ԱԺ–ում քաշքշուկ է տեղի ունեցել իշխանական և ընդդիմադիր պատգամավորների միջև՝ ԱԺ նախագահը հրահանգել է անջատել ուղիղ հեռարձակումը, ինչից անմիջապես հետո ՊՊԾ ծառայողները մուտք են գործել դահլիճ։ Հայտարարվել է ընդմիջում։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը, մեկնաբանելով խորհրդարանի դահլիճում տեղի ունեցած միջադեպը, ասել է, որ Ազգային ժողովում իրավիճակը լարվել է Հայոց ցեղասպանության ժխտման քրեականացման օրինագծի շուրջ, ինչը բուռն արձագանք է առաջացրել իշխող խմբակցության կողմից, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
ԱԺ-ում մթնոլորտը սրվել է նախագահ Ալեն Սիմոնյանի այն խոսքերից հետո, թե ՀՅԴ ներկայացուցիչների միջև ներքին լարում կա։ Տեղից արձագանքեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը, այնուհետև բղավոցներ լսվեցին, և ընդդիմադիր պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանի և իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամ Վահե Ղալումյանի միջև քաշքշուկ սկսվեց:
«Կարծում եմ մի քանի պատճառ կար։ Նախ ԱԺ նախագահն իր տեղում չէ և չի կարողանում կառավարել խորհրդարանը, իսկ այդ պահին ջղաձգում կար։ Բանն այն է, որ դրանից առաջ Արծվիկ Մինասյանը հայտարարեց, որ «Հայաստան» խմբակցությունը Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծ է շրջանառության մեջ դրել։ Ուղիղ կապ եմ տեսնում այս հայտարարության և տեղի ունեցած միջադեպի միջև, թեև որ ԱԺ պետաիրավական հանձնաժողովի նախագահը վարման կարգով հայտարարեց, որ դա կապ չի ունեցել»,– ասել է Մանուկյանը։
ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանն իր ելույթում ընդգծել է, որ մամուլում տարածված տեղեկությունը՝ թե միջադեպը կապված է եղել ընդդիմադիրների ներկայացրած օրինագծի հետ, իրականությանը չի համապատասխանում։ Նրա խոսքով, տեղի ունեցածը պայմանավորված չի եղել օրինագծով, այլ պարզապես արձագանք է հնչել դահլիճից՝ առանց կոնկրետ պատճառի։
Իր հերթին, «Հայաստան» խմբակցության ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը ճեպազրույցի ժամանակ կրկին հաստատել է, որ միջադեպը եղել է օրինագծի հետևանք։
«Հավանաբար իրենց ռեակցիան պայմանավորված էր դրանով, որովհետև դրանից հետո սկսվեց ամեն ինչ։ ԱԺ նախագահը շարունակում է չհասկանալ, թե որտեղ է գտնվում և շարունակ սադրանքներ է անում, իսկ այդ ամեն ինչը, բնականաբար, անհանդուրժելի է։ Վահե Ղալումյանի դերակատարությունը ԱԺ–ում չեմ հասկանում, բացի Նիկոլի սանիկը լինելուց»,– հայտարարել է Սաղաթելյանը։
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն իր հերթին արձագանքել է միջադեպին՝ շեշտելով, որ օրինագծի հետ կապելու փորձերը իրականությանը չեն համապատասխանում։
«Մարդիկ այս ամենը շատ վաղուց հասկացել են ու զզվում են իրենցից, զզվում են իրենց ստերից»,– հայտարարել է Սիմոնյանը։

A scuffle broke out in Armenia’s National Assembly between ruling and opposition MPs during a session where the Speaker ordered the live broadcast cut, followed by police entering the chamber. A break was announced.
Opposition MP Gegham Manukyan from the Armenia faction stated that tensions escalated around the draft law criminalizing the denial of the Armenian Genocide, which triggered a strong response from the ruling party, according to Sputnik Armenia.
The situation intensified following remarks by Speaker Alen Simonyan, who suggested internal friction among ARF representatives. This led to a reaction from opposition MP Garnik Danielyan, followed by shouting and a physical altercation between Gegham Manukyan and Civil Contract MP Vahe Ghalumyan.
“There were several causes. First, the Speaker is unfit and cannot manage the parliament. There was tension at that moment, especially after [opposition MP] Artsvik Minasyan announced that our faction introduced a bill to criminalize genocide denial. I clearly see a link between that and what happened, despite claims to the contrary by the chair of the legal committee,” Manukyan said.
Vladimir Vardanyan, head of the Standing Committee on State and Legal Affairs and a Civil Contract MP, said reports linking the altercation to the bill were inaccurate. According to him, the incident stemmed from a spontaneous reaction in the chamber and had no direct cause.
Meanwhile, opposition MP Ishkhan Saghatelyan reiterated that the incident indeed stemmed from the bill.
“Their reaction was clearly triggered by it—everything started right after. The Speaker still doesn’t realize his role and keeps provoking. It’s all unacceptable. I don’t understand Vahe Ghalumyan’s role here except being Nikol’s godson,” Saghatelyan said.
In response, Speaker Alen Simonyan dismissed the connection to the bill, stating, “People have long figured them out and are disgusted with their lies.”