ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի ստորագրած հրամանի համաձայն, «ԱԲ սերունդ» դպրոցական փորձարարական ծրագրում ընդգրկված դպրոցների թիվն ավելացել է։
Ծրագիրն իրականացվում է կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) համատեղ ջանքերով։ 2025/26 ուսումնական տարվանից դրան կմիանան ՀՀ մարզերի և Երևանի 26 հանրակրթական դպրոցներ։
Այս կրթական փորձարկման նպատակն է ձևավորել արհեստական բանականության ոլորտում մասնագիտացող ապագա գիտնականի կրթական ուղի։ Այն նախատեսված է 10-12-րդ դասարանների աշակերտների համար՝ ընդգրկելով խորացված մաթեմատիկա, ծրագրավորում (Python), արհեստական բանականության հիմունքներ և կիրառական նախագծերի իրականացում։
Ներկայումս ծրագրում ընդգրկված է մոտ 600 աշակերտ։ Առաջին ուսումնական տարվա հանրահաշվի արդյունքները ցույց են տվել, որ մասնակցած աշակերտների մոտ 51 տոկոսը կարողացել է առաջադիմել՝ հաղթահարելով թույլ գիտելիքների շեմը և հասնելով միջին կամ բարձր մակարդակի։
«ԱԲ սերունդ» ծրագրում ներգրավված 10-րդ դասարանցիների հանրահաշվի ավարտական քննության միջին արդյունքը 2.2 անգամ գերազանցել է նույն թեմայով սովորող աշակերտների ընդհանուր միջին արդյունքին՝ հիմք ունենալով Տավուշի մարզի դպրոցների տվյալները։
Ծրագրի արդյունավետության գնահատման արդյունքում արձանագրվել է, որ աշակերտների մեծ մասը խանդավառությամբ է մասնակցել պարապմունքներին, իսկ «ԱԲ սերունդ»-ը համընկել է նրանց մասնագիտական և անձնական նպատակների հետ։
Նախագծի շրջանակում կազմակերպվում են նաև ուսուցիչների շարունակական վերապատրաստման և աջակցության միջոցառումներ։ Մինչև 2027 թվականը ծրագիրը նախատեսվում է ընդլայնել ևս երկու փուլով՝ ընդհանուր առմամբ ընդգրկելով 45 դպրոց։

According to an order signed by Minister of Education, Science, Culture, and Sports Zhanna Andreasyan, the number of schools participating in the AI Generation experimental school program has increased.
The program is a joint initiative between the Ministry and the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST). Starting from the 2025/26 academic year, 26 public schools from both Yerevan and the regions will join the program.
The initiative is designed to shape educational paths for future scientists specializing in artificial intelligence. It targets students in grades 10–12, offering advanced mathematics, programming in Python, AI fundamentals, and applied project work.
Currently, about 600 students are involved in the program. First-year results in algebra show that 51% of participants improved their performance, moving from a low to average or high level of achievement.
Data from Tavush province schools reveal that the final algebra exam scores of 10th-grade participants in the AI Generation program were 2.2 times higher than the average scores of students studying the same subject outside the program.
The evaluation highlighted that most students participated enthusiastically and found the program aligned with their academic and personal goals.
The initiative also includes ongoing teacher training and support. By 2027, the program aims to expand in two more phases, ultimately reaching 45 schools.