեղինակ Ռաֆայել Լեմկինի գերեզմանից վերցված հողով սափորը։ Նախատեսվում է այնտեղ հավերժացնել նաև Արևելքում ֆրանսիական ռազմածովային ուժերի երրորդ նավատորմի փոխծովակալ Լուի Դարտիժ դյու Ֆուրնեի անունը։ Նա ապօրինի հրաման է արձակել Մուսա լեռից ավելի քան 4 հազար հայ տղամարդկանց, կանանց և երեխաների տարհանման մասին, այլապես նրանք կմահանային», – ասել է Գզոյանը։
Նույն պատի վրա փորագրված են նաև այնպիսի դեմքերի անուններ, ինչպիսիք են Անատոլ Ֆրանսը՝ ֆրանսիացի գրող ու Նոբելյան մրցանակակիր, Արմին Վեգները՝ գերմանացի բանաստեղծ և հրապարակախոս, Յոհաննես Լեփսիուսը՝ գերմանացի արևելագետ, հասարակական գործիչ և աստվածաբանության դոկտոր, Ֆրիտյոֆ Նանսենը՝ նորվեգացի բևեռախույզ, դիվանագետ և փախստականների հարցերով հանձնակատար Ազգերի լիգայում, Մարիա Յակոբսենը՝ դանիացի միսիոներ և բժիշկ, որը մեծ ներդրում է ունեցել հայկական մանկատներում։

The names of Rafael Lemkin and Louis Dartige du Fournay will be added to the memorial wall running along the road to the Tsitsernakaberd Memorial Complex in recognition of their efforts to protect the Armenian people during the Armenian Genocide in the Ottoman Empire. This was announced by Edita Gzoyan, Director of the Armenian Genocide Museum-Institute, during a press briefing, reports Sputnik Armenia.
The 100-meter-long basalt memorial wall is engraved with the names of over fifty cities and towns from the Ottoman Empire with significant Armenian populations where massacres and deportations were organized. Since 1996, the rear side of the wall has housed urns containing soil from the graves of foreign political and intellectual figures who spoke out against the genocide carried out by the Ottoman Turkish authorities.
“On June 24, an urn with soil from the grave of Rafael Lemkin, the author of the term ‘genocide,’ will be buried at that section of the wall. There are also plans to permanently honor Vice Admiral Louis Dartige du Fournay, commander of the Third French Naval Squadron in the East, who defied orders to evacuate more than 4,000 Armenian men, women, and children from Musa Dagh—saving them from certain death,” Gzoyan stated.
Other figures already commemorated on the wall include Anatole France, French writer and Nobel laureate; Armin Wegner, German poet and publicist; Johannes Lepsius, German orientalist and theologian; Fridtjof Nansen, Norwegian polar explorer and League of Nations commissioner for refugees; and Maria Jacobsen, Danish missionary and doctor who played a crucial role in Armenian orphanages.