Հայաստանում տեղակայված Եվրամիության դիտորդական առաքելությունը ծանոթացել է ադրբեջանական զինուժի կրակոցների հետևանքներին Խոզնավար, Խնածախ և Արավուս համայնքներում։ Այդ մասին ասվում է X–ի հարթակում։
Ըստ գրառման՝ «կրակոցները, հնարավոր է, արձակվել են տեղանքում առկա ադրբեջանական դիրքերից»։
«Զատկի հանգստյան օրերին Հայաստանում Եվրոպական միության դիտորդական առաքելությունը 27 ցերեկային և գիշերային պարեկություն է իրականացրել իր գործողության տարածքում՝ ներառյալ Խոզնավար, Խնածախ և Արավուս գյուղերը։
Խոզնավարում ԵՄ դիտորդական առաքելությունը տեսել է քաղաքացիական շինությունները վնասած երկու կրակոցների հետևանքները, որոնք, հնարավոր է, արձակվել են տեղանքում առկա ադրբեջանական դիրքերից»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ապրիլի 20-ի գիշերը՝ ժամը 02:30-ի սահմաններում, Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները կրակ են բացել Խոզնավար գյուղի ուղղությամբ։ Կրակոցների հետևանքով վնասվել է բնակելի տան տանիքին տեղադրված արևային ջրատաքացուցիչը։

Размещённая в Армении Наблюдательная миссия Европейского союза (EUMM) ознакомилась с последствиями обстрелов, предположительно со стороны азербайджанских вооружённых сил, в сёлах Хознавар, Хнацах и Аравус. Об этом говорится в публикации на платформе X.
Согласно заявлению, «выстрелы, возможно, были произведены с азербайджанских позиций, расположенных в данной местности».
«В пасхальные выходные миссия ЕС в Армении провела 27 дневных и ночных патрулирований в зоне своей деятельности, включая сёла Хознавар, Хнацах и Аравус.
В Хознаваре миссия ЕС зафиксировала последствия двух выстрелов, повредивших гражданские постройки. Стрельба, возможно, велась с азербайджанских позиций, находящихся в районе», — говорится в сообщении.
Около 02:30 ночи 20 апреля азербайджанские вооружённые силы открыли огонь в направлении села Хознавар. В результате обстрела повреждён солнечный водонагреватель, установленный на крыше жилого дома.
С 16 марта Министерство обороны Азербайджана регулярно распространяет дезинформацию о якобы ведущемся огне с армянской стороны. Минобороны Армении систематически опровергает эти заявления. Дезинформацию Баку опровергла также Наблюдательная миссия ЕС.