Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ղեկավար Արթուր Նահապետյանը վստահեցրել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից նախաքննություններին կամ որևէ վարույթի միջամտություն չի արձանագրվել։ Լրագրողների հետ զրույցում Նահապետյանը նշել է, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում նման դեպք չի նկատել։
Լրագրողների հիշեցմանը, թե նախկինում Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանը պաշտոնից ազատվել է SMS-ի միջոցով և այն հարցադրմանը, թե արդյոք ինքը չունի մտահոգություն, որ կարող է նույն կերպ, օրինակ՝ էլփոստով հեռացվել՝ Նահապետյանը պատասխանել է, որ չկա նման մտավախություն, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Որևէ մտավախություն չունեմ»,–ասել է նա։
Նահապետյանը պնդել է նաև, որ կոմիտեն, ինչպես նաև ինքն անձամբ, կաշկանդվածություն չունեն որևէ դեպքով, այդ թվում՝ վարչապետի տիկին կազմակերպելու դեպքով ստուգումներ անելու, բայց չգիտի, թե ինչի մասին է խոսքը։
«Եթե ունենանք տեղեկություններ հանցագործության վերաբերյալ, թե՛ օպերատիվ հետախուզական գործիքակազմի կիրառմամբ, թե՛ համապատասխան հիմքերի դեպքում նաև վարույթ նախաձեռնելու ու արդեն քրեադատավարական օրենսգրքով սահմանված կարգով կիրականացվեն համապատասխան գործողություններ, այդ թվում նաև՝ նախաքննություն», – լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Նահապետյանը, գրում է »Փաստինֆոն»։
Երբ նրան հարցրել են՝ արդյո՞ք կոռուպցիոն ռիսկեր է տեսնում նշված դեպքում, նա արձագանքել է․ «Չեմ կարող հիմա հասկանալ, թե ինչ նկատի ունեք, ինչ դեպքի վերաբերյալ է հարցադրումները»։
Լրագրողը պարզաբանել է՝ պարտադրված ճաշկերույթ է 1 միլիոն դրամով, այժմ՝ ավելի բարձր գներով, այդ ամենում կոռուպցիա կա՞, թե՞ ոչ, ինչին ի պատասխան Նահապետյանը նշեց, որ թե՛ դատախազությունը, թե՛ կոմիտեն իրենց գործունեության ընթացքում պարբերաբար մոնիթորինգ են իրականացնում, այդ թվում՝ ուսումնասիրում նաև մամուլի հրապարակումները։
«Եթե գտնում ենք, որ կան հանցագործության վերաբերյալ որոշակի տվյալներ, պարտադիր այդ կապակցությամբ իրականացվում է համապատասխան վարույթ»,–ասել է ՀԿԿ նախագահը։

22 Апрель 2025 - 12:24 AMT
Председатель Антикоррупционного комитета Артур Наапетян заверил, что премьер-министр Никол Пашинян не вмешивался в предварительные расследования или иные правовые производства. В беседе с журналистами Нахапетян отметил, что за время его пребывания в должности подобных случаев зафиксировано не было.
На вопрос журналистов о том, вызывает ли у него опасения, что он может быть уволен аналогично своему предшественнику Сасуну Хачатряну — например, по электронной почте, Наапетян ответил, что таких опасений у него нет, передаёт «Пастинфо».
«У меня нет никаких опасений», — заявил он.
Нахапетян также отметил, что ни он, ни сам комитет не испытывают ограничений в работе по любому делу, в том числе по поводу предполагаемого ужина, организованного супругой премьер-министра Анной Акопян на сумму в один миллион драмов. Он при этом добавил, что не знает, о каком именно случае идёт речь.
«Если у нас появится информация о преступлении, с применением оперативно-розыскных инструментов или при наличии достаточных оснований, мы инициируем производство и проводим необходимые действия в соответствии с уголовно-процессуальным кодексом, в том числе и предварительное следствие», — заявил Нахапетян в беседе с журналистами, сообщает «Пастинфо».
На вопрос, видит ли он коррупционные риски в данном случае, Нахапетян ответил: «Сейчас не могу понять, о чём речь, к какому случаю относится вопрос».
Журналист уточнил, что речь идёт о якобы обязательном ужине за один миллион драмов, причём теперь — по более высоким ценам, и спросил, указывает ли это на коррупцию. В ответ Нахапетян отметил, что как прокуратура, так и комитет регулярно проводят мониторинг, включая анализ публикаций в СМИ.
«Если мы находим определённые данные о возможном преступлении, обязательно инициируем соответствующее производство», — отметил глава Антикоррупционного комитета.