Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի նախկին տնօրեն, պատմական գիտությունների դոկտոր Հայկ Դեմոյանը դժգոհություն է հայտնել ներկայիս տնօրենի՝ Էդիտա Գզոյանի գործունեությունից՝ ընդգծելով մամուլի ասուլիսի կազմակերպման անսովոր ձևաչափը։
«Ես ուղղակի ապշած եմ, և դա երևի ամենամեղմ գնահատականն է, թե ինչու պետք է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Էդիտա Գզոյանը նման ստերիլ մամուլի ասուլիս կազմակերպի, այն էլ ուրիշ տեղ, եթե միշտ հարթակը եղել է թանգարանում: Ես հասկանում եմ, որ և Էդիտա Գզոյանը, և Հարություն Մարությանը սարսափում են լրագրողների հարցերից»,- նշել է նա, գրում է Aravot.am-ը։
Նա նշել է, որ կան հիմնավոր կասկածներ, որ թանգարանում շինարարական աշխատանքները կարող են օգտագործվել որպես պատրվակ՝ թանգարանի գործունեությունը կասեցնելու և միջազգային արարողակարգային այցերը թիրախավորելու նպատակով։
«Մտավախություն կա, որ թանգարանի շինարարական աշխատանքները կձգձգեն որոշակի քաղաքական շրջանակների ազդակներ ուղարկելու, հաճոյանալու, և հետագայում ծածկադմփոցի տակ պետական արարողակարգային այցերից հանելու նպատակով։ Էդիտա Գզոյանը չփարատեց այն մտավախությունները, որ թանգարանի աշխատանքները կարող են սառեցվել, կասեցվել, շինարարական աշխատանքների պատրվակով»,–ասել է նա։
Դեմոյանը մատնանշել է, որ ասուլիսը տեղի է ունեցել խորհրդանշական օրը, սակայն դրանում բացակայել է հիշատակում այն մասին, որ այդ նույն օրը բացվել է թանգարանի մշտական ցուցադրությունը, որը գործում է արդեն տասը տարի և ընդգրկել է միլիոնավոր այցելուներ։ Նա նշել է, որ հենց այդ ցուցադրության շուրջ ձևավորված գործընթացի միջոցով են Գզոյանն ու Մարությանը ստանձնել տնօրենի պաշտոնը։ Դեմոյանը նաև ընդգծել է ցուցադրության իր և իր կնոջ անձնական մասնակցությունը՝ որպես հեղինակ և դիզայներ, նշելով, որ իրենց աշխատանքը եղել է անհատույց, իսկ ծրագրի շրջանակում կատարվել են կասկածելի ֆինանսական գործողություններ։
Նա հավելել է, որ ցուցադրության անվան տակ Հայաստան բերված ֆինանսական միջոցները օգտագործվել են ոչ թանգարանային մասնագետների ներգրավմամբ ծրագրեր իրականացնելու նպատակով։ Ըստ Դեմոյանի, այդ գործընթացներում ներգրավված են եղել Գզոյանը, Մարությանը, ինչպես նաև մի շարք այլ պաշտոնյաներ, որոնց անունները հիշատակվել են քրեական գործերում։
«Հենց այդ ցուցադրության հետ է կապված նաև իր՝ այդտեղ հայտնվելը, այդ ցուցադրության անվան տակ փողերի լվացման գործողության արդյունքում են և ինքը, և Հարություն Մարությանը հայտնվել Ցեղասպանության թանգարանի տնօրենի պաշտոնում։ … Քրեական գործերը հիմա առկախված են, որովհետեւ իշխանության ներկայացուցիչների անունները կան հաղորդումներում»,- ասել է Դեմոյանը։
Նա նաև մեղադրանք է հնչեցրել Գզոյանի հասցեին՝ իշխանությունների ցեղասպանության ժխտողական քաղաքականության հանդեպ լռության համար։
«Այնինչ ինքը պետք է առաջինն անդրադառնար, մինչդեռ որևէ հանրային հայտարարություն չի արել… իրենց ընտրել են, որ լինեն չեզոք և հնազանդ»,–ասել է նա։
Դեմոյանը կասկածի տակ է առել նաև Մոսկվայում ցուցադրության կազմակերպման մասին Գզոյանի հայտարարությունը՝ պնդելով, որ այնտեղ թանգարանային հաստատություն գոյություն չունի։
«Էդիտա Գզոյանը չգիտի, որ կան մարդիկ, որոնք գիտեն այդ թանգարանը ստեղծելու նախապատմությունը, թե ինչ է տեղի ունեցել… Պետք չէ Հայոց ցեղասպանության թանգարան կայացած ինստիտուտի կարգավիճակը լղոզված համեմատել այլ բաների հետ»,–ասել է նա։
Դեմոյանն անդրադարձ է կատարել նաև Գզոյանի արտահայտությանը, ըստ որի գիտաշխատողները պետք է հայացքներն ուղղեն դեպի արևմուտք։ Ըստ Դեմոյանի, գիտության մեջ աշխարհագրական կողմերով առաջնորդվելը սխալ է։ Նա հավելել է, որ տարիներ շարունակ անձամբ է տրամադրել բացառիկ նյութեր թանգարանի ֆոնդերին, սակայն հաճախ առանց ստացական փաստաթղթերի։
Ի վերջո, Դեմոյանը կարևորել է, որ թանգարանում բացված իրավական բաժինը պետք է անդրադառնա ոչ միայն ցեղասպանության միջազգային ճանաչման իրավական հիմնավորումներին, այլ նաև թանգարանի ներքին խնդիրներին, այդ թվում՝ հնարավոր գրքերի գողությանը, կոռուպցիոն սխեմաներին և նախկին ու ներկա ղեկավարների ներգրավվածությանը։ Նա կրկին մեղադրել է Գզոյանին և Մարությանին՝ համագործակցության մեջ և թանգարանի շուրջ տեղի ունեցած կասկածելի գործընթացները թաքցնելու համար։
Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի կապակցությամբ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում կբացվի առանձնահատուկ ցուցադրություն, որտեղ անդրադարձ կլինի ականատես վավերագրողների դերին։ Այդ մասին ասուլիսում ասել է «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի տնօրեն Էդիտա Գզոյանը: Ժամանակավոր ցուցադրությունը կանցնի «Փաստագրելով հանցագործությունը. Հայոց ցեղասպանության ականատես վավերագրողները» խորագրով։
«Հանցագործություն բառը հատուկ ենք շեշտել՝ ցույց տալու համար, որ այն, ինչ տեղի ունեցավ հայերի հետ 1915-1923թթ, չնայած չկար ցեղասպանություն բառը, բայց վավերագրողների նյութերը, նրանց հստակ բառամթերքը ցույց են տալիս, որ բոլորը խոսում են մի ամբողջ ազգի բնաջնջման մասին, Հայկական հարցի վերջնական լուծման մասին, ինչը կարևոր է ցեղասպանություն հանցագործությունը հասկանալու համար»,–ասել է նա։

Бывший директор Музея-института Геноцида армян и доктор исторических наук Айк Демоян выразил резкое недовольство работой нынешнего руководителя учреждения Эдиты Гзоян, особенно обратив внимание на необычный формат последней пресс-конференции.
«Я просто ошеломлён — это, пожалуй, самое мягкое, что можно сказать. Почему директор музея Геноцида Эдита Гзоян проводит такую стерильную пресс-конференцию в другом месте, если всегда это происходило в музее? Понятно, что и она, и Арутюн Марутян боятся вопросов журналистов», — сказал он изданию Aravot.am .
Демоян заявил, что существуют обоснованные подозрения, что ремонтные работы в музее могут использоваться как предлог для приостановки деятельности и ограничения международных протокольных визитов.
«Есть опасения, что строительные работы будут затянуты для посылов определённым политическим кругам, в целях угождения, и в дальнейшем — для исключения музея из государственных мероприятий. Эдита Гзоян не развеяла опасения, что музей может быть заморожен под предлогом ремонта», — отметил он.
Он подчеркнул, что конференция прошла в символичный день, но при этом в ней не упоминалась постоянная экспозиция музея, открытая десять лет назад и принявшая миллионы посетителей. Демоян напомнил, что именно благодаря этой экспозиции Гзоян и Марутян оказались у руля музея. Он подчеркнул личное и безвозмездное участие своё и своей супруги в создании выставки, при этом заявив о сомнительных финансовых операциях, сопровождавших проект.
По его словам, средства, привлечённые под имя экспозиции, были использованы для реализации программ с участием людей, не имеющих отношения к музейной сфере. В этом, по его утверждению, участвовали Гзоян, Марутян и ряд других должностных лиц, имена которых упоминаются в уголовных делах.
«Именно с этой выставкой связано их появление в музее. Через операцию по отмыванию средств под её названием и Гзоян, и Марутян стали директорами музея Геноцида. Сейчас уголовные дела приостановлены, потому что в упомянутых заявлениях фигурируют имена действующих представителей власти», — сказал он.
Он также обвинил Гзоян в молчании в ответ на политику отрицания Геноцида армян со стороны властей.
«Она должна была первой отреагировать, но публично не высказалась… Их выбрали, чтобы быть нейтральными и послушными», — заявил Демоян.
Он поставил под сомнение и заявление Гзоян о проведении выставки в Москве, отметив, что на самом деле там нет соответствующего музея.
«Гзоян не знает, что есть люди, знакомые с предысторией этого музея. Не стоит сравнивать статус устоявшегося института — музея Геноцида — с неясными инициативами», — сказал он.
Он также прокомментировал заявление Гзоян о том, что научные сотрудники должны смотреть на Запад, назвав такой подход географическим заблуждением. Демоян добавил, что лично передавал в фонд музея уникальные материалы, зачастую без сопроводительных документов.
В заключение он отметил, что недавно открывшийся юридический отдел музея должен заниматься не только вопросами международного признания Геноцида, но и внутренними проблемами — возможными хищениями книг, коррупционными схемами, а также участием бывших и нынешних руководителей. Он вновь обвинил Гзоян и Марутяна в сокрытии сомнительных процессов, происходящих вокруг музея.
В рамках 110-й годовщины Геноцида армян в музее откроется особая выставка под названием «Документируя преступление: очевидцы-фиксаторы Геноцида армян». Эдита Гзоян на пресс-конференции подчеркнула, что акцент на слове «преступление» важен, поскольку документы очевидцев показывают, что шла речь об уничтожении целого народа.