ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի ստորագրած հրամանի համաձայն, «ԱԲ սերունդ» դպրոցական փորձարարական ծրագրում ընդգրկված դպրոցների թիվն ավելացել է։
Ծրագիրն իրականացվում է կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) համատեղ ջանքերով։ 2025/26 ուսումնական տարվանից դրան կմիանան ՀՀ մարզերի և Երևանի 26 հանրակրթական դպրոցներ։
Այս կրթական փորձարկման նպատակն է ձևավորել արհեստական բանականության ոլորտում մասնագիտացող ապագա գիտնականի կրթական ուղի։ Այն նախատեսված է 10-12-րդ դասարանների աշակերտների համար՝ ընդգրկելով խորացված մաթեմատիկա, ծրագրավորում (Python), արհեստական բանականության հիմունքներ և կիրառական նախագծերի իրականացում։
Ներկայումս ծրագրում ընդգրկված է մոտ 600 աշակերտ։ Առաջին ուսումնական տարվա հանրահաշվի արդյունքները ցույց են տվել, որ մասնակցած աշակերտների մոտ 51 տոկոսը կարողացել է առաջադիմել՝ հաղթահարելով թույլ գիտելիքների շեմը և հասնելով միջին կամ բարձր մակարդակի։
«ԱԲ սերունդ» ծրագրում ներգրավված 10-րդ դասարանցիների հանրահաշվի ավարտական քննության միջին արդյունքը 2.2 անգամ գերազանցել է նույն թեմայով սովորող աշակերտների ընդհանուր միջին արդյունքին՝ հիմք ունենալով Տավուշի մարզի դպրոցների տվյալները։
Ծրագրի արդյունավետության գնահատման արդյունքում արձանագրվել է, որ աշակերտների մեծ մասը խանդավառությամբ է մասնակցել պարապմունքներին, իսկ «ԱԲ սերունդ»-ը համընկել է նրանց մասնագիտական և անձնական նպատակների հետ։
Նախագծի շրջանակում կազմակերպվում են նաև ուսուցիչների շարունակական վերապատրաստման և աջակցության միջոցառումներ։ Մինչև 2027 թվականը ծրագիրը նախատեսվում է ընդլայնել ևս երկու փուլով՝ ընդհանուր առմամբ ընդգրկելով 45 դպրոց։

22 Апрель 2025 - 13:15 AMT
Согласно приказу, подписанному министром образования, науки, культуры и спорта Армении Жанной Андреасян, число школ, участвующих в пилотной программе «Поколение ИИ», увеличилось.
Программа реализуется совместными усилиями министерства и Фонда армянской науки и технологий (FAST). С 2025/26 учебного года к ней присоединятся 26 общеобразовательных школ из Еревана и регионов страны.
Проект направлен на формирование образовательной траектории для будущих специалистов в сфере искусственного интеллекта. Он рассчитан на учащихся 10–12-х классов и включает углублённую математику, программирование на Python, основы ИИ и реализацию прикладных проектов.
В настоящее время в программе участвуют около 600 школьников. Результаты по алгебре за первый учебный год показали, что 51% участников повысили свой уровень знаний — с низкого до среднего или высокого.
По данным школ Тавушской области, средний балл по итоговой контрольной работе по алгебре среди десятиклассников из программы «Поколение ИИ» в 2,2 раза превысил средний результат учащихся, не участвующих в проекте.
Оценка эффективности показала, что большинство школьников с энтузиазмом посещают занятия и считают, что программа соответствует их профессиональным и личным целям.
В рамках проекта проводятся регулярные курсы повышения квалификации и поддержка учителей. До 2027 года программа планируется к расширению ещё в два этапа — в итоге она охватит 45 школ.