Արցախցի ակտիվիստ Նահապետ Սարգսյանը Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանի հետ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք այն խումբը, որ բողոքի ակցիաներ էր անցկացրել Արցախի ներկայացուցչության մոտ, ունի նախագահի իր թեկնածուն, ասել է, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև մայիսի 21-ին կայանալիք նախագահական ընտրությունների հարցը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Մենք քննարկել ենք առաջիկա ժամանակահատվածում՝ 1.5-2 ամսվա ընթացքում կատարվելիք հարցերը, եկել ենք էն եզրահանգման, որ մենք մեր կարծիքն ուզենք-չուզենք արտահայտելու ենք։ Մենք ստեղից մեր կարծիքն արտահայտելու ենք ու կհասկանանք, թե ով՝ ով է։
Մենք դեմ ենք ընդհանրապես թեկնածությանը։ Կա Արցախի հանրապետության նախագահ Սամվել Շահրամանյանը, որը սեպտեմբերի 10-ին ձեռը դրել ա Սահմանադրության վրա ու հայտարարել է, որ տեղ է կանգնելու էս ժողովրդին։ Բայց մենք այլևս չենք գտնվում մեր երկրում, ես կարծում եմ, որ պետք է քննարկվի էդ հարցը»,–ասել է նա։
Երբ ակտիվիստին հարցրել են, թե արդյոք պետք է լուծարվեն Արցախի ինստիտուտները, նա նշել է, որ ոչ, սակայն շեշտել է՝ այդ հարցի պատասխանը կհրապարակվի մոտ 20 օրից։
«Մենք այս պահին տեսնում ենք, որ Շահրամանյանի գործունեությունը կասեցված է։ Կարա կասեցի Պուտինը, Թրամփը, Մակրոնը»,–ասել է նա։
Երբ լրագրողները նշել են, որ նշված համաշխարհային առաջնորդները նման հարցերով չեն արտահայտվել, և նշել ՀՀ վարչապետի՝ թեմային վերաբերող հայտարարությունը, Սարգսյանն արձագանքել է, որ չի բացառվում նաև վարչապետի ներգրավվածությունը։
«Վարչապետն ասում է, որ պետության մեջ պետություն չի լինելու։ Ես դա չեմ վերլուծել։ Ես սպասում եմ հետագա քննարկումներին, որ հասկանամ՝ ՀՀ կառավարությունը դե՞մ է, որ լինի, թե չէ»,-ասել է նա։
Ապրիլի 18–ին Արցախի ներկայացուցիչության առջև հավաքված արցախցիները պահանջել են նախագահ Սամվել Շահրամանյանի միջամտությունը սոցիալական խնդիրների լուծման հարցում, ինչպես նաև դատախազության ներգրավմամբ վերականգնել այն գումարները, որոնք, իրենց պնդմամբ, հափշտակվել են Արցախի 48 ընտանիքների կողմից։ Խոսքը 467 միլիոն դոլարի մասին է: Նրանք վստահեցրին, որ այդ գումարները ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն է փոխանցել Արցախին։ Ակցիայի սկզբում Սամվել Շահրամանյանից նաև պահանջեցին գնալ դատախազություն և իմանալ, թե ինչ փուլում է 1.5 տարի առաջ հարուցված քրեական գործը։

Artsakh activist Nahapet Sargsyan, speaking to reporters after a meeting with Artsakh President Samvel Shahramanyan, addressed whether the protest group that had gathered at the Artsakh Representation has a presidential candidate of its own. According to Pastinfo, he confirmed that the group discussed the upcoming May 21 presidential election during the meeting.
“We talked about the key issues for the next 1.5 to 2 months and concluded that we will express our stance whether we want to or not. We’ll speak out from here and figure out who is who,” said Sargsyan.
He stressed the group opposes any candidacy: “There is a president of Artsakh, Samvel Shahramanyan, who placed his hand on the Constitution on September 10 and promised to stand with the people. But we no longer live in our country, and I believe that needs to be discussed.”
When asked whether Artsakh's institutions should be dissolved, Sargsyan replied no, but added that a formal answer on that issue will be made public in about 20 days.
“At the moment, we see that Shahramanyan’s activity is suspended. I could say Putin, Trump, Macron,” he added, implying broader forces might be involved.
When journalists noted that the world leaders he named had not commented on such matters, and referenced the Armenian prime minister’s statements, Sargsyan responded that Prime Minister Nikol Pashinyan's involvement could not be ruled out.
“The Prime Minister says there won’t be a state within a state. I haven’t analyzed that yet. I’m waiting for further discussions to understand whether the Armenian government opposes [Artsakh’s structure] or not,” he said.
On April 18, protesters gathered outside the Artsakh Representation demanding President Shahramanyan address social issues and ensure the recovery of funds allegedly misappropriated by 48 families from Artsakh—amounting to $467 million. They claimed the funds had been transferred to Artsakh by Armenian PM Nikol Pashinyan. At the protest’s outset, they also urged Shahramanyan to visit the Prosecutor’s Office to check the status of a criminal case opened 1.5 years ago.