«Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մեսրոպ Առաքելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ մեքենաների մգեցված ապակիների համար տուգանքները հակասում են օրենքին, քանի որ ապակիների մգեցվածության չափը սահմանված չէ։
«2023թ․ հունիսի 1-ից Ճանապարհային Ոստիկանությունը սկսել է տուգանել քաղաքացիներին ավտոմեքենաների մգեցված ապակիների համար։ Տուգանված քաղաքացիների թիվը անցնում է 50.000-ը։
Բազմիցս խոսել եմ այս մասին, որ տուգանքները հակասում են ՀՀ օրենսդրությանը, քանի որ ապակիների մգեցվածության չափը սահմանված չէ կառավարության որոշմամբ և հղում է արվում Մաքսային Միության կանոնակարգին։
Իմ նկատմամբ երկու անգամ կազմված տուգանքների արձանագրությունները վիճարկել եմ դատարանում, երկու դեպքում էլ դատարանը արձանագրել է ՃՈ անհիմն որոշումները՝ տուգանելու մասով՝ արձանագրելով, որ Մաքսային Միության կանոնակարգը չի կարող տուգանելու համար հիմք հանդիսանալ։
Ակնհայտ է, որ հազարավոր քաղաքացիներ ողջամտորեն չեն ունեցել որևէ կասկած ոստիկանության կողմից կազմած արձանագրությունների իրավաչափության վերաբերյալ և դրանք չեն բողոքարկել դատական կարգով և իրականացրել են տուգանքի վճարումներ։
Արդյունքում, ավելի քան 50,000 քաղաքացուց գանձվել են տուգանքներ (25,000-ական դրամ), որոնք հակասել են ՀՀ օրենսդրությանը, ինչը Սահմանադրության և մի շարք օրենքների կոպիտ խախտում է»,–ասվում է գրառման մեջ։
Առաքելյանը դիմել է ՆԳ նախարարին՝ առաջարկելով հանդես գալ կառավարության համապատասխան որոշման նախաձեռնությամբ և սահմանել քաղաքացիներին անհիմն գանձված գումարները վերադարձնելու գործընթաց։
«Կառավարության կողմից 50,000-ից ավելի քաղաքացիներից անհիմն գանձած գումարները չվերադարձնելը արձանագրելու է, որ իշխանությունները կատարում են հանցագործություն»,–ասվում է գրառման մեջ։

22 Апрель 2025 - 08:06 AMT
Соучредитель партии «Страна для жизни» Месроп Аракелян на своей странице в Facebook отметил, что наложение штрафов за тонировку автомобильных стекол противоречит закону, так как уровень тонировки нормативно не определён.
«С 1 июня 2023 года Дорожная полиция начала штрафовать граждан за тонированные стекла. Число оштрафованных превышает 50 000 человек. Я неоднократно говорил, что такие штрафы незаконны, поскольку в решениях правительства нет нормы, определяющей уровень тонировки, а в качестве обоснования ссылаются на технический регламент Таможенного союза», — написал Аракелян.
Он отметил, что оспорил два штрафа в суде, и в обоих случаях суд признал действия полиции необоснованными, подчеркнув, что регламент Таможенного союза не может служить основанием для наложения штрафов.
«Очевидно, что тысячи граждан, не подозревая о незаконности протоколов, не обратились в суд и уплатили штраф в размере 25 000 драмов», — добавил он.
По его словам, сбор подобных штрафов с более чем 50 000 граждан является грубым нарушением Конституции и ряда законов.
Аракелян обратился к министру внутренних дел с предложением инициировать постановление правительства, предусматривающее процесс возврата неправомерно взысканных средств.
«Если правительство не вернёт средства, незаконно взысканные с более чем 50 000 граждан, это будет означать совершение преступления», — говорится в заявлении.