Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) հայտնել է, որ 2025 թվականի ապրիլի 14-ին ԱՄՆ դաշնային/շրջանային դատարանը մերժել է 500 միլիոն դոլարի հայցը, որը ներկայացրել էր Լագունա Բիչի բնակիչ, ադրբեջանցի փաստաբան Այնուր Բաղիրզադեն՝ ընդդեմ ANCA-ի և ևս 29 անձի ու կազմակերպության։ ANCA-ի փոխանցմամբ՝ հայցադիմումը պարունակել է «անհիմն մեղադրանքներ»։ Դատարանը մերժել է նրա երրորդ փոփոխված բողոքը՝ գործը համարելով փակված։
Հայտնի է, որ Բաղիրզադեն սոցիալական ցանցերում ամիսներ շարունակ հրապարակել է սադրիչ բովանդակությամբ գրառումներ, որոնցում Հայաստանն անվանել է «քաղցկեղային ուռուցք»՝ պնդելով, թե այն պետք է վերացվի Հարավային Կովկասից։ Իր X հարթակում նա իրեն ներկայացրել է որպես «ամերիկյան ներգաղթի և բիզնեսի փաստաբան»՝ հայտնելով․ «Եթե ճշմարտությունը վախեցնում է ձեզ, ես կսարսափեցնեմ ձեզ…»։ Նա նաև հայտարարել է․ «Դու պայքարում ես ահաբեկչական կազմակերպության դեմ և պարզում, որ այն ունի իր դատավորները, ոստիկանները, պետական պաշտոնյաները և նույնիսկ կոնգրեսականները», գրում է իր հոդվածում The Californian Courier-ի խմբագիր Հարութ Սասունյանը։
Բաղիրզադեն վիրավորական կերպով խոսել է նաև Հայոց ցեղասպանության մասին՝ պնդելով, թե հայերը «կոկորդիլոսի արցունքներ են թափել 1915 թվականի իրադարձությունների մասին»։ Նրա տարաբնույթ գրառումներն անհանգստություն են առաջացրել ինչպես նրա մասնագիտական վարքագծի, այնպես էլ մտավոր կայունության վերաբերյալ։ Օրինակ, նա դժգոհել է, որ իրեն «ապօրինի» տուգանել են երթևեկության կանոնի խախտման համար և հայտարարել․ «Ամբաստանյալ դառնալու ևս մեկ թեկնածու»։
Դատարանում նա սպառնացել է դատի տալ դաշնային դատավոր Ռոբերտ Հյուին՝ մեղադրելով նրան «կոռումպացվածության» մեջ։ Ի դեպ, Բաղիրզադեն հայցը ներկայացնելիս հրաժարվել է վճարել 350 դոլար քաղաքացիական միջնորդության վճարը՝ պնդելով, թե չի կարող իրեն թույլ տալ վճարել՝ ներկայացնելով «in forma pauperis» հայց։ Դատարանը մերժել է այդ միջնորդությունը՝ արձանագրելով, որ նրա տարեկան եկամուտը՝ 50,952 դոլար, գերազանցում է աղքատության շեմը։
Նա դատի է տվել 30 տարբեր անձանց և կազմակերպությունների, որոնց թվում են՝ ANCA, YouTube, Google, Yelp, Legal Match, Kia America, ՀՅԴ Արևելյան ԱՄՆ, Արամ Համբարյան, Արմեն Սահակյան, «Զարթոնք» լրատվամիջոց, մի շարք իրավաբանական ընկերություններ և այլն։
Դատարանը դեռևս 2025 թվականի փետրվարի 27-ին մերժել էր Բաղիրզադեի երկրորդ փոփոխված հայցը՝ նշելով, որ այն չի բավարարում իրավական չափանիշներին։ Դատավորը նրան թույլ էր տվել ուղղել առաջին հինգ պահանջների թերությունները, սակայն նա դրան չի հետևել։ Ապրիլի 10-ին ներկայացված 198 էջանոց երրորդ բողոքում Բաղիրզադեն կրկին ներառել է անհիմն պնդումներ, ավելացրել նոր ամբաստանյալներ, չնայած դատարանի արգելքին։
Դատարանը արձանագրել է, որ Բաղիրզադեն ոչ միայն չի վերացրել նախորդ թերությունները, այլ ընդլայնել է անհիմն մեղադրանքները՝ իբր ամբաստանյալները մեղավոր են նրա կյանքի շարքային միջադեպերի համար՝ ճանճեր բնակարանում, ուտիճ հյուրանոցում կամ մեքենայի քարշակում։
Բաղիրզադեի հայցը ներառել է անգամ միջազգային ահաբեկչության և ԱՄՆ Կոնգրեսի մասնակցության մասին մեղադրանքներ՝ առանց որևէ իրավական կամ փաստական հիմնավորման։ Դատարանը նշել է, որ հայցվորը իր հայտարարություններով խաթարում է արդարադատության նկատմամբ հարգանքը։
Դաշնային դատավոր Ռոբերտ Հյուին գործը մերժել է՝ եզրակացնելով. «Այս հանգամանքներում հայցը մերժելուց բացի ցանկացած այլ գործողություն կհակասեր արդարադատության շահերին»։

The Armenian National Committee of America (ANCA) announced that on April 14, 2025, a U.S. federal district court dismissed a $500 million lawsuit filed by Aynur Baghirzade, an Azerbaijani attorney residing in Laguna Beach. The lawsuit targeted ANCA along with 29 individuals and organizations, containing what ANCA described as "baseless accusations." The court rejected her third amended complaint and closed the case.
Baghirzade has been posting provocative content on social media for months, referring to Armenia as a "cancerous tumor" and asserting that it should be "removed from the South Caucasus." On her X account, she identifies herself as an "immigration and business attorney" and wrote, “If truth scares you, I will terrify you…” She also declared, “You fight a terrorist organization and discover it has its own judges, police, officials, and even congressmen,” as reported by Harut Sassounian in The Californian Courier.
She has made offensive statements about the Armenian Genocide, claiming Armenians shed "crocodile tears" over the 1915 events. Her posts have raised concerns over her professional conduct and mental stability. For example, she complained about being "illegally" fined for a traffic violation, saying, “Another candidate for prosecution.”
In court, Baghirzade threatened to sue Federal Judge Robert Hsu, accusing him of being “corrupt.” She also attempted to avoid the $350 civil filing fee by filing in forma pauperis, claiming she couldn't afford it. However, the court denied the request, noting her annual income of $50,952 exceeds the poverty threshold.
She sued a total of 30 defendants, including ANCA, YouTube, Google, Yelp, Legal Match, Kia America, the ARF Eastern U.S. region, Aram Hamparian, Armen Sahakyan, Zartonk Media, various law firms, and others.
The court had already dismissed her second amended complaint in February 2025 for failing to meet legal standards. Although she was given a chance to amend five of her claims, she did not comply. Her third, 198-page complaint, filed April 10, included new unsubstantiated allegations and additional defendants, defying the court’s order.
The court noted that Baghirzade not only failed to address the previous shortcomings but expanded the baseless claims, blaming defendants for everyday incidents in her life—such as flies in her apartment, a cockroach in a hotel, or her car being towed.
Her lawsuit even included accusations of international terrorism and U.S. Congressional involvement, without any legal or factual support. The court ruled that such claims undermine respect for the justice system.
Federal Judge Robert Hsu concluded, “Under these circumstances, no remedy short of dismissal would serve the interests of justice.”