Կառավարությունը հաստատել է ՀՀ գենդերային քաղաքականության իրականացման 2025-2028 թթ․ ռազմավարությունը և միջոցառումների ծրագիրը։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը կառավարական նիստի ընթացքում շեշտադրել է, որ Հայաստանում կանանց նկատմամբ կա խտրականություն, վաղուց ժամանակն է, որ շատ բարձրաձայն այս մասին խոստովանել, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Ասեմ ավելին, շատ ավելի վատ՝ Հայաստանում կանանց նկատմամբ կա բռնություն ու կա ընտանեկան բռնություն»,- ընդգծել է նախարարը։
Նա նշել է, որ հաճախ ընդունված է կարծել, թե բռնության դրսևորումները բնորոշ են հատկապես մարզերին, սակայն լիովին համաձայն է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի դիտարկման հետ՝ դրանք առկա են նաև մայրաքաղաք Երևանում։
«Մեր հասարակությունում կան թեմաներ, որոնց շուրջ սեղանների մոտ ընդունված է ճոռոմ բառեր ասել ու կենացներ խմել, բայց իրական կյանքում ճիշտ հակառակ վերաբերմունքը ցույց տալ կանանց նկատմամբ»,- ասել է Միրզոյանը։
Նրա համոզմամբ՝ ընտանեկան բռնության դեմ պետք է մղել հետևողական ու կոշտ պայքար՝ առանց տատանումների ու արդարացումների։
Գենդերային քաղաքականության իրականացման ռազմավարությունն ու միջոցառումների ծրագրով սահմանվել է 6 հիմնական գերակայություն՝ ուղղված գենդերային հավասարության ամրապնդմանը տարբեր ոլորտներում։
Առաջին գերակայության նպատակն է վերացնել գենդերային խտրականությունը պետական կառավարման համակարգում և որոշումների ընդունման մակարդակում՝ կատարելագործելով կանանց առաջխաղացման մեխանիզմը և խթանելով կանանց ու տղամարդկանց լիարժեք ներգրավվածությունը։ Սրանով պետք է ապահովվի ներառական և հասանելի քաղաքական միջավայր, որտեղ բոլորը, ներառյալ խոցելի խմբերի ներկայացուցիչները, կարող են հավասար մասնակցություն ունենալ որոշումների կայացման գործընթացներում։
Երկրորդ գերակայությունը վերաբերում է գենդերազգայուն մոտեցումների խրախուսմանը սոցիալ-տնտեսական ոլորտում՝ մասնավորապես աշխատաշուկայում և տնտեսության տարբեր ճյուղերում։ Նպատակն է նվազեցնել սեռային անհավասարությունները, բարձրացնել կանանց սոցիալ-տնտեսական ակտիվությունը և բարելավել աշխատանքի պաշտպանության մեխանիզմները՝ ընդգրկելով նաև խնամքի աշխատանքները։
Երրորդ գերակայության շրջանակում միջոցառումները միտված են կրթության և գիտության ոլորտում հավասար հնարավորությունների ապահովմանը՝ խթանելով աղջիկների և տղաների, ինչպես նաև կանանց և տղամարդկանց հավասարակշռված մասնակցությունը։ Դրանք միտված են անհատական ներուժի զարգացմանը և հասարակական առաջընթացին։
Չորրորդ գերակայությունն ուղղված է առողջապահական համակարգում հավասար հնարավորությունների ստեղծմանը։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվելու խոցելի խմբերի կանանց՝ այդ թվում՝ գյուղաբնակների, հաշմանդամություն ունեցողների և ազգային փոքրամասնություններին պատկանողների հասանելիությանը հիմնական և վերարտադրողական առողջապահական ծառայություններին։
Հինգերորդ գերակայությունը վերաբերում է գենդերային բռնության և խտրականության կանխարգելմանը, ինչպես նաև ընտանեկան բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանությանը։ Հատուկ շեշտադրում է արվելու կանանց և աղջիկների պաշտպանությանը և պտղի սեռով պայմանավորված խտրականությունների վերացմանը։
Վեցերորդ գերակայությունն ընդգրկում է կլիմայի փոփոխության համատեքստում գենդերազգայուն մոտեցումների կիրառումը։ Նպատակն է բացահայտել սոցիալական և գենդերային ազդեցությունները, բարձրացնել իրազեկվածությունը և ապահովել ընդգրկունություն քաղաքականության բոլոր փուլերում։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է․ «Հայաստանի բնակչության մեծամասնությունը կանայք են, այս հանգամանքը շատ կարևոր է, որ այդ ներուժը լիարժեք կերպով օգտագործվի»։

Foreign Minister Ararat Mirzoyan emphasized during a cabinet meeting that discrimination and domestic violence against women persist in Armenia and must be addressed openly, Aysor.am reports.
“There is even worse—violence against women and domestic violence exists in Armenia,” Mirzoyan said.
He rejected the assumption that violence is only prevalent in rural areas, aligning with Prime Minister Nikol Pashinyan’s assertion that such issues are also present in Yerevan.
“There are topics that are often dressed up with lofty speeches and toasts around dinner tables, but women receive the opposite treatment in real life,” Mirzoyan added.
He advocated for a determined and uncompromising fight against domestic violence, without excuses or hesitation.
The government has approved Armenia’s 2025–2028 Strategy for Gender Policy Implementation and its action plan, outlining six core priorities aimed at reinforcing gender equality across sectors.
The first priority focuses on eliminating gender discrimination within public administration and decision-making levels by improving women’s advancement mechanisms and promoting equal participation from all, including vulnerable groups.
The second priority supports gender-sensitive approaches in the socio-economic sphere, particularly in the labor market and various industries. It seeks to reduce gender disparities, enhance women’s economic activity, and improve labor protections, including for caregiving work.
The third focuses on ensuring equal opportunities in education and science, promoting balanced involvement of girls and boys, and fostering individual potential and societal progress.
The fourth aims to create equal access in the healthcare system, paying particular attention to women from vulnerable groups, such as those living in rural areas, with disabilities, or from ethnic minorities.
The fifth priority addresses the prevention of gender-based and domestic violence and the protection of survivors. Special attention will be given to women and girls, and to eliminating gender-biased discrimination related to fetal sex.
The sixth priority involves incorporating gender-sensitive approaches in climate change policies, identifying social and gender impacts, raising awareness, and ensuring inclusiveness at all policy stages.
Prime Minister Nikol Pashinyan noted: “The majority of Armenia’s population is women. It’s vital that we fully employ this potential.”