Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինը Վատիկանի Պետական քարտուղարին հղած նամակում իր խորին ցավակցությունն է հայտնել Ֆրանցիսկոս պապի մահվան կապակցությամբ։
Նա նշել է, որ կաթոլիկ եկեղեցու ղեկավարը համարձակ քայլերով առաջնորդել է վերափոխման գործընթաց՝ բացելով նոր փուլ ինչպես եկեղեցական մտածողության, այնպես էլ ամբողջ եկեղեցու կյանքի մեջ։
Վեհափառ Հայրապետն ընդգծել է, որ հանգուցյալ Պապը հատուկ կարևորություն է տվել միջեկեղեցական հարաբերությունների զարգացմանը, կանգնած է եղել ճնշված և անարդարությունից տուժած ժողովրդների կողքին՝ արդարության պաշտպանության դիրքերից։
«Արդարև, ան իր օրինակելի համեստությամբ ու պարզությամբ եղավ «ժողովուրդի Պապը»,–գրել է նա։
Վեհափառ Հայրապետն իր նամակի մեջ նաև անդրադարձել է Պապի կողմից «Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու քաջ կեցվածքին, ինչպես նաև Արցախի հայության նկատմամբ նա ցուցաբերած զորակցությանը»։
Ֆրանցիսկոս պապի հուղարկավորության արարողությունը կայանալու է ապրիլի 26-ին։ Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը նախատեսում է մասնակցել Հռոմի պապի Ֆրանցիսկոսի հուղարկավորությանը։

23 Апрель 2025 - 10:02 AMT
Католикос Великого Дом Киликийского Арам Первый выразил глубокие соболезнования в письме Государственному секретарю Ватикана в связи со смертью Папы Франциска.
Он подчеркнул, что глава Католической церкви смело инициировал процесс преобразований, открыв новую страницу в богословии и церковной жизни в целом.
Верховный Патриарх отметил, что покойный Папа придавал особое значение развитию межцерковных отношений, стоял на стороне угнетенных народов и защищал справедливость.
«Он действительно был “Папой народа” — благодаря своей образцовой скромности и простоте», — написал он.
В письме Католикос также упомянул «мужественную позицию Папы в признании Геноцида армян, а также его поддержку армянского населения Арцаха».
Похоронная церемония Папы Франциска состоится 26 апреля. Католикос Всех Армян Гарегин Второй планирует присутствовать на похоронах.