ՀՀ Սահմանադրական դատարակը հրապարակել է ՀՀ ԱԺ պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ հինգերորդի դիմումի հիման վրա «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի՝ սահմանադրությանը համապատասխանության հարցի վերաբերյալ որոշումը։
Որոշման տեքստը բաղկացած է 101 էջից։
Որոշման եզրափակող դրույթներում ասվում է.
«Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի 5-րդ հոդվածի 1-ին մասի 5-րդ և 6-րդ կետերը՝ նույն օրենքի 24-րդ հոդվածի 1-ին մասի հետ համակցության մեջ, համապատասխանում են Սահմանադրությանն այն մեկնաբանությամբ, որ «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի հիման վրա բռնագանձման ենթակա է այն գույքը, որը ձեռք է բերվել համապատասխան պաշտոնատար անձի՝ պաշտոնն ստանձնելու պահից հետո։
«Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի 5-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-4-րդ կետերը՝ նույն օրենքի 24-րդ հոդվածի 1-ին մասի հետ համակցության մեջ, համապատասխանում են Սահմանադրությանն այն մեկնաբանությամբ, որ բռնագանձման ենթակա է այն գույքը, որը կապ ունի համապատասխան հանցանքի հետ։
«Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի՝ Դիմողի կողմից վիճարկվող մնացած դրույթները դրանց վերաբերյալ ներկայացված հիմնավորումների շրջանակում Սահմանադրությանը համապատասխանության վերացական ստուգման արդյունքներով համապատասխանում են Սահմանադրությանը։
Սահմանադրության 170-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` սույն որոշումը վերջնական է և ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից։

The Constitutional Court of Armenia has published its full decision regarding the constitutionality of the Law on the Confiscation of Property of Illicit Origin, following an appeal by at least one-fifth of the members of the National Assembly.
The ruling spans 101 pages and is now in effect, as it is final and comes into force upon publication.
In its concluding provisions, the Court states that clauses 5 and 6 of Part 1 of Article 5 of the Law, when read in conjunction with Part 1 of Article 24, comply with the Constitution. The interpretation clarifies that property subject to confiscation under the law must have been acquired after the relevant official assumed office.
Clauses 1 through 4 of Part 1 of Article 5, also in conjunction with Article 24, are constitutional on the basis that the property must be linked to a corresponding criminal offense.
The remaining provisions of the law challenged by the applicant were found to conform to the Constitution within the scope of the arguments presented.
Under Article 170(2) of the Constitution, the Court's decision is final and takes effect immediately upon publication.