Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի կապակցությամբ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում կբացվի առանձնահատուկ ցուցադրություն, որտեղ անդրադարձ կլինի ականատես վավերագրողների դերին։ Այդ մասին ասուլիսում ասել է «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի տնօրեն Էդիտա Գզոյանը:
Ժամանակավոր ցուցադրությունը կանցնի «Փաստագրելով հանցագործությունը. Հայոց ցեղասպանության ականատես վավերագրողները» խորագրով, հայտնում է Aravot.am-ը։
«Հանցագործություն բառը հատուկ ենք շեշտել՝ ցույց տալու համար, որ այն, ինչ տեղի ունեցավ հայերի հետ 1915-1923թթ, չնայած չկար ցեղասպանություն բառը, բայց վավերագրողների նյութերը, նրանց հստակ բառամթերքը ցույց են տալիս, որ բոլորը խոսում են մի ամբողջ ազգի բնաջնջման մասին, Հայկական հարցի վերջնական լուծման մասին, ինչը կարեւոր է ցեղասպանություն հանցագործությունը հասկանալու համար:
Իր ծավալով, խորությամբ և բնույթով ցուցադրությունը եզակի է լինելու, քանի որ նվիրված է տարելիցին, ուստի որոշեցինք, որ այն նյութը, որը պետք է ցուցադրվի, պետք է տարբերվի մնացած ցուցադրություններից: Անդրադառնալու ենք բոլոր այն մարդկանց՝ դիվանագետներ, միսիոներներ, լրագրողներ և այլն, որոնք Օսմանյան կայսրությունում էին Հայոց ցեղասպանության տարիներին ևւ ինչ-որ ձևով՝ լրագրողական հետաքննությունների, տեսանյութերի և լուսանկարների միջոցով փաստագրում էին հանցագործությունը», –ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ ցուցադրության շրջանակում առանձնահատուկ տեղ է հատկացվել նաև Օսմանյան կայսրությանը, քանի որ, ինչպես նշել է Գզոյանը, այդտեղ ևս եղել են մարդիկ, որոնք փաստագրել են տեղի ունեցող իրադարձությունները։ Նա շեշտել է նաև, որ ցուցադրության ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Կոստանդնուպոլսյան դատավարություններին:
«Այդպիսով ցույց ենք տալիս, որ Օսմանյան կառավարությունը առաջին պետությունն էր, որն իրավական դատական պրոցեսների միջոցով ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: Խոսել ենք այն հանձնաժողովների մասին, որոնք ստեղծվել էին հավաքագրելու ամբողջ նյութը, որոնք հիմք հանդիսացան այդ դատական պրոցեսների համար, նաեւ թուրքական մամուլից ենք ցույց տալու տեղեկություններ, որոնցով փաստագրվում եւ վավերացվում էր Հայոց ցեղասպանությունը»,-ասել է նա։

To mark the 110th anniversary of the Armenian Genocide, the Armenian Genocide Museum-Institute will launch a special exhibition focusing on the role of eyewitness documenters. This was announced by Edita Gzoyan, Director of the Armenian Genocide Museum-Institute Foundation, during a press conference, reports Aravot.am .
The temporary exhibition is titled "Documenting the Crime: Eyewitness Accounts of the Armenian Genocide".
“We deliberately emphasized the word ‘crime’ to show that, although the term genocide did not yet exist during the events of 1915–1923, the language used by documenters clearly indicates they were describing the extermination of an entire nation—the final solution to the Armenian Question. This is crucial for understanding genocide as a crime,” Gzoyan stated.
She explained that in both scope and depth, the exhibition is unique. Given its dedication to the anniversary, the materials selected for display were chosen to differ significantly from previous exhibitions. The focus will be on all individuals—diplomats, missionaries, journalists, and others—who were in the Ottoman Empire during the Armenian Genocide and documented the atrocities through journalistic investigations, footage, and photographs.
According to Gzoyan, special attention is also given to the Ottoman Empire itself, as there were individuals within it who documented the events. She further noted that the exhibition addresses the Constantinople trials.
“In doing so, we highlight that the Ottoman government was the first to legally recognize the Armenian Genocide through judicial processes. We discuss the commissions that were formed to collect evidence, which later served as the foundation for these trials. We also present information from the Turkish press, which documented and verified the Armenian Genocide,” she said.