Հայաստանի Ժուռնալիստների միությունը կոչ-ուղերձով դիմել է միջազգային լրագրողական կազմակերպություններին՝ նշելով, որ գործող իշխանությունն ակնհայտորեն անցել է լրագրողներին բացահայտ ահաբեկելու գործելակերպին:
Նշվում է նաև, որ իշխանությունները ցանկացած իրավիճակում քավության նոխազ են դարձնում լրագրողներին՝ ատելություն սերմանելով նրանց նկատմամբ:
«Հայաստանում լրագրողների դեմ 2018թ. «թավշյա հեղափոխությունից» հետո մեկնարկած արշավը ոչ միայն շարունակվում է, այլև նոր դրսևորումներ է ստանում:
Գործող իշխանությունն ակնհայտորեն անցել է լրագրողներին բացահայտ ահաբեկելու գործելակերպին: Վերջին շրջանում լրագրողների դեմ իշխանական պատգամավորների հարձակումները, այդ թվում՝ սոցիալական ցանցերում և իրենց հետ փոխկապակցված լրատվամիջոցների անվան տակ հանդես եկող կայքերում թիրախավորման դեպքերը այլ կերպ հնարավոր չէ բացատրել»:
Ապրիլի 18-ին Ազգային ժողովի նիստի ընթացքում, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանը կրկին ուղիղ թիրախավորել է «http://Factor.am » կայքի լրագրող Նարեկ Կիրակոսյանին՝ վերջինիս մասնագիտական պարտականությունները կատարելիս, ակնհայտորեն խոչընդոտելով նրա աշխատանքը։
Ժողովրդական ներկայացուցիչների համար անհրաժեշտ է պատշաճ արձագանք տալ լրագրողի հարցերին, քանի որ յուրաքանչյուր լրագրող, Ազգային ժողովում գտնվելով, իրավասու է հարց ուղղելու ցանկացած պատգամավորի։
Լրագրողը հենց այդ իրավունքով է փորձել օգտվել, սակայն իշխանական պատգամավորն առանց հարցը լսելու կորցրել է ինքնատիրապետումը, սկսելով գոռալ, հարվածել միկրոֆոնին, թափահարել հեռախոսը, վիրավորել և մատ թափ տալ լրագրողի ուղղությամբ։
Այսպիսի անթույլատրելի վերաբերմունքը լրագրողների նկատմամբ նոր երևույթ չէ, սակայն դարձել է ավելի ընդգծված, քանի որ իշխանական պատգամավորները զգացել են իրենց անպատժելի՝ չունենալով ո՛չ հանրային, ո՛չ էլ իրավական հետևանքներ իրենց արարքների համար։
Անպատժելիության մթնոլորտը բորբոքել է նման վարքագծերը՝ նոր դրսևորումներով շարունակելով թիրախավորել ոչ միայն լրագրողին, այլև հենց նրա կատարած գործը։ Իշխանությունը շարունակաբար փորձում է լրագրողին ներկայացնել որպես պատասխանատու կողմ՝ ցանկացած իրավիճակում դարձնելով նրան քավության նոխազ։
Այդ անպատժելիությունը լրագրողների թիրախավորման նորանոր դեպքերի ու դրսևորումների պատճառ է դառնում»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է նաև, որ Երևանում Արցախի ներկայացուցչության մերձակայքում տեղի ունեցած բողոքի ակցիայի ընթացքում փոքրաթիվ, սակայն ագրեսիվ գործող խմբի անդամները հանդես են եկել դատապարտելի պահվածքով՝ ուղղելով վիրավորական արտահայտություններ լրագրողների հասցեին, բղավելով նրանց վրա, «հրամայելով» հեռանալ և չլուսաբանել բողոքի ակցիան։
«Հանրային վայրում հանրային գործունեություն իրականացնող որևէ անձ կամ խումբ չէ, որ պիտի որոշի՝ լրագրողներն ինչ լուսաբանեն, ինչպես, իրենց ինչ հարցեր տան կամ չտան: Հարց տալու իրավունքը լրագրողինն է, պատասխանելու կամ չպատասխանելու իրավունքը՝ ակցիա իրականացնողներինը:
Ոչ ոք չի կարող ցուցում տալ՝ ինչպես աշխատի լրագրողը, ոչ ոք իրավունք չունի նրա վրա գոռալ, վիրավորել լրագրողին, առավել ևս՝ նրա աշխատանքի անհնարինության գործողություններ կատարել:
Լրագրողի մասնագիտական գործունեությունը պետք է ընթանա առանց խոչընդոտների, և ոչ մի դեպքում նա չպետք է ենթարկվի անվտանգության ռիսկեր պարունակող միջավայրի»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Հայաստանի ժուռնալիստների միությունը կոչ է արել Եվրոպական և Միջազգային ժուռնալիստների ֆեդերացիաներին արձագանքել ստեղծված իրավիճակին՝ նշելով, որ Հայաստանի Ազգային ժողովում, որը համարվում է օրենսդիր իշխանության մարմին, լրագրողների գործունեությունը ոչ միայն խոչընդոտվում է, այլ իրականացվում է մշտական վիրավորանքների և սպառնալիքների մթնոլորտում՝ ի դեմս որոշ պատգամավորների։
Միությունը նաև խնդրել է միջազգային գործընկեր կառույցներին արձագանքել, ընդգրկել այդ հարցը համապատասխան զեկույցներում և օժանդակել իշխանության ներկայացուցիչներին զսպելու նպատակով հարցի հասցեագրմանը։
«Հայաստանը «Ժողովրդավարական բաստիոն» հռչակած իշխանությունները կեղծ ժողովրդավարության, կեղծ արևմտյան արժեքների անվան տակ հետապնդումների են ենթարկում լրագրողներին, լրատվամիջոցներին, խոչընդոտում ազատ խոսքի իրավունքը և ատելություն սերմանում ԶԼՄ-ների և լրագրողների հանդեպ, որոնք առանց այն էլ աշխատում են այս իշխանությունների կողմից ի վնաս ԶԼՄ-ների փոփոխված օրենքներով ստեղծված խիստ ծանր պայմաններում: Իշխանություններն ավտորիտար կառավարություններին բնորոշ գործիքներով ամեն ինչ են անում, որպեսզի երկրում ուղղորդված և միակողմանի քարոզչությունն առաջնային տեղ զբաղեցնի»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
ՀԺՄ-ն ևս մեկ անգամ կոչ է արել լրագրողներին չտրվել սադրանքներին, պահել լրագրողի էթիկայի կանոններն ու աշխատել մասնագիտական պրոֆեսիոնալիզմի շրջանակներում:

Союз журналистов Армении (СЖА) обратился с обращением к международным журналистским организациям, отметив, что действующие власти Армении открыто перешли к тактике запугивания представителей прессы.
В заявлении подчеркивается, что власти систематически превращают журналистов в козлов отпущения, провоцируя враждебное отношение к ним в обществе.
«Кампания против журналистов, начавшаяся после «бархатной революции» 2018 года, не только продолжается, но и приобретает новые формы. Власти явно перешли к открытым угрозам. Атаки со стороны депутатов правящей партии, включая публикации в социальных сетях и на сайтах, работающих под видом СМИ, являются ярким подтверждением этого», — говорится в заявлении.
18 апреля, во время заседания Национального собрания, депутат фракции «Гражданский договор» Хачатур Сукиасян напрямую угрожал журналисту сайта Factor.am Нарека Киракосяна, явно мешая ему исполнять профессиональные обязанности.
СЖА подчеркивает, что депутаты обязаны адекватно реагировать на вопросы журналистов. Любой журналист, находясь в парламенте, имеет право задавать вопросы народным избранникам. Киракосян реализовал это право, однако депутат, не выслушав вопрос, вышел из себя, начал кричать, ударил по микрофону, размахивал телефоном, оскорблял журналиста и угрожал ему жестами.
Такое недопустимое отношение к представителям СМИ — не новость, но оно стало особенно выраженным на фоне полной безнаказанности, при отсутствии общественного или правового реагирования.
Атмосфера безнаказанности подстегивает подобное поведение, распространяясь не только на самих журналистов, но и на их профессиональную деятельность. Власти систематически представляют журналистов как виновных в любой ситуации, превращая их в мишень.
СЖА также осудил действия агрессивной группы лиц во время недавней акции протеста у представительства Арцаха в Ереване. Участники акции выкрикивали оскорбления в адрес журналистов, кричали на них и приказывали покинуть место события.
«Ни одно лицо или группа, осуществляющие публичную деятельность, не вправе указывать журналистам, что и как освещать. Право задавать вопросы принадлежит журналисту, а отвечать или нет — решают участники акции. Никто не имеет права указывать, как работать журналисту, оскорблять его или мешать его работе», — сказано в заявлении.
СЖА призвал Европейскую и Международную федерации журналистов отреагировать на сложившуюся ситуацию, подчеркнув, что в Национальном собрании Армении, которое является законодательным органом, работа журналистов не только затрудняется, но и сопровождается постоянными оскорблениями и угрозами со стороны отдельных депутатов.
Организация также обратилась к международным структурам с просьбой включить данную проблему в соответствующие отчеты и способствовать принятию мер по сдерживанию подобных действий со стороны властей.
«Провозгласив Армению «бастионом демократии», власти на деле под прикрытием фальшивой демократии и псевдоевропейских ценностей преследуют журналистов и СМИ, мешают свободе слова и разжигают ненависть к представителям прессы. В условиях ужесточённого законодательства, действующего в ущерб медиа, журналисты и так работают в крайне сложной среде. Власти всеми силами продвигают одностороннюю пропаганду, прибегая к методам, типичным для авторитарных режимов», — говорится в заявлении.
СЖА вновь призвал журналистов не поддаваться на провокации, соблюдать профессиональную этику и работать в рамках журналистского профессионализма.