«Ապրելու Երկիր» կուսակցության նախագահ Մանե Թանդիլյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, անդրադառնալով Բաքվում հայերի դեմ շինծու գործերով ընթացող դատական ֆարսին, գրել է, որ մեկը ցուցմունք է տվել, թե վնասվել է Ռուբեն Վարդանյանի «տեղադրած» ականից 2024–ի փետրվարին, երբ վերջինս արդեն կես տարի կալանքի տակ էր:
Նա նշել է, որ միջազգային հանրությունը պարտավոր է այս ամենին տալ հստակ գնահատական։
«Բաքվի դատարանում շարունակվում է Ռուբեն Վարդանյանի «դատավարությունը»։ Ալիևյան ռեժիմի մառազմը հասել է այնտեղ, որ Ռուբեն Վարդանյանի գործողություններից «տուժածներից» մեկը ցուցմունք է տվել այն մասին, որ ինքը Ռուբեն Վարդանյանի տեղադրած ականից վնասվածք է ստացել 2024թ. փետրվարին, երբ Ռուբեն Վարդանյանը արդեն կես տարի բանտարկված էր։
Միջազգային հանրությունը պարտավոր է այս ամենին տալ հստակ գնահատական՝ պահանջելով անմիջապես ազատ արձակել հայ գերիներին»,–գրել է նա։

The head of the Country to Live party, Mane Tandilyan, highlighted a statement made in an Azerbaijani court alleging injury from a mine allegedly planted by Ruben Vardanyan in February 2024, despite Vardanyan having been in custody for six months at that time. Tandilyan urged the international community to offer a clear response to what she described as a sham judicial process against Armenians in Baku.
She wrote on her Facebook page that the trial against Ruben Vardanyan continues in Baku, describing the Aliyev regime’s accusations as absurd. One witness claimed he was injured by a mine placed by Vardanyan, despite the fact that Vardanyan had already been imprisoned for half a year by February 2024.
“The international community must provide a clear assessment of this situation and demand the immediate release of Armenian captives,” Tandilyan emphasized.
U.S. National Security Advisor Mike Waltz has reportedly told Azerbaijani counterpart Hikmet Hajiyev that captives must be released and a peace treaty with Armenia finalized.