ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ հայտարարել է, որ իր ներկայացրած քաղաքական ուժը երբևէ չի ուրացել ու չի պատրաստվում ուրանալ ցեղասպանությունը։
Նա հավելել է, որ ապրիլի 24–ին բոլորի հետ սգալու են և այցելելու ենք Ծիծեռնակաբերդ, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Էլի Դաշնակցությունը եկավ իշխանության ու էլի հերթական անգամ տեղի ունեցավ էթնիկ զտում հայերի նկատմամբ։ Նման բաներ ՀՀ-ում չպետք է լինեն։ Իսկ ինչ վերաբերում է Ցեղասպանության հիշատակին՝ դա մեր բոլորիս սրտերում է ու ի տարբերություն, օրինակ՝ Սերժ Սարգսյանի կառավարման, որը այդ ժամանակվա ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենին խնդրել էր շատ չթեժացնել Հայոց ցեղասպանության հարցը, որի մասին հայ համայնքին պատմել էր Բայդենը, ի տարբերություն Ռոբերտ Քոչարյանի, որը ըստ Վիքիլիքսի գաղտնազերծված փաստաթղթերի, հայտարարել էր, որ ինքը պատրաստ է ԱՄՆ սենատորներին խնդրել, որպեսզի նրանք չճանաչեն Հայոց ցեղասպանությունը, մենք երբևիցե չենք ուրացել ու չենք պատրաստվում ուրանալ ցեղասպանությունը, չենք փորձում դա դարձնել վաճառելիք միջազգային ասպարեզներում։ Մենք վաղը բոլորի հետ սգալու ենք և այցելելու ենք Ծիծեռնակաբերդ՝ ինչպես ամեն տարի»,-ասել է պատգամավորը։
Նա հավելել է, որ չունի տեղեկություն այն մասին, թե ինչ միջոցառումներ են կազմակերպվել պետական մակարդակով՝ Ցեղասպանության հիշատակման նպատակով։
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ ԱԺ պատգտամավոր Վահագն Ալեքսանյանն Ազգային ժողովի ամբիոնից հերթական անգամ խեղաթյուրել է փաստերը՝ անդրադառնալով ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և այն ժամանակվա ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենի հեռախոսազրույցին։
Մամիջանյանը հրապարակել է ԱՄՆ դեսպանատան կողմից 2010 թվականին տարածված պաշտոնական հերքումը՝ նշելով․ «Մի փորձեք մեզ վերագրել դավաճանի և ուրացողի ձեր «արդար» վաստակած պիտակը՝ այդ «տիտղոսները» հավերժ ձերն են»:

During a parliamentary briefing, Vahagn Aleksanyan, a member of the ruling Civil Contract faction, emphasized that his political party has never denied the Armenian Genocide and has no intention of doing so. He stated, “We have never denied the genocide and do not plan to,” reaffirming the party's commitment to acknowledging this historical atrocity.
Aleksanyan announced that on April 24, the 110th anniversary of the Armenian Genocide, members of the Civil Contract party will mourn alongside the public and visit the Tsitsernakaberd Memorial Complex to pay their respects.
He further criticized former Presidents Robert Kocharyan and Serzh Sargsyan, accusing them of downplaying the genocide for political gain. Aleksanyan referenced a statement from Kocharyan, disclosed in Wikileaks documents, indicating a willingness to persuade U.S. senators not to recognize the genocide. He also mentioned that Sargsyan had requested then-U.S. Vice President Joe Biden “to avoid intensifying the genocide issue, as recounted by Biden to the Armenian community.”
In response, Hayk Mamijanyan, head of the I Have Honor faction, accused Aleksanyan of distorting facts regarding Sargsyan's conversation with Biden. Mamijanyan cited a 2010 official denial from the U.S. Embassy, stating, “Do not attribute your 'well-earned' labels of traitor and denier to us—those titles are eternally yours.”
Aleksanyan concluded by stating he was unaware of any state-level events organized to commemorate the genocide.