«Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանն ասել է, որ Ազգային ժողովում էթիկայի մշտական հանձնաժողով ստեղծելու գաղափարը բխել է իրենց նախաձեռնությունից, սակայն այն էական տարբերություններ է ունենալու գործող մյուս մշտական հանձնաժողովներից, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նա նշել է, որ ընդդիմությունն ու իշխանությունը պետք է ունենան հավասար ներկայացվածություն. ՔՊ-ն մեծամասնություն չի ունենա:
Ապրիլի 22–ին ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել է, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը դեմ է Անդրանիկ Քոչարյանի հարցը քննարկելու համար ժամանակավոր հանձնաժողովի ստեղծմանը և որոշել են ձևավորել ԱԺ-ում էթիկայի մշտական հանձնաժողով։
Արծվիկ Մինասյանը նշել է, որ թեև նոր հանձնաժողովը կգործի մշտական հիմքով, այն բնույթով ավելի մոտ կլինի ժամանակավոր մարմիններին։ Նրա խոսքով, քննարկումներն այժմ ընթանում են ՔՊ-ի հետ, և ապրիլի վերջին սպասվում է հերթական հանդիպումը, որին կմիանան նաև միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ ու ոլորտային փորձագետներ։ Նախատեսվում է, որ համաձայնեցված տարբերակը Ազգային ժողովին կներկայացվի մայիսին։
Մինասյանը բացատրել է, որ համաձայնություն են ձեռք բերել հանձնաժողովի կառուցվածքի հարցում՝ այն չի ունենալու խորհրդարանական մեծամասնության գերակշռություն։ Ընդդիմությունը և իշխանական խմբակցությունները կունենան հավասար թվով ներկայացուցիչներ։ Նա հավելել է, որ հանձնաժողովի նախագահությունը պարբերաբար փոխվելու է․ երբ հարցը վերաբերում է ընդդիմադիր պատգամավորի, նախագահը կլինի իշխանական ներկայացուցիչը, իսկ եթե իշխանական պատգամավորի, ապա նախագահողը կլինի ընդդիմադիր։ Եթե քվեարկության արդյունքը լինի հավասար, որոշիչ է դառնալու նախագահողի ձայնը։
Նա նշել է նաև, որ հստակեցվելու է հանձնաժողովի վարչական կանոնակարգը՝ նախատեսելով կոնկրետ պատժամիջոցներ և սանկցիաներ։
Մինասյանը հավելել է, որ ապրիլի 25-ին ընդդիմադիր երկու խմբակցությունների նախաձեռնությամբ կքննարկվի Անդրանիկ Քոչարյանի վարքագծի հարցով էթիկայի հանձնաժողով ձևավորելու առաջարկը։ Նա ընդգծել է, որ նույնիսկ եթե ՔՊ-ն համաձայնի այդ հանձնաժողովի ստեղծմանը, դրա արդյունքը կլինի պարզապես եզրակացություն, ոչ պատիժ։ Մինչդեռ նոր մշտական հանձնաժողովը կունենա պատժամիջոցներ սահմանելու լիազորություն։
Նրա խոսքով, ՔՊ-ն համաձայնել է այս կառուցվածքով հանձնաժողով ձևավորելու առաջարկին՝ ըստ մինչ այժմ կայացած երկու աշխատանքային քննարկումների արդյունքների։ Նա հավելել է, որ միջազգային կառույցներն էլ աջակցում են նման մոտեցմանը։ Վերջնական որոշումը սպասվում է մայիսի 20-ին։

Armenia faction secretary Artsvik Minasyan stated that the idea to establish a permanent Ethics Committee in the National Assembly originated from the opposition. However, this new committee will differ significantly from existing permanent committees, according to Minasyan, as reported by Pastinfo.
He emphasized that both opposition and ruling factions will be equally represented, with no parliamentary majority dominance. The Civil Contract party will not have control over the committee.
Although the committee will operate on a permanent basis, Minasyan noted that its nature will be closer to that of temporary bodies. Ongoing discussions with the ruling faction continue, with the next meeting involving international organizations and experts expected at the end of April. A finalized version is anticipated to be presented to parliament in May.
Minasyan explained that they’ve reached consensus on the committee’s structure: opposition and government will have an equal number of members. The chairmanship will rotate—when addressing issues involving opposition MPs, the chair will be a government representative, and vice versa. In case of a tie vote, the chair’s vote will be decisive.
The committee’s administrative regulations will be clearly defined, including specific penalties and sanctions.
Minasyan added that on April 25, opposition factions plan to discuss forming an ethics committee to review the conduct of MP Andranik Kocharyan. He stressed that even if Civil Contract agrees to that initiative, it would only result in a non-binding conclusion. In contrast, the new permanent committee will have the authority to impose sanctions.
He also noted that Civil Contract has agreed to the committee structure proposed by the opposition, based on two previous working meetings. International institutions also support this approach, and a final decision is expected by May 20.