Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինը Վատիկանի Պետական քարտուղարին հղած նամակում իր խորին ցավակցությունն է հայտնել Ֆրանցիսկոս պապի մահվան կապակցությամբ։
Նա նշել է, որ կաթոլիկ եկեղեցու ղեկավարը համարձակ քայլերով առաջնորդել է վերափոխման գործընթաց՝ բացելով նոր փուլ ինչպես եկեղեցական մտածողության, այնպես էլ ամբողջ եկեղեցու կյանքի մեջ։
Վեհափառ Հայրապետն ընդգծել է, որ հանգուցյալ Պապը հատուկ կարևորություն է տվել միջեկեղեցական հարաբերությունների զարգացմանը, կանգնած է եղել ճնշված և անարդարությունից տուժած ժողովրդների կողքին՝ արդարության պաշտպանության դիրքերից։
«Արդարև, ան իր օրինակելի համեստությամբ ու պարզությամբ եղավ «ժողովուրդի Պապը»,–գրել է նա։
Վեհափառ Հայրապետն իր նամակի մեջ նաև անդրադարձել է Պապի կողմից «Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու քաջ կեցվածքին, ինչպես նաև Արցախի հայության նկատմամբ նա ցուցաբերած զորակցությանը»։
Ֆրանցիսկոս պապի հուղարկավորության արարողությունը կայանալու է ապրիլի 26-ին։ Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը նախատեսում է մասնակցել Հռոմի պապի Ֆրանցիսկոսի հուղարկավորությանը։

Catholicos Aram I of the Great House of Cilicia expressed his profound condolences in a letter to the Vatican Secretary of State, following the death of Pope Francis.
He noted that the head of the Catholic Church had boldly led a process of transformation, ushering in a new phase in both church doctrine and broader ecclesiastical life.
The Catholicos emphasized that the late Pope had placed special importance on fostering interchurch relations and stood with oppressed peoples, advocating for justice.
“Indeed, with his exemplary humility and simplicity, he was a ‘Pope of the people,’” Aram I wrote.
In his letter, the Catholicos also highlighted Pope Francis' “courageous stance in recognizing the Armenian Genocide, as well as his support for the Armenians of Artsakh.”
The funeral service for Pope Francis will take place on April 26. Catholicos of All Armenians Karekin II plans to attend.