ԱԺ–ում փոխադարձ մեղադրանքներ են հնչել՝ վիճաբանել են «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը և ՔՊ–ական Հայկ Կոնջորյանը։
Ազգային ժողովում «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանն արձագանքել է նախորդ շաբաթ Դաշնակցության և դաշնակցական պատգամավորների հասցեին հնչեցված մեղադրանքներին՝ ընդգծելով, որ ինքը չի կարող անտեսել այդ խոսքերը։
Նա իր ելույթում նշել է․ «Կյանքն ինչ հետաքրքիր բան է. ամբողջ կյանքում Դաշնակցության քո զինակից ընկերների հետ պայքարես հանուն արդարության, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման, Էրդողանի մոտ քո ժողովրդի պահանջները ներկայացնես, հայ–թուրքական հաշտեցման հանձնաժողովում պայքարես այդ ամենի դեմ, Գյուլի այցի դեմ դաշնակցական շարքերով պայքար մղես, հացադուլ անես, լինես միակ հեռուստաընկերությունը, որը խոսում էր ֆուտբոլային դիվանագիտության դեմ, որն ահազանգել էր Ծիծեռնակաբերդի լույսերն անջատելու փաստի, ֆուտբոլիստներ մարզաշապիկների վրայից Արարատի բացակայության մասին, որը հետագայում հայտարարեցին, որ թյուրիմացաբար է անհետացել, ու գան այստեղ ու քեզ մեղադրեն այդ ամենի մեջ։ Լավ էլի», հայտնում է Aysor.am-ը։
Ընդ որում, մեղադրողը ոչ թե ՔՊ խմբակցության ղեկավարը կամ «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության հիմնադիր անդամներից մեկն է, այլ 2010-2011 թվականներին այդ ժամանակվա իշխանությունների մոլի պաշտպան՝ ՀԺԱՄ կուսակցության երիտասարդական թևի ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը։
«ՀԺԱՄ կուսակցությունը բոլորին հայտնի էր որպես այն ժամանակվա իշխանության խոշոր գործարարներից մեկի՝ Բարսեղ Բեգլարյանի հովանավորչությունը վայելող կառույց»,- նշել է Մանուկյանը։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը հայտարարել է, որ եթե նույնիսկ ընդդիմադիր պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը չլիներ, պետք կլիներ նրան հորինել, որպեսզի նման ելույթներ հնչեցներ խորհրդարանում։
«Ասում է՝ «Արարատը Հայաստանի հավաքականի մարզաշապիկից թյուրիմացաբար է անհետացել»։ Ո՞նց կարող է, դուք այդքան նսեմացրել ու նսեմացնում եք Արարատը, որ համարել եք, որ Արարատը կարելի է թյուրիմացաբար դուրս թողնել Հայաստանի հավաքականի մարզաշապիկից, հիմա մե՞նք ենք Արարատն ուրանում, թե՞ դուք»,- նշել է Կոնջորյանը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նա նաև նկատել է, որ Մանուկյանը սովորություն ունի յուրաքանչյուր ելույթից հետո դուրս գալ ծխելու։
«Ձեր ելույթները, փաստորեն, Ձեզ էլ են ծխեցնում»,- ասել է ՔՊ խմբակցության ղեկավարը։
Կոնջորյանը քննադատության է ենթարկել Մանուկյանի խոսքերը՝ հիշեցնելով Դաշնակցության նախկին կոալիցիոն դաշինքները, որոնք նույնպես, ըստ նրա, ներկայացվում են որպես թյուրիմացություն։
«Թյուրիմացաբար, երևի, Դաշնակցությունը կոալիցիայի մեջ է մտել երիտթուրքերի հետ։ Թյուրիմացաբար կոալիցիայի մեջ մտաք ՀՀԿ-ի հետ, հետո դուրս եկաք ու էլի թյուրիմացաբար հետ մտաք, ամեն ինչ թյուրիմացաբա՞ր է եղել»,- շարունակել է Կոնջորյանը։
Եզրափակելով իր խոսքը՝ նա հորդորել է ընդդիմադիր պատգամավորին հաջորդ անգամ առավել ազդեցիկ բան ասել․ «Մի խելացի բան ասեք»։

A fierce exchange of mutual accusations unfolded in Armenia’s parliament between Gegam Manukyan of the Armenia bloc and Hayk Konjoryan of the ruling Civil Contract party.
Responding to prior criticism aimed at the Armenian Revolutionary Federation (ARF) and its MPs, Manukyan declared in his speech that such attacks could not go unanswered. “Life is strange,” he said. “You fight all your life for justice, for Genocide recognition alongside ARF comrades, voice demands to Erdoğan, oppose reconciliation in the Turkish-Armenian commission, resist President Gül’s visit with the Dashnak ranks, go on hunger strike, be the only TV station to warn against ‘football diplomacy,’ report when the lights at Tsitsernakaberd were turned off, or when Mount Ararat was ‘mistakenly’ left off team jerseys—and now they accuse you of it all? Really?”
Manukyan pointed out that the accuser was not the Civil Contract faction leader or a founder of Bright Armenia but Hayk Konjoryan, who he claimed led the youth wing of the Liberal Democratic Union of Armenia (a pro-government youth organization) in 2010-2011, then seen as tied to oligarch Barsegh Beglaryan.
In response, Konjoryan ridiculed Manukyan, saying, “If Gegam Manukyan didn’t exist, we’d have to invent him just for these kinds of speeches.” Referring to Manukyan’s remarks about Mount Ararat being omitted from the national football kit, Konjoryan retorted, “You’ve diminished Ararat so much you say it was left off by mistake. So, who’s denying Ararat—us or you?”
He also mocked Manukyan’s alleged habit of smoking after speeches: “Apparently your speeches smoke you out.”
Konjoryan went on to accuse the ARF of historical contradictions: “I guess the ARF also entered coalition with the Young Turks by mistake? Then with the Republican Party, then left, and joined again—was everything just a misunderstanding?”