Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի կապակցությամբ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում կբացվի առանձնահատուկ ցուցադրություն, որտեղ անդրադարձ կլինի ականատես վավերագրողների դերին։ Այդ մասին ասուլիսում ասել է «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի տնօրեն Էդիտա Գզոյանը:
Ժամանակավոր ցուցադրությունը կանցնի «Փաստագրելով հանցագործությունը. Հայոց ցեղասպանության ականատես վավերագրողները» խորագրով, հայտնում է Aravot.am-ը։
«Հանցագործություն բառը հատուկ ենք շեշտել՝ ցույց տալու համար, որ այն, ինչ տեղի ունեցավ հայերի հետ 1915-1923թթ, չնայած չկար ցեղասպանություն բառը, բայց վավերագրողների նյութերը, նրանց հստակ բառամթերքը ցույց են տալիս, որ բոլորը խոսում են մի ամբողջ ազգի բնաջնջման մասին, Հայկական հարցի վերջնական լուծման մասին, ինչը կարեւոր է ցեղասպանություն հանցագործությունը հասկանալու համար:
Իր ծավալով, խորությամբ և բնույթով ցուցադրությունը եզակի է լինելու, քանի որ նվիրված է տարելիցին, ուստի որոշեցինք, որ այն նյութը, որը պետք է ցուցադրվի, պետք է տարբերվի մնացած ցուցադրություններից: Անդրադառնալու ենք բոլոր այն մարդկանց՝ դիվանագետներ, միսիոներներ, լրագրողներ և այլն, որոնք Օսմանյան կայսրությունում էին Հայոց ցեղասպանության տարիներին ևւ ինչ-որ ձևով՝ լրագրողական հետաքննությունների, տեսանյութերի և լուսանկարների միջոցով փաստագրում էին հանցագործությունը», –ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ ցուցադրության շրջանակում առանձնահատուկ տեղ է հատկացվել նաև Օսմանյան կայսրությանը, քանի որ, ինչպես նշել է Գզոյանը, այդտեղ ևս եղել են մարդիկ, որոնք փաստագրել են տեղի ունեցող իրադարձությունները։ Նա շեշտել է նաև, որ ցուցադրության ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Կոստանդնուպոլսյան դատավարություններին:
«Այդպիսով ցույց ենք տալիս, որ Օսմանյան կառավարությունը առաջին պետությունն էր, որն իրավական դատական պրոցեսների միջոցով ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: Խոսել ենք այն հանձնաժողովների մասին, որոնք ստեղծվել էին հավաքագրելու ամբողջ նյութը, որոնք հիմք հանդիսացան այդ դատական պրոցեսների համար, նաեւ թուրքական մամուլից ենք ցույց տալու տեղեկություններ, որոնցով փաստագրվում եւ վավերացվում էր Հայոց ցեղասպանությունը»,-ասել է նա։

21 Апрель 2025 - 14:04 AMT
К 110-летию Геноцида армян в Музее-институте Геноцида откроется особая выставка, посвящённая роли очевидцев-документалистов. Об этом на пресс-конференции сообщила директор фонда «Музей-институт Геноцида армян» Эдита Гзоян, передаёт Aravot.am .
Временная выставка пройдёт под названием «Документируя преступление: очевидцы Геноцида армян».
«Мы специально выделили слово “преступление”, чтобы показать, что то, что произошло с армянами в 1915–1923 годах, хоть и происходило до появления термина “геноцид”, но материалы очевидцев и их конкретная лексика демонстрируют, что речь идёт об истреблении целого народа — о “окончательном решении армянского вопроса”. Это важно для понимания геноцида как преступления», — заявила она.
По её словам, по своему объёму, глубине и характеру эта выставка будет уникальной. В связи с юбилейной датой было решено подготовить особые материалы, отличающиеся от прошлых экспозиций. Будут представлены фигуры дипломатов, миссионеров, журналистов и других лиц, находившихся в Османской империи в годы Геноцида армян и документировавших преступления с помощью журналистских расследований, видеоматериалов и фотосъёмки.
Гзоян также отметила, что особое внимание уделено самой Османской империи, так как и там были люди, зафиксировавшие происходящее. Кроме того, в рамках выставки рассматриваются Константинопольские процессы.
«Тем самым мы показываем, что османское правительство стало первым государством, которое юридически признало Геноцид армян через судебные процессы. Мы рассказываем о созданных комиссиях, которые собирали материалы, ставшие основой этих судов, а также представим публикации из турецкой прессы, которые документировали и подтверждали факты Геноцида армян», — добавила она.